Münir Özkul bugün rahmet-i rahman’a kavuştu geriye ise birçok emanet bırakarak göçtü. Bize yani insanlığa büyük bir miras bırakarak yeryüzüne veda etti..

“Siyaset ve ticaret önemli olana itibar eder; ilim ve irfan ise değerli olana”.. Bu sözün sözler içinde bir yeri vardı. İşte o yeri  bizler Münir Özkul’da kavradık ve nice yıllar kavramaya devam edeceğiz. Çünkü Münir usta değerli olana itibar etmemizi hatırlattı her sinema karesinde her filmde.. 

İnsanoğlu üç sıfat ile değer kazanır ve irfana doğru yelken açar...

Bunlar; akıl, ahlâk ve adalettir. Tabi bu sıfatların altında binlerce pencere var; merhamet, vicdan, sevgi, hürmet ve insanlığı kuşatan daha nice değer... İşte biz Münir ustayı bu sıfatların tecessümü yani ete kemiğe bürünmüş rolleriyle tanıdık.

Kimi zaman Mahmut Hoca oldu; bize aklı ve ilimi hatırlattı. Fert olmanın temeli akıldı ve ilimdi. Memleketin temel sorunu olan eğitim sorununu ele aldı; güldürdü acınacak hâlimize Hababam Sınıfı’yla... 

Ah benim memleketim yıllardır eğitim sorunu ile boğuşuyor, Mahmut hoca sen gittin ama bak değişen bir şey yok. Hâlâ eğitimde mütemadiyen geriye doğru gidiyoruz. Ve ne yazık ki acınacak halimize hâlâ gülüyoruz... 

Sonra Yaşar Usta oldu.. Bize adaleti hatırlattı. Burjuva patronlara karşı işçinin alın terini vurguladı hep. Emeği savundu hatta emeği de içerisine alacak bir mefhumu yani adaleti hatırlattı nice kez.. “Bak beyim sana iki çift lafım var: Koskoca adamsın paran var pulun var; yakışır mı sana ekmekle oynamak?” diyerek sömürü düzenine baş kaldırdı. 

Şimdi gittin Yaşar Usta ama bak değişen bir şey yok memlekette.. Yolsuzluklar, rüşvetler ve kayırmacılık aldı başını gidiyor...Adaletimizi kaybettik Yaşar Usta sen gittin de ne değişti Allah aşkına.. 

Üstelik artık “Bak beyim sana iki çift lafım var” diyecek bir yiğit de kalmadı. Yani senin anlayacağın Yaşar Usta’dan hiçbir şey öğrenememişiz Münir ağabey..

Ve bize ahlâkı hatırlattın niceleri. Aile babası oldun; Rıza baba oldun Aile şerefi’nde. Bu toplumun değerlerini yeniden  gösterdin bize. Sevgiyi merhameti ve yoksullukta dahi birlik içerisinde olmayı anlattın. “Dahi” fazla oldu galiba zaten yoksullukta birlik olunmaz mı? 

Baba oldun; karla kaplı kırların kışında merhameti hatılattın...

Cemiyetin ahlâkı giderek bozuluyor Rıza baba. Sen gittin ama ne değişti bilmiyorum.. Tecavüzler arttı, aileler dağılıyor, borç gırtlağa dayandı ama birlik olmayı hatırlayan mı kaldı? Ha bir de tarikatlar ve cemaatler türedi, doğruluk kisvesi altında milletin ahlâki değerlerini sömürüyor.. Ne değişti söyler misin Rıza baba?

Üstelik cemiyetin bozulan ahlâkı artık devlet tarafından korumaya alındı Münir usta. Bak bu senin zamanında yoktu.. Artık bu da oldu; devlet baba hırsızı, tacizi, şiddeti koruyor.. 

Yani Münir Usta senden pek de bir şey öğrenememişiz.. 

Oysa sen “Eski Türkiye” idin.. Az buçuk huzuru olan Türkiye.. Şimdi öyle mi? Huzursuzluk bizim diğer adımız oldu Münir Usta.. 

Eski Türkiye diye boşa demedik; az da olsa memlekette bize aklı, adaleti ve ahlâkı hatırlattın. Hatta bu değerlerdeki yozlaşmadan şikâyet ettin filmlerle.. 

Ama ne değişti biliyor musun Münir Usta; şikayet ettiğin ne varsa hepsinin çivisi çıktı. Tüm değerler yerle bir oldu. Değersizlik artık yeni değerimiz. Üstelik kurumsal koruma ile meşrulaşan bir değersizlik...

İşte değişen şey bu Münir ağabey artık kısacası kötüler kazandı diyeyim ben sana.. Hem kötülük de korumaya alındı ve meşrulaştı.. İşte en acısı bu.. 

İyi ki gittin be Münir usta.. Zaten daha fazla bu rezaleti izleyip de ne yapacaktın.. Allah kalanlara sabır versin.. Mekânın cennet makamın âli olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.