Koray Beyi görünce bir şey değişmeyeceğini anladım

Trabzon halkı sizi siyasi kimliğinizle tanıdı. Siyasete başlamaya nasıl karar verdiniz?

Babam iyi bir Türk milliyetçisiydi. Türkçüydü. Biz Alparslan Türkeş’in resimleri ile büyüdük. Babam bana ve diğer kardeşlerime de Türklük bilincini aşıladı. Ankara Aydınlıkevler Lisesi’nde okurken ülkü ocakları ile tanıştım. Gazi Üniversitesi’ne gidince de ülkü neferi oldum. Gerçekten ülke aşkının bana kattığı değeri orada fark ettim. Öğretmen olarak Trabzon’a geldiğimde 20’li yaşlardaydım. Öğretmen olduğum için siyaset yapamadım. Fakat emekli olduktan sonra Ankara’daki dostlarımın da desteğiyle 2008 yılında MHP’de aktif siyasete başladım. 2011’de milletvekili adayı oldum.

KARAR ORGANLARINDA KADINLARA YER YOK

MHP kadın egemenliği az olan bir parti olarak eleştiriliyor genelde?

Bu aslında Türkiye’de MHP’ye özgü bir durum değil. Bütün partilerde karar mercilerinde ne yazık ki kadınlar yok. Yani çokluk değil önemli olan, yetkin olmanız. Yüzlerce kadın partide olabilir ama önemli olan o partide karar verici olmanız. Hiçbir partide böyle bir durum yok. Ona kalırsa kadın hareketi diye başlayan İYİ Parti’de de karar mercileri erkekler ve sadece 3 kadın vekil var. Yine bakınca kadın konusunda en tutarlı parti AK Parti.

YENİ YÜZLERDEN RAHATSIZ OLUYORLAR

MHP Trabzon’daki eksiklikler neydi?

Ben şunu gördüm ki siyaset ekip işi. Bir ekip geliyor ve kararları veriyor. İnsanları dizayn ediyor. Sadece MHP değil bütün partilerde bu böyle. Ben MHP’ye geldiğimde yıllardır var olan bir ekip yapısı vardı. Farklı bir yüz geldiği zaman herkes bir rahatsız oldu. Aslında ülkücülerin alt yapılarında kadına karşı bir sempati vardır. Fakat siz insanlara kendinizi ne kadar kabul ettirseniz de baştaki erkekler sizin bu kabul edilişini yok edebiliyorlar. MHP’nin tabanında ve ilçe teşkilatlarında çok kabul gördüm. Ama bu yukarıdaki ekibe yetmedi. Sizi istemedikleri için aşağı çekmeye çalışıyorlar.

İDEALİM BELEDİYE BAŞKANI OLMAK

Siyasetteki hedefiniz nedir?

Benim vekillikten de daha büyük idealim, neredeyse gençliğimden beri aklımda olan şey belediye başkanlığıdır. Kadın siyasette şefkati, barışı, inceliği getirir. Belediye başkanı olduğu zaman da kentine düzeni saygıyı getirir. Mutlu kentler profilini ancak bir kadın yaratabilir diye düşünüyorum. Birçok arkadaşım da bu düşüncemi bilir. Bir yeri yönetmek dizayn etmeyi çok isterim. Yürüme esnasındaki bazı önüme çıkan engeller ne yazık ki beni isteklerimden uzaklaştırdı.

ÇIKIŞ AMACIMIZ PARTİ KURMAK DEĞİL MHP’DE DEĞİŞİM YAPMAKTI

İyi Parti’nin kurucular kurulu üyeleri arasındasınız. Neden İYİ Parti’ye geçtiniz?

Aslında çıkış amacım İYİ Parti değildi. MHP’de bir ekip var ve yeniliğe açık değiller. Benim kadınlar ve Trabzon’la ilgili bir sürü projem var. Siyasette bunu hayata geçiremezsem üzülürüm endişesiyle bu ekip bana fırsat vermeyecek, değişim yaratacak başka alana kaymalıyım dedim. Meral Hanım da bu konuda ciddi kabul gördü. ‘Nurcan gel beraber çalışalım’ dedi. Yeni bir parti kurmak amacıyla değil, MHP’de bir değişim için yola çıktık. Parti kurulma kararından bile haberimiz yoktu. Bir sabah baktık ki Nuri Okutan yeni parti ile ilgili açıklama yapıyor. Meral Hanım bize oluşum olarak devam edeceğini söylemişti. Bir süre sonra anladık ki karar mercileri aynı ekip. Yine de kendi inanç ve fikirlerimi yerine getirebilir miyim diye çaba gösterdim. Baktım o da olmadı. İnanılmaz bir fikri doku uyuşmazlığı yaşadım. Benim yola çıktığım insanlar böyle olmamalıydı dedim. Aslında çok önce karar verdim ama seçimlerden hemen sonra istifa ettim. Alanımı daraltan siyasette elimi kolumu bağlayan kişi orada da söz sahibiydi.

KORAY BEY OLMASA MERAL HANIM PARTİ KURMAZDI

Koray Aydın’dan mı bahsediyorsunuz?

İsmini kullanmak istemiyorum. Onu görünce hiçbir şeyin değişmeyeceğini anladım. Aydın yetkili olmasa Akşener’le devam eder miydiniz? Ben size farklı bir şey söyleyeyim. Koray Bey olmasaydı Meral Hanım zaten parti kurmazdı. Akşener’in böyle bir düşüncesi yok muydu yani? Hayır, hatta bir iftarda gazeteciler parti kuracak mısınız diye sordu. Hayır, oluşum olarak devam edeceğiz demişti. Koray Aydın lider özellikli bir insan. 2. isim olmayı kabul etmesi önemli bana göre? Lider zaten. 2. isim olması fark etmez ki. Son noktayı kim koyuyor ona bakarım ben. İyi partide son noktaları Koray Aydın mı koyuyor? Muhtemelen öyle.

ÜLKÜCÜLÜĞÜN GERİ PLANA ATILDIĞI YERDE ÇALIŞAMAZDIM

Akşener, Erdoğan’ın alternatifi gösterildi ama seçimlerde Muharrem İnce kısa sürede önüne geçti. Siyasette birden star olunmuyor. Bir ışıkla parlıyorsunuz ama kurduğunuz gönül bağı önemli. Kadın hareketi dediğiniz zaman içini dolduracaksınız. Tek başına bir kadın etrafında bir sürü erkek. Bir kere kadın çalışma grubu kuracaksınız. Samimiyetle Anadolu kadını kucaklanmadı. Burada başaramadı iyi Parti. Nihayetinde benim gibi kurucu birçok kadın aynı nedenlerden dolayı çekildi. Ama benim için asıl etken fikri bağlamda doku uyuşmazlığı yaşadım. Ülkücülüğümün kabul görmediği ya da geri plana atıldığı bir ortamda zaten çalışamazdım.

VATANINA MİLLETİNE BAĞLI İNSANLAR BAŞ TACI EDİLİYOR

Ülkücülüğü geri plana mı attılar?

Tabiî ki sadece geri plana atılmadı. Ülkücüler de dışlandı. İsim vermek istemiyorum, bizzat bana ülkücülerle yürünmeyeceği ifade edildi. Oy toplamak adına böyle bir şey yapıldığı söylenebilir ama demek ki halk bunu da görüyor. Siz doğru dürüst bir siyaset ortaya koyun toplumun her kesiminden kabul görürsünüz. Vatanı milletine gerçekten bağlı insanları baş tacı yapıyorlar. Bir yere gittiğim için beni sorgulayabilirler fakat orada kalırlar. Onun arka planına baktıkları zaman bütün fikri yapımı ve yaşama bakışımı Türk milliyetçiliği üzerine kurdum. Ülkücülüğümü kimse sorgulayamaz.

İYİ PARTİ’DEN İSTİFA ETTİĞİM İÇİN ASLA PİŞMAN DEĞİLİM

MHP’den ayrıldığınız için pişman mısınız?

Geri dönme isteğiniz var mı? Pişmanlık demeyelim de bir şeylerin iyileşmesini bekliyorum. Bu süreçte herkes nasibince tecrübe sahibi oldu. MHP’ye geri dönme konusunda ise siyaseti askıya aldım, bir anlamda nadasa bıraktım. Seçimin ardından taşların yerine oturmasını bekliyorum. Küskün müsünüz? Kişilere küskünüm ama siyasi kurumlara değilim. Ayrıca altını çizerek söylüyorum İyi Parti’den istifa ettiğim için asla pişman değilim. Bugün de olsa aynı şeyi yapardım.

TÜRK KADININA BATI KADINI GÖMLEĞİ GİYDİREMEZSİNİZ!

Türk kadın kimliği batı projelerine teslim edilmiş durumda. Halbuki her ülkenin kültürü farklıdır. Ben İslam dini ve gelenekleriyle büyümüş bir kadınım. Almanya’daki bir kadının geleneği farklı. Onun kimliğini benim üzerime geçiriyorsun. Burada kadın ciddi bir bunalım geçiriyor. O kimlik bize uymuyor. Kadına sen özgürsün diyorlar, bu bize uymuyor. Biz kadın önce annedir diyoruz. Erken evlilikleri önlemeye çalışırken cinsel yaşı çok düşüren bir batı var karşınızda. Ailesiz toplum olma yolunda bir yapıyı bize uydurmaya çalışıyorlar. Toplum değerleri dejenere oldu. 

ESTETİĞİ OLMAYAN ŞEHİR SANAT ŞEHRİ OLAMAZ

Yerel yönetimlerde sanatı çok önemsiyorum. Bunu derken Trabzon sanat şehri demiyorum. Trabzon sanat şehri değil. Sanat şehri olsa Trabzon’da bir estetik olur. Estetik açıdan bir güzellik, 30 sene önceki yeşille mavinin buluştuğu bir Trabzon göremiyorum. O yüzden bana kimse Trabzon sanat kenti demesin. Yerel yönetime kim gelirse gelsin sanat bakışını yerleştirmesi lazım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bülent gezgin 3 yıl önce

akıllı kadın. tebrik ediyorum. koray'a da bey diye hitap etmiş. bu bir tevazu örneğidir. tesbiti çok doğru.

Avatar
Kürşat 3 yıl önce

Koltuk peşinde koştugun belli oluyor nuray yazıcı

Avatar
Ülkücü 3 yıl önce

saçmalamışsın be kardeşim

Avatar
Tamer korkmaz 3 yıl önce

Ya partide ülkücülük yok diyen sen yalan söylüyorsun yada parti ÜLKÜCÜ parti konumda deyip istifa edenler yalan söylüyor!!!!