Pensilvanya MHP'yi istiyor

 2011'de Türk siyasi hayatının en büyük kumpasına hedef olmuştu. Aradan geçen 5 yılda, MHP'yi ve siyaseti yeniden kurgulamaya çalışan kirli bir örgütün yani Paralel Devlet Yapılanması'nın delillerine ulaştık. O gün MHP'yi kendi hedefleri doğrultusunda dizayn edemeyen Gülen örgütü, şimdi genel başkanlık yarışına açık açık dahil olarak Türkiye'nin en köklü partilerinden birini ele geçirmeye çalışıyor. MHP'deki son gelişmeleri ve Paralel Yapı'nın parti içindeki gücünü MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın'a sorduk...

ZORLAMA VE SİYASİ BİR KARAR

 Bazı medya kuruluşlarında MHP yönetimi başarısız olduğu, parti içi muhalefetin MHP'de sıçrama yapacağı söyleniyor. Ne diyeceksiniz?
Bugün genel merkezimizin karşısına dikilenlerin ekseriyeti, 1 Kasım seçimlerinde MHP'den aday gösterilmedikleri için partiden intikam almak niyetiyle ortaya çıkanlardır. Bunlar; seçim çalışmaları sırasında kıllarını kıpırdatmadı, arkadaşlarımızla omuz omuza vermedi. Teşkilatlarımızdan gelen davetlere icabet etmediler. Bu gibilerin şimdi ortaya çıkıp bayrağı zirveye taşıyacaklarını iddia etmesi inandırıcı da değil ahlaki de...

 Mahkeme kararının hukuka uygun olduğunu düşünüyor musunuz?
Bir sulh hukuk mahkemesinin siyasi partilerin kaderi hakkında belirleyici kararlar alması, anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı... Çünkü siyasi partiler dernek veya şirket değil. MHP gibi özellikle seçmen sayısı açısından üçüncü büyüklükteki ve üstelik Meclis'te temsil edilen bir partinin kayyuma teslim edilmeye kalkılması, zorlama bir karar. Bu kararı siyasi buluyor, isabetli görmüyoruz.

 Yaptığınız itirazdan bir sonuç alınacağını düşünüyor musunuz?
Büyük bir yanlışın, üst mahkeme tarafından düzeltileceğine inanıyorum. Çünkü sadece Berlin'de değil Ankara'da da hâkimlerin olduğuna inanıyorum.MHP'Yİ DİZAYN ETME ÇABASI...

 Paralel Yapı neden MHP'yi ele geçirmek istiyor?
Bu yapı el birliğiyle MHP'yi ele geçirmeye ve burada yuvalanarak bizi zırh olarak kullanmaya hazırlanıyor. Bu yüzden de kamuoyunda olmayacak bir olağanüstü kongre için rüzgâr estirip aday pazarlıyorlar. Ancak bu olacak iş değil. Burada bir gerçek daha ortaya çıkıyor. MHP'yi iyi tanımak için onunla münasebette olmak, orada milletvekilliği yapmış olmak yetmiyor. Kavganın, mücadelenin içinden gelip hareketimizin dokusuna, jargonuna hâkim olmak gerekli. Bu olmayınca da yanlış hesap bozulmaya mahkûm. MHP'ye yönelik bu kirli ve sinsi oyun tutmaz; yanlış hesap Balgat'tan döner.

 MHP lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta, MHP üzerinde Pensilvanya operasyonuna işaret etti. Bunu biraz açar mısınız?
Paralel Yapı'yla iktidar arasında kavga kızışınca bu cemaatin mensupları yeni bir pozisyon alma ihtiyacı hissettiler. Gülen grubuna ait bütün kurum ve kuruluşların dağıtılmasından sonra ileri gelenleri, payanda yapacak bir başka siyasi yapı, sığınacak bir mecra aradılar. Bu kısmen CHP oldu. Ardından MHP'ye yanaşmayı denediler ama partimizin bu konuda tavrı başından beri Genel Başkanımız'ın okyanus ötesine dair açıklamalarıyla net olduğu için bunu başaramadılar. Seçimlerden sonra da MHP'yi dizayn etme operasyonunda başat rol üstlenmeyi denediler.

AKŞENER BAĞLANTIYI GİZLEMEDİ

 Meral Akşener daha önce "Gülen yanlısı polisler serbest bırakılacak" ve "Fetullahçı olsam gururla söylerim" gibi açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz?
Zaten başından beri bu hanımefendi Paralel Yapı ile bağlarını, ilişkilerini saklamıyor. Cemaatle birlikte hareket etmek için onların mensubu olmak gerekmiyor. Cemaatten olmamak, onlarla organik bağ kurmaya ve siyasi emellerini birleştirmeye engel teşkil etmiyor. Ateş olmayan yerden duman çıkmayacağına göre, bu ifadelerden çıkan dumanlar da kader ve hesap birliği ateşinin kıvılcımlarını saçıyor.'PARALEL YAPI, KAN EMİCİ KÜRESEL BİR VANTUZ GİBİ'

 1 Kasım'da HDP'ye oy vereceğini açıklayan Nazlı Ilıcak'ın her yazısında Akşener'i desteklemesinde bir çelişki görüyor musunuz?
Bu hanımefendinin kişilik sorunları var. Aklı ve kafası karışık... O bakımdan söylediklerini fazla ciddiye almamak lazım. Ama öteden beri Nazlı Ilıcak bir Fetullah Gülen hayranı ve çoğu zaman onun söyledikleri cemaatin bakışını yansıtıyor. Gülen grubu içinde de ayrılıkçı Kürtçü gruplar ver ve zaman zaman o kesimden PKK'ya dolaylı destek verildiği biliniyor. Paralel Yapı "habis ur" ki bütün dokulara nüfuz etmek, yapıştığı her gövdenin kanını emmek üzere dizayn edilmiş bir küresel vantuza benziyor. Hanımefendinin Meral Akşener ismi üzerinde durması, Paralel Yapı'dan kamuoyuna bir mesaj içeriyor. 

 Kongreye gidilirse nasıl bir sonuç çıkar? Delegeler üzerinde bir araştırma yaptınız mı? 
Kongrede hiç şansları yok. Delegelerimizin ve teşkilatlarımızın çoğunluğu Bu müzmin muhalifler; MHP tabanı ve teşkilatların ekseriyetinin olağanüstü kurultay istediğine kamuoyunu inandırmaya çabalıyorlar. 19 yıldır genel başkanlığı yürüten Sayın Devlet Bahçeli'nin delege ve teşkilat bazında hiç desteği yokmuş gibi göstermeye çalışıyorlar. 

 "MHP yeni yönetimiyle birlikte HDP ile koalisyona hazırlanıyor" iddialarına ne diyeceksiniz? 
Köşe yazarları arasında komplo teorisyenliği ve siyaseti dizayn etme hastalığı modaya dönüştü maalesef. Bir tür iflah olmaz vehim hâlinde... Aklına esen bir görüş atıyor ortaya. Lağım suyuyla pınar suyu bir araya getirilip abdest alınabilirse, balık kavağa tırmanabilirse bu da mümkün olur.

MERAL AKŞENER'E MHP'DEN SORUŞTURMA

MHP Genel Merkezi, Devlet Bahçeli'ye yönelik sözlerinden dolayı eski MHP milletvekili Meral Akşener hakkında inceleme başlattı. Akşener, cuma günü katıldığı bir TV programında "Eğer Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu bir Paralel projesi ise ben de MHP için bir Paralel projesiysem baş Paralel bu durumda Sayın Bahçeli oluyor. Ama bu doğru değil. Türkiye'de birisinin kafasına bir taş düşse bundan birkaç yıl evvel Ergenekoncu'ydu, şimdi Paralelci, yarın ne olacak bakacağız" ifadelerini kullanmıştı. Genel merkez bu ifadelerin ardından, Akşener'in açıklamalarına yönelik inceleme başlattı. Akşener'in kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilebileceği belirtiliyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serkan 5 yıl önce

yazıklar olsun!!! başka ne denirki senin gibilere

Avatar
RKB 5 yıl önce

o sizin uydurmanız semih bey.