Türkiye'de yaşlı nüfus artıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ilki düzenlenen 1. Yaşlılık Şurası’nın sonuç bildirisini açıkladı. Bildiride dünyada, 60 yaş ve üzeri nüfusun 2030 yılında 1,4 milyara ve Türkiye’de 15 milyona ulaşacağı, genel nüfus içindeki oranının katlanarak Dünya’da yüzde 32’ye, Türkiye’de ise yüzde 16’ya yükseleceği belirtildi. Aktif yaşlanmayla ilgili önerilerin de yer aldığı bildiride, sayıları gün geçtikçe artan yaşlı nüfusun G20’nin ilkeleri arasında yer alan “Gümüş Ekonomi” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Dijital yetkinlikler

Bakanlık tarafından açıklanan bildiride, şu öneriler yer aldı:

- Yaşlılıkta sık görülen kronik hastalıkların önlenmesi, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi, yaşlıların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için gereken çalışmalar yapılmalı.

- Aktif yaşlanma için psiko-sosyal iyilik halinin geliştirilmesi ile beslenme ve fiziksel aktiviteyi kapsayan davranışların kazandırılmasına için çalışma yapılmalı.

- Yaşlıların bağımsız yaşamlarının desteklenmesi için yaşam boyu öğrenme fırsatları oluşturulmalı, yetenekleri geliştirilmeli, aktif yaşlanma desteklenmeli.

- Yaşlıların toplumsal hayata etkin katılabilmeleri için dijital uygulamalar yaygınlaştırılmalı.

- Kamuya açık alanlar erişilebilir hale getirilmeli.

- Kuşaklararası dayanışmanın desteklenmesi için faaliyetler planlanmalı.

- Yaşlıların yeni teknolojilere uyumunu sağlamak için dijital yetkinliklerini geliştirebilecek faaliyetler planlanmalı.
- Toplumun sosyal, kültürel, ekonomik şartları göz önünde bulundurularak; en uygun finans modeli ile bakım güvence sistemi çalışmaları yapılmalı.

- Bakım güvence sistemi kapsamında sağlık ve sosyal bakımbütünleşik planlanmalı ve uzun süreli bakım hizmet sunumunun sürdürülebilirliği sağlanmalı.

- Uzun süreli bakım hizmetlerinden yararlanma kriterleri belirlenmeli, (günlük yaşam aktivitelerine dayalı bakıma muhtaçlık/ihtiyaçlık tanımı, evde
ve kurumsal bakım hizmetlerine yönlendirilmesi vb.)

- Yaşlısına bakım veren ailelere psiko-sosyal destek, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sağlanmalı.

- Her bölgede yaş dostu kentler yaygınlaştırılmalı.

- Yaşlı ihmal ve istismarı, yaşlı ayrımcılığı ile ilgili toplumda farkındalık çalışmaları yürütülmeli.

-Yaşlı haklarına yönelik iyileştirici mevzuat yapılmalı.

- Yaşlı iş gücünün sürdürülebilir istihdamının desteklenmesi, işgücü piyasasının talep ettiği becerilerin korunması ve kazandırılması için programlar uygulanmalı.

GÜMÜŞ EKONOMİ

2015’te Roma’da, “Gümüş Ekonomi ve Aktif Yaşlanma Çalıştayı”nda hükümetler, sosyal taraflar ve sivil toplum ile ilgili değişik politika ilkelerine ilişkin genç ve yaşlı vatandaşlara bakış açıları sağlanması için, “Gümüş Ekonomi ve Aktif Yaşlanma Çalıştayı” yaptı. Çalıştay sonrası Gümüş Ekonomi ve Aktif Yaşlanmaya yönelik G-20 ilkeleri de açıklandı. Sonuç bildirisinde, “Gelir güvenliği ve yoksulluk ile mücadele kapsamında sayıları gün geçtikçe artan yaşlı nüfus ‘gümüş ekonomi’ bağlamında dikkate alınmalı” denildi.

Anahtar Kelimeler:
TürkiyeNüfusuYaşlanıyor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.