'İsmail Gaspıralı Yılı' etkinliklerinin az olması üzdü

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, UNESCO’nun 100. vefat yıldönümünde 2014 yılını büyük mütefekkir 'İsmail Gaspıralı Yılı' ilan etmesine rağmen anma etkinliklerinin az olmasının kendilerini üzdüğünü belirterek, herkesi Gaspıralı’yı tanımaya davet etti.

Türk mütefekkirlerinden 
İsmail Gaspıralı'nın 100. vefat yıldönümü nedeniyle değerlendirme yapan İsmet Büyükataman, Gaspıralı’nın mücadelesinin dünya milletlerine örnek olduğuna işaret etti.

MHP’li Büyükataman, 1552 yılında Kazan Hanlığı’nın düşmesiyle başlayan Türk yurtlarındaki Rus istilasının, tarihler 1783’ü gösterdiğinde Anadolu Türklüğünü derinden sarsan Kırım’ın işgali ile Osmanlı Türklüğünü derinden sarstığını ve Rusların önünde durabilecek bir Türk gücünün maalesef kalmadığını hatırlattı.

1552’de başlayan Ruslaştırma ve Hristiyanlaştırma faaliyetleriyle birlikte bu zorbalıkları kabul etmeyen onurlu insanların kaderinin diğer Türk yurtlarına göç ya da işkencelerle ve oluşturulan suni açlıklarla ölüm olduğunu dile getiren Büyükataman, şöyle devam etti: "Ruslar, göç etmeyip vatanlarında kalan Türklere ve Türklerle kader birliği yapmış tüm Müslüman kimliklere saldırılar başlatmıştır. Bu saldırılar medeniyet sahasında da kendisini göstermiş ve Türk dünyası çağın çok ama çok gerilerinde bırakılmıştır. Kadınların trene binmesinin dahi günah ilan edildiği, Müslümanların haklarını savunmak için herhangi bir girişimin olmadığı bu kara günlerde gerek kültürel gerekse siyasal sahalarda Türklerle birlikte tüm esir 
Rusya Müslümanlarının yolbaşçısı büyük mütefekkir İsmail Gaspıralı olmuştur.”

"DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK"

Gaspıralı'nın, Rusya’da yaşayan Müslümanların birlikte hareket etmedikçe ve Duma’da temsil edilmedikçe Ruslar tarafından ezileceğinin bilinciyle Rusya’yı karış karış gezdiğini, Rus gazetelerinde makaleler yazdığını vurgulayan Büyükataman, "Yıllarca verdiği uğraşlar neticesinde nihayet Kırım’ın Rus işgaline uğrayışının 100. yıl dönümü olan 1883 tarihinde ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ üst başlığıyla ‘Tercüman’ isimli gazetesinin yayınlanma iznini despot Çarlık rejiminden alabilmiştir. Böylece ‘Dersaadet’teki kayıkçının da Kaşgar’daki devecinin de’ dilini anlayabileceği 
İstanbul merkezli bir Türkçenin ve ortak çarpan Türklük kalbinin hayalini kurmuş ve ömrünü bu yola feda etmiştir. Açtığı cedid okullarıyla yalnızca Kırım’ı değil tüm Türk dünyasını uyandıran; okullara modern manada dersler ve müfredat, sınıfa tahtayı ve oturacak sırayı getiren; Türk dünyasında kadınlar ve çocuklara özel ilk dergiyi yayınlayan; tüm bunları İslam’ı hak ettiği konuma yükseltmek için yaptığı hâlde her türlü iftiraya maruz kalan Türkçenin babası İsmail Gaspıralı’nın değerini çağdaşları bilmiş, Türk milleti o dönem kendisine ve fikirlerine sahip çıkmıştır.” bilgisini paylaştı.

UNESCO ‘İSMAİL GASPIRALI YILI’

İsmet Büyükataman, "Onun izinden giden Türkler kendi bölgelerinde mücadelelerine devam etmiştir. Kırım’da Çelebi Cihan önderliğindeki özgürlük sevdalıları ‘Ant Etkenmen’ diyerek milletin yarasını sarmaya canları pahasına yemin etmiş ve bu yeminlerinde durmuştur. Gaspıralı’nın mücadelesinin dünya milletlerine örnek oluşunu UNESCO, 2014 yılını büyük mütefekkirin ölümünün 100. yılı münasebetiyle ‘İsmail Gaspıralı Yılı’ olarak ilan ederek taçlandırmışken ülkemizde düzenlenen panel, açık oturum, bilimsel toplantı ve anma etkinliklerinin sayısının oldukça az olması ve düzenlenenlere de katılımın düşük olması bizleri derin üzüntülere sevk etmektedir." diye konuştu.

Büyükataman, öğretmenlerden profesörlere, müdürlerden rektörlere, yerel gazetelerden ulusal yayın yapan medya organlarına, dernek ve vakıflardan siyasi partilere, belediye başkanlarına herkesi İsmail Gaspıralı’nın değerli fikirlerini, ülkücülüğünü, engel tanımazlığını, kadın hakları başta olmak üzere Türk ve İslam dünyasının aydınlanmasına emeklerini anlatmaya ve gençlerimize bu büyük insanı tanıtmaya davet etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Oğuz Buğra 7 yıl önce

Devlet/iktidar üzerine düşeni yapmıyorsa sizler yapın. Sadece Gaspıralı'yı değil, diğer Türkçü büyükleri, ülkü insanlarını geniş katılımlı toplantılarla gençlere tanıtın, anlatın. Ocaklar ne güne duruyor? Türk Ocaklarıyla işbirliği yapın. Aydınlar Ocağı'yla işbirliği yapın. Ülkenin dört bir yanında insanlar sizden yazılı açıklama değil HAREKET bekliyor. Siz 1 gidin ülküdaşlarınıza, onlar size 1000lerle gelecektir.