Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı başladı

Kurultayda açılış konuşması yapan Yeni Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Hasan Celal Güzel, “Türkçe en eski, en ahenkli, en güzel dil.” ifadelerini kullanırken katılımcılara teşekkür etti.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ise açılış konuşmasında 3 gün sürecek toplantıda 6 farklı salonda sadece Türkçenin sorunları değil Türk Dünyası’nın da sorunlarına değinileceğini vurguladı.

Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi ve Türk Dil Kurumu iş birliği ile gerçekleştirilen kurultayın açılış töreninde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da konuşma yaptı. Oturumlarda Türkçe’nin mevcut ve gelecekteki durumunun tartışılacağına değinen Işık, toplantıya katılan bilim insanlarına teşekkürlerini sundu. Dilin, arkeoloji kadar önemli bir kültür göstergesi olduğunun altını çizen Işık, “Türkler dillerini bir kilim gibi dokumuşlardır.Vatanı sadece ordular değil dil korur, sınırları sadece askerler değil şairler bekler.” açıklamasında bulundu.

QHA mikrofonlarına konuşan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde 2017 yılının Türk Dili yılı olarak ilan edildiğini belirtirken bu yıl yapılan kurultayın ayrı bir önem taşıdığını ifade etti. Kaçalin, yurtdışından ve Türkiye’den pek çok konuşmacının katıldığı kurultayda, meslektaşların birbiriyle tanışmasının, bilim dünyasına yeni katılan çalışmacıların kitaplarını okudukları hocaları bizzat tanımalarına yardımcı olmanın yanı sıra kitap alışverişi yapılmasının da amaçlandığını söyledi. Kaçalin Kırım Tatar dili için yaptıkları çalışmalar hakkında da “Kırım’dan müracaat eden arkadaşlarımızı davet etmek, onların yayınlarına müsaade etmek” ifadelerini kullanarak bu yönde yeni yayınların yapılacağı müjdesini verdi. Ayrıca Kaçalin, Faysal Okan Atasoy adlı doktora öğrencisinin Kırım Tatar varlıklarına ilişkin bir kitap çıkaracağını da müjdeledi.

Ukrayna’nın Kiev kentinden işgal altındaki Kırım adına katılan Dr. Nariman Seytyagyayev ise QHA mikrofonlarına verdiği demeçte Kırım Tatarca ile ilgili çalışmalarını kurultayda sunacağını kaydetti.

Kurultayın amacı, Türkçe üzerine araştırma yapan uzmanları, bilim, sanat ve düşünce adamlarını bir araya getirerek sorunları belirlemek ve bu sorunlara çözüm yolları önerilmesini sağlamak olduğu kaydedilirken, bu amaçla kurultayda konuların disiplinler arası yaklaşımla Ortak Dil Türkçe, Lingua Franca Olarak Türkçe, Bilişim ve İletişim Dili Olarak Türkçenin Kullanımı, Türkçenin Yazımı ve Alfabe, Eğitim Dili Türkçe, Dil Politikaları ve Türkçenin Kullanımı, Küreselleşme, Türk Dünyası ve Türkçe, Çeviri Dili ve Türkçe, Türk Dili Araştırmalarının Durumu, Terim Meselesi, Ana Dili ve Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi, Türkçenin Başka Dillerle Olan İlişkisi, Devlet, Bilim ve Eğitim Dili Olarak Türkçe, Türkçe ile İlgili Araştırmalar şeklinde alt başlıklar etrafında ele alınacağı bildirildi.

Kurultaya Kırım'dan “İsmail Gaspıralı’nın Kaleminden ‘Ortak Edebî Türk Dili” sunumu ile Dr. Zelfira Şükürciyeva, “18. Yüzyıl Kırım Şairi ve Yazarı Hurremî Çelebi Akay’ın Eserlerinde Türkçe (Türkî) ve Kırım Tatarcasının Anlayışına Dair Bazı Kayıtlar” sunumuyla Dr. Nariman Seytyagyayev'in ve “Bugünkü Kırım’da Türkiye Türkçesinin Öğrenimi ve Kullanımı” başlıklı sunumu ile Yrd. Doç. Dr. Lilya Memetova'nın katılacağı duyuruldu.

40 ülkeden 320 konuşmacının katıldığı Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı 13-16 Kasım tarihleri arasında, başkent Ankara’da devam edecek. Sheraton Otel’de gerçekleşen kurultayın oturumları her biri Türk büyüklerinin isminden oluşan 6 salonda gerçekleşecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.