Mehmet Metiner'in HADEP pişmanlığı

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın Çarşamba Sohbetleri'nin bu haftaki konuğu AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner oldu. HADEP'te bulunduğu dönemden, Erdoğan ile bir araya geldiği olaya, PKK'dan Abdullah Öcalan'a kadar ve son olarak 'çözüm süreci', ateşkes dönemiyle ilgili sorulara yanıt verdi. 7 Haziran seçimlerine değinen Metiner, "PKK'nın silahlı gücü olmasa HDP bölgede bu kadar oy alamaz. Bir kez olsun PKK'nın silahları aradan çekilsin ve HDP normal bir parti gibi seçime girsin, bölgede ne kadar oy alacağını herkes görür," iddiasında bulundu. "HADEP'te ne söylemişsem bugün de aynı şeyleri söylüyorum. HADEP'te birlikte olduğumuz insanlar bugün farklı yerlere savrulmuş" ifadesini kullanan Mehmet Metiner, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tanıştığı dönemi de şöyle açıkladı: "Tanışıklığımız 1980 öncesine dayanır. 12 Eylül'e ramak kala birlikte korsan mitingde yakalanmış ve Metris Cezaevi'nde bir gece beraber kalmıştık"

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner'in Ahmet Hakan'în sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

SİZİN siyasal çizginizdeki değişiklikler çok tartışılıyor. "Oraya gitti, buraya geldi" falan deniliyor.

MEHMET METİNER: Nereye gitmişim mesela?

Mesela HDP'nin öncüllerinden olan HADEP'e.

MEHMET METİNER: HADEP'te ne söylemişsem bugün de aynı şeyleri söylüyorum. HADEP'te birlikte olduğumuz insanlar bugün farklı yerlere savrulmuş.

Bir pişmanlık var mı?

MEHMET METİNER: HADEP'e inanıp gittiğim, Türkiyelileşme iddialarına inandığım için tabii ki son derece pişmanım.

Ne zamandı gidişiniz?

MEHMET METİNER: 2000'li yılların başıydı.11 ay kaldım.

Neden olmadı?

MEHMET METİNER: İdeolojik genlerimiz farklıydı. Ben İslamcı gelenekten geliyorum, onlar daha çok sosyalist Marksist düşünce yapısına sahipler. Ayrıca siyasal bölücülükten de vazgeçemeyeceklerini gördüm.

Şimdi HDP'de İslami gelenekten gelen çok sayıda isim var. Onlar da koparlar mı bir süre sonra?

MEHMET METİNER: Şu an siyaseten daha güçlü oldukları için, sırtlarını da dağa dayadıkları için ben gen uyuşmazlığının kuvveden fiile çıkacağı kanaatinde değilim. Ama biraz zayıflasınlar kendi içlerindeki bu farklılıkların nasıl çatışmaya dönüştüğüne herkes tanık olur.

HDP BÖLGEDE BASKI UYGULUYOR

"HDP bölgede baskıyla oy alıyor" iddiası var. Bu nasıl oluyor?

MEHMET METİNER: HDP dışarıya karşı demokrat, özgürlükçü ama hâkim oldukları her yerde totaliter, otoriter, yasakçı ve dayatmacı. 

Diyelim ki ben Diyarbakır'da oturuyorum ve oraya hâkimler. Oyumu AK Parti'ye vereceğim. Bana nasıl engel olabilirler ki?

MEHMET METİNER: Nişantaşı'ndan baktığında engel olamazlar ama oraya gittiğinde orda psikolojik bir ortam var.

Nasıl bir hava? Ben gidip oy kullanacağım, oy vermek gizli... Beni nasıl etkileyebilirler ki?

MEHMET METİNER: Sandıktan çıktıktan sonra zafer işareti yapmak zorundasın.Böyle bir baskı. Oyunu AK Parti'ye versen bile hemen ardından "Benden şüphe etmeyin, ben size verdim" demek zorundasın. Bir yandan psikolojik baskı, bir yandan da cebir ve şiddet var.

Ama oy alıyorlar.

MEHMET METİNER: PKK'nın silahlı gücü olmasa HDP bölgede bu kadar oy alamaz. Bir kez olsun PKK'nın silahları aradan çekilsin ve HDP normal bir parti gibi seçime girsin, bölgede ne kadar oy alacağını herkes görür.

BÜYÜKŞEHİRLERDE DE BASKI VAR 

HDP'nin bölgeden aldığı oyu "PKK baskısı" ile açıklıyorsunuz. Ama HDP, büyük şehirlerde de hatırı sayılır oy aldı. İstanbul'da üçüncü parti. İzmir'de, Mersin'de, Adana'da, hatta Ankara'da bile ciddi oy aldı. Buralarda da mı silah zoru söz konusu?

MEHMET METİNER: Ben İstanbul'da sahada çalışan biriyim. Esenler'deki, Bağcılar'daki tehditlerin, Şırnak'taki tehditlerden bir farkı yoktu. Benim ekibimde olan Kürt arkadaşlarımı nasıl tehdit ettiklerini bizzat biliyorum. Bir arkadaşımı gecenin bir buçuğunda arıyorlar. İstanbul'da oluyor bu.

İstanbul'da devlet yok mu? Polis falan?

MEHMET METİNER: Tehdit, Ağrı'daki babası ve amcası üzerinden yapılıyor. İnsanları bölgedeki akrabaları üzerinden korkutmaya çalışıyorlar.

DEMİRTAŞ'IN YERİNDE KİM OLSA O OYU ALIRDI

SELAHATTİN Demirtaş yüzde 13 almış bir partinin lideri. Kandil'e kafa tutamaz mı?

MEHMET METİNER: Bunu aklının ucundan bile geçiremez. Korkar.

O zaman HDP ile Kandil arasında korkuya dayalı bir ilişki var.

MEHMET METİNER: Hem korku hem gönüllülük. Demirtaş Kandil'e muhtaç olduğunun farkında. Aslında bireysel olarak kendisine sorsanız, bir isim de yaptığı için, siyasetin kendisine bırakılmasını ister. Ama bunun olmayacağını da bilir. Çünkü örgüt içerisinde Demirtaş sadece bir dişlidir. Nişantaşı'ndan ya da Cihangir'den bakıldığında Demirtaş'ın rolü çok fazla abartılabilir. 

Peki ama bu siyasi hareketin tarihinde hiç görülmemiş bir başarı elde etti. Bunun karşılığı olmaz mı?

MEHMET METİNER: Tersi bir karşılığı olur. Bu kadar çok ünlenmesi bir tehdit olarak anlaşılır. PKK, "Önderlik" dışında bir ismin bu kadar sivrilmesini istemez.


Demirtaş, "Ey Kandil! Bırak silahlarını" dese ne olur?

MEHMET METİNER: Partinin başında kalamaz, anında götürürler.

Buna güçleri yeter mi?

MEHMET METİNER: Tabii ki. Seçilenler Demirtaş'ın değil, Kandil'in atadığı milletvekilleri.

Seçim sonucu Demirtaş'ın başarısı mı?

MEHMET METİNER: Değil. Başarının arkasında "Erdoğanfobizm" yatıyor. HDP, AK Parti'yi iktidardan etmek isteyen çevrelerin bir projesiydi. HDP'yi sevmeyen pek çok çevre, Erdoğan karşıtlığı motivasyonuyla bir operasyon yaptı. Demirtaş yerine bir başkası olsaydı aynı operasyon gerçekleşecekti.

ÖCALAN'A DA "CAŞ" DESİNLER 

KÜRTÇE "caş" diye bir sözcük var. Ne demek?

MEHMET METİNER: Hain, ihanetçi demek.

PKK size "caş" mı diyor?

MEHMET METİNER: Evet ama Öcalan gibilere demiyorlar.

Öcalan'a niye desinler ki?

MEHMET METİNER: Öcalan yakalandıktan sonra "Ortak devlet, ortak vatan, tek resmi dil, tek bayrak, Kürt kimliği kabul edilsin isyan biter, Türkiye'ye düşman ülkeler bizi Türkiye'ye karşı kullandı, pişmanız" dedi. Bunları söylediği için 'caş' oluyor mu, olmuyor mu?

Olmuyor ki 'caş' denmiyor.

MEHMET METİNER: PKK kendisi gibi düşünmeyen herkesi 'caş' ilan ediyor.

Peki bu 'caş' sözcüğü çok mu etkili?

MEHMET METİNER: Yok. Benim için bir önemi yok. PKK ve HDP beni överse kendimden kuşku duyarım. Mesela Barzani de efsanevi bir kürt lideri. Ama PKK'ya göre 'caş'. Emellerine hizmet etmeyen, kendilerini eleştiren herkes 'caş'tır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.