19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni Başlıyor

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, bu yıl önceki yıllarda olduğu gibi, Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin on dokuzuncusunu düzenleyeceğiz. Şölene 35–40 grubun katılmasını beklemekteyiz. Ortalama 14 kişilik gruplar düşünülecek olursa 500 civarında öğ­renci ve her grup için en az 2 öğretmen olmak üzere toplam 80 kadar öğretmenin katılımını bekliyoruz.

19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ne Grup sorumlusu olarak gelen öğretmenlerimizi, TDAV’nın tahsis ettiği yerlerde, öğrencilerimizi ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün uygun gördüğü seçilmiş ailelerde misafir edeceğiz.

Şölen süresince, misafir grupların Türkiye’yi ve İstanbul’u tanımalarını temin için, tarihî ve kültürel zenginliklerimizi sergileyecek etkinlikleri yine TDAV üstlenecek, her yıl olduğu gi­bi, bu yıl da tarihî mirasımızı öğretecek bir program düzenleyeceğiz. TDAV’nın misafiri olan öğretmenler rehberleriyle, İstanbul’u gezerken İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İlköğ­retim okullarında konuk edilen çocuklar da, konuk oldukları ailelerle, İstanbul’un müze, sa­ray, cami, külliye, alışveriş ve eğlence merkezlerini gezecekler, böylece Türkiye’yi ve Türk in­sanını, Türk tarihini en iyi şekilde tanıma imkânı bulacaklardır.

Etkinlikleri, her yıl olduğu gibi, bu yıl da ŞÖLEN YÜRÜYÜŞÜ ile başlayacaktır. Şölen Yürüyüşü, Kadıköy ilçesindeki Söğütlüçeşme-Altıyol-İskele Meydanı güzergâhında yapılacak­tır.

\"19_turkdunyas_cocuk_soleni_4\"

\"19_turkdunyas_cocuk_soleni_5\"

Bu yürüyüşe konuk çocuklarımızla birlikte yaklaşık 2500 çocuk katılacak, halk oyunları grupları geldikleri coğrafyanın halk kültürünü yansıtan giyimleri, millî çalgıları ve bayrakla­rıyla dünyaya birlik, kardeşlik ve sevgi mesajı vereceklerdir.

19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni‘nin ikinci etkinliği olan ŞÖLEN GÖSTERİSİ, İstan­bul’da Sarıyer Yusuf Ziya Öniş Stadyumu’nda yapılacaktır. ŞÖLEN GÖSTERİSİ’ne İs­tanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki bütün ilköğretim okulları ile halkımızın da ka­tılımı sağlanacaktır.

Türk coğrafyasının her bölgesinden gelen halk oyunları gruplarının gösterilerini sunacağı bu etkinlikte, çocuklarımızın beğenisini kazanmış sanatçılarımız Alişan, Arslanbek Sultanbekov, Ece seçkin ve Tuğba Altıntop konser vereceklerdir. Bu etkinlik, TRT tarafından bütün Türk Dünyasına naklen yayınlanacak­tır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.