WhatsApp’ta Artık Ekran Görüntüsü Alınamayacak

Dünya genelinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkan WhatsApp zaman zaman yeni özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Yeni güncelleme yapacak olan WhatsApp yeni özelliğini duyurdu: Artık ekran görüntüsü almak tarihe karışıyor.

Hemen her dönemde popüler mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkan WhatsApp, yeni bir özelliğiyle karşımıza çıkıyor. WhatsApp uygulaması üzerindeki güvenliği artırmak için mesajlaşırken tek seferde gönderilen medyalardan, mesajlardan ve videolardan görüntü kaydedilmesini de engelliyor. Yani ekran görüntüsü almaya izin vermeyecek.

Ekran Görüntüsü Alınamayacak!

Ağustos 2021 de duyurulan ekran görüntüsünü alma özelliği sayesinde tek seferlik mesajlarda ekran görüntüsü almaya imkan tanınmayacak. WhatsApp tarafından yapılan 2.22.22.3 güncellemesi kapsamında bir kez görüntüle seçeneği işaretlenen medyalarda ekran görüntüsü almak veya gönderilen videolar kaydedilmeyecek.

Size gönderilen bir kez görüntüle olan mesajı açıp ekran resmi almak istediğinizde “Daha fazla gizlilik için bu ekran görüntüsü engellendi” şeklinde uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Daha öncelerde beta kullanıcılar için açılmış olan bu içerik artık herkes tarafından kullanılabiliyor. Fakat üçüncü parti yazılımlar kullanarak ekran görüntüsü ve video kaydı almak mümkün olarak görülse de kaydedilen görüntünün veya videonun tam anlamıyla siyah olduğu ortaya çıktı.

Hem Androidde hem de iOS’da farklı işleyen bu sistem her iki platformda da tek seferlik mesajlarda görüntüyü kaydetmeyi engelliyor. Android telefonda ekran görüntüsü almak istediğinizde uyarı verilirken iOS’da bu durum ekran görüntüsü engellendi şeklinde hata olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum yapın