Erdoğan Apo\'yla Telefonlaşıyor!
Yeniçeri, “Kandil’den yapılan açıklamalar ve sözde sürece ilişkin diğer göstergeler terörist başı Öcalan ile görüşmelerin olduğu yönünde. Cemil Bayık açıklamaları her şeyi anlamaya yeterli. Anlaşılan o ki, terörist başı ile Başbakan zaman zaman telefonda görüşüyor” dedi. Kamuoyunda yapılan pazarlık sürecine ilişkin bir çok iddianın bulunduğunu belirten Yeniçeri, şöyle konuştu: “Yapılan pazarlık süreci bile bunu göstermeye yeter aslında. Anlaşılıyor ki hükümetin attığı her adımda Öcalan ile yapılan bir pazarlık söz konusu. Cemil Bayık’ın her şeyi biliyoruz anlamındaki açıklamaları bile bunu gösteriyor. Öte yandan kamuoyunda konuşulanlar olsun bizlere gelen bilgiler olsun Öcalan ile Başbakan’ın zaman zaman görüştüğü yönünde. Bu hafife alınmayacak bir iddiadır.”

Bebek katili Öcalan’la hangi bakanlar görüştü!
PKK’nın televizyon kanalı Roj Tv’de hazırladığı programlar ve firatnews.com adlı ajansında terör örgütünün sözcülüğünü yapan Cahit Mervan, son yazdığı yazısında vahim iddialar ortaya attı. Mervan’a göre; İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki bahçe katı villasında sözde “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” çekmekte olan teröristbaşı Abdullah Öcalan ile sadece Müsteşar Hakan Fidan başkanlığında MİT ve devletin diğer kademelerinden yetkililer değil, bazı bakanlar da görüştü. Mervan, şunları yazdı: “Hükümet kanadından da Erdoğan kadar olmasa bile bağlayıcı düzeyde yetkili siyasi aktörler de isimleri şu an bizde saklı kalsın- zaman zaman bu görüşmeleri yaptı. Bu nedenle İmralı görüşmelerini sadece ’MİT ile bir istişare’ olarak göstermek büyük bir saptırmadır. Açıkçası demagojidir.” 


Derin mekanizma 
Mervan’a göre AKP hükümeti mensuplarıyla teröristbaşı Abdullah Öcalan rasında yürütülen pazarlıklarda sadece “prensipler üzeninde anlaşma sağlanıp”, “her iki tarafın üzerinde mutabakat sağladığı üç aşamalı bir yol haritası” belirlenilmesi ile de kalınmamış, aynı zamanda “yol haritasının” uygulanmasını sağlayacak bir “yürütme organı” kurulması da öngörülmüş. Bu yürütme organını “efektif bir mekanizma” olarak tanımlayan Mervan, yazısında aynen şöyle diyor: “Bu görüşmelerde, ana prensipler üzerinde anlaşma sağlandı. Her iki tarafın üzerinde mutabakat sağladığı üç aşamalı bir yol haritası belirlendi. Sürecin başlatılması ve ilerletilmesi için bu iki ana eksen üzerinde efektif bir mekanizmanın kurulması öngörüldü. Süreç, bizzat Öcalan tarafından 21 Mart Nevroz’unda başlatıldı. Öcalan, üzerinde mutabakata varılan ana prensipler çerçevesinde o tarihi manifestosunu Kürdistan, Türkiye ve dünya kamuoyu ile paylaştı.”  


Belge açıklansın
Yazıya göre; PKK’lıların sözde geri çekilme kararını da teöristbaşı Abdullah Öcalan veya KCK Eş Başkanı Cemil Bayık vermemiş. Karar, 5-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen PKK’nın 11. Kongresi’nde alınmış. Mervan, bunu şöyle anlatıyor: “KCK eş başkanlığı gerilla güçlerinin geri çekilmesinin durdurulduğunu açıkladı. Şimdi öğreniyoruz ki, aslında bu karar alma sürecinde PKK’nın 11. Kongresi belirleyici rol oynamış.” Mervan’ın yazısında bir de taraflar arasında imzalanan “Mutabakat Belesi” nden söz ediliyor. Mervan’ın ifadesi aynen şöyle: “Öcalan esas olarak iki nedenden dolayı yeni bir formata ihtiyaç duyuyor: Birincisi, Erdoğan Hükümeti’nin İmralı görüşmelerinde ortaya çıkan Mutabakat Belgesi’nin ruhuna uygun davranmaması. İkincisi ise, bölgede değişen konjonktürdür.  Erdoğan ve hükümeti, PKK’lılarla yapılan görüşmelerde masaya kendi isteği ile oturmadı.”
 
yeniçağ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.