Erşad Salihi; Kürtler dahi bunu reddediyor!

ITC Lideri Salihi ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa  Destici, Çankaya'daki bir otelde düzenledikleri ortak basın toplantısında, Irak  Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) aldığı referandum kararıyla ilgili  açıklamalarda bulundu.
 
ITC lideri Salihi, referandum kararının Kürt parlementosundan  çıkmadığını belirterek, "Referandum iki siyasi partinin bazı gruplarının içinden  çıktı. Türkmenlerden, hükümetten, Araplardan önce Kürtler kendileri bu  referandumu reddetmektedir. Çünkü bu karardan herkes etkilenecektir. Referandumun  ertelenmesi değil, ilga edilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.
 
Kuzey Irak bölgesinde yaşanan gerginliğin Suriye'de de yaşandığına  işaret eden Salihi, bulundukları coğrafyada yaşanan zulümlere en çok Türkmenlerin  maruz kaldığını belirtti.
 
Salihi, bölgedeki Türkmenlerin can güvenliğinin ve mal varlığının  tehdit edildiğini vurgulayarak, Irak'ın bölünmesi halinde Suriye'deki  Türkmenlerin başına gelenlerin Irak'taki Türkmenlerin de başına geleceğini  bildirdi.
 
Irak'ın bütünlüğünün bozulmasının komşularına da büyük etkileri  olacağını savunan Salihi, referandum kararının uygulanması halinde Kürt  liderlerinin ellerinde olanları da kaybedeceklerini ifade etti.
 
Salihi, "Kürt liderleri Türkmenleri zayıf görerek istediklerini  yapabileceklerini düşünüyorlar ama Türk dünyasını ve Türkmenlerin iradesini  gözetmiyorlar." dedi.
 
Irak Parlementosu'nun aldığı kararla referandumu reddettiğini  hatırlatan Salihi, IKBY'nin bu kararı tanımamasının büyük bir hata olacağını  vurguladı.
 
Kerkük valisi yolsuzluktan görevden alındı
 
Kerkük valisinin görevden alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan  Salihi, valinin görevden alınmasının bayrak kriziyle veya referandum süreciyle  ilgili olmadığını, valinin yolsuzluk sebebiyle görevden alındığını kaydetti.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesine de değinen Salihi,  Türkiye'nin tavrını net olarak gördüklerini belirterek, "Türkiye'nin referandumu  ertelemek diye bir pozisyonu yoktur. Türkiye bize verdiği sözde referandumu  kesinlikle reddettiğini söyledi." dedi.
 
"Türkmeneli'ndeki Türkmen kardeşlerimizin bizim için önceliği,  ayrılacağılığı var"
 
BBP Genel Başkanı Destici ise "Türkmeneli'ndeki Türkmen  kardeşlerimizin bizim için önceliği, ayrılacağılığı var. Çünkü biz neysek onlar  odur. Ankara'da yaşayan Türkler ne ise, Kerkük'te, Telafer'de, Tazehurmatu'da  yaşayanlar odur. Hiç bir farkları yoktur." diye konuştu.
 
Türkiye'nin içindeki bulunduğu kritik sürece işaret eden Destici,  Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinin Türkiye'yi yakından ilgilendiren bölgelerin  başında geldiğini ve bu gölgelerde yaşananların büyük önem taşıdığını vurguladı.
 
Destici, Irak'ın kuzeyinde yüzyıllardır Arapların, Kürt ve  Türkmenlerin kardeşçe yaşadığını belirterek, "Son dönemlerde emperyalist küresel  güçlerin, siyonistlerin oyun ve tezgahlarıyla orası adeta bir kan gölüne  dönüştürüldü. İnsanlar etnik köken ve mezhep farklılıkları kaşınarak  savaştırılıyorlar. Birbirlerini öldürüyor, birbirlerinin yurtlarına  saldırıyorlar." dedi.
 
"Referandum kararı bardağı taşıran damla oldu"
 
IBKY'nin 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu kararı almasının bardağı  taşıran damla olduğunu kaydeden Destici, "Bunun kabul edilebilir, konuşulabilir,  müzakere edilebilir hiç bir tarafı yoktur. Bunu reddettiğimizi açıkça ifade etmek  istiyorum." diye konuştu.
 
Destici, referandum kapsamı içerisine Kerkük başta olmak üzere,  Türkmen bölgelerinin dahil edilemesini asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.
 
Barzani'nin de bağımsızlık referandumunu bir kez daha gözden  geçireceğini açıklamasına değinen Destici, "Devletimiz ve milletimiz bu konuda  çok kararlıdır. Irak'ın kuzeyinde bir referandumu asla kabul edilmeyeceği, bunun  ağır bedellerinin olacağı bizzat devletimizin en tepe noktaları tarafından  söylendi. Biz de BBP olarak bu konuda net duruşumuzu ortaya koyduk." ifadesini  kullandı.
 
Destici, Salihi'nin referandumun gerçekleşmesi halinde Kerkük'teki ve  bölgedeki Türkmenleri valilik ve belediye binalarını ele geçirmeye davetini  hatırlatarak, bu kararı sonuna kadar desteklediklerini, bu kararların sonuna  kadar yanında olduklarını bildirdi.
 
"TBMM olağanüstü toplanmalı"
 
TBMM'den ve hükümetten beklentileri olduğunu açıklayan Destici,  Meclisin açılışının öne çekilerek önümüzdeki hafta içinde yapılmasını ve  olağanüstü toplanarak referandumu tanımayacağıyla ilgili karar almasını  beklediklerini kaydetti.
 
Referandumun gerçekleşmesi halinde, hükümetten net bir şekilde  sınırları kapatacağını ve tüm ilişkileri askıya alacağını ilan etmesini  beklediklerine vurgu yapan Destici, Türkiye'nin sınır güvenliğinin Kuzey Irak'tan  başladığına işaret etti.
 
Destici, "Türkmenlere karşı yapılacak en ufak eylemde askeri  müdahalede dahil her türlü karşılığın gerçekleştirileceği hükümet tarafından net  bir şekilde ifade edilmelidir." diye konuştu.
 
"Cephede olmak da dahil orada oluruz"
 
Milli ve manevi değerlere bağlı olan herkesin Kuzey Irak'taki  Türkmenlerin başına bir şey gelirse orada olması gerektiğini ifade eden Destici,  "Biz de bütün gücümüzle orada olacağımızı, Kerkük Türklerinin, ITC'nin yanında  olacağımızı, cephede olmak da dahil orada olacağımızı ifade etmek istiyorum. Ben  ve arkadaşlarım buna hazırız." değerlendirmesini yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.