Sünniler batıl dine inanırlar

 Şii İran Cumhuriyeti'nde Sünnilere olan baskıları artarak devame diyor. Son olarak Şii mollasının açıklaması, İran'ın taasupçuluğunun geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

 
İran’ın meşhur ayetullah’ı ve dini lider Hameneyi’nin yakın arkadaşı Sünnilerin “hak olmayan dine” mensup olduğunu söyledi!
 
Misbah Yezdi: İranlı Sünniler Şiilerle eşit haklara sahip olmamalıdırlar!
 
İran’ın meşhur Ayetullahlarından ve dini lider Ali Hameneyi’nin en yakın arkadaşlarından biri olan Ayetullah “Muhammed Taki Misbah Yezdi” Müslüman Sünnilerin “Hak olmayan dine” inandıklarını söyledi ve “Daha az taassuplu Sünnilerin daha hızlı hak dinine (Şiiliğe) geçmesi için Şii kitapları Sünnilerin arasında dağıtmak gerekir” dedi!

İran’da Sünni düşünceleri izah eden ve Sünnilerin savlarını açıklayan kitap basmak yasak!

İrancılık yapmanın da görnüşe göre mantıklı bir şey olduğunu belirten Şii din adamı, İran’daki Sünnilerin Şiilerle eşit haklara sahip olmadığını vurguladı!

DW.COM sitesinin vermiş olduğu habere göre, Kum Kentindeki “İmam Humeyni Şii Dini Medresesinin” başkanı ve İran’ın dini liderini belirleyen Hübregan Meclisinin üyesi Misbah Yezdi, Şiileri İslam’ın temelini idrak eden tek Müslüman grup olarak nitelendirdi.

“Müslümanların din nimetinden eşit şekilde yararlanmadığını” öne süren Şii Ayetullah 3 halifeyi de eleştirdi ve “bazı kişisel garezler Peygamberin ehl-i beyti’nden yeterince yararlanmaya izin vermedi” dedi.

Sünnileri Şii yapmak için yöntemler de belirleyen bu İranlı Ayetullah, Sünniler için sarf ettiği bütün küfürlere rağmen “Sünnilerle Şiilerin yakınlaşması için Ehl-i Sünnet’in Şiilerden kin beslemesine yol açacak davranışlardan uzak durmak lazım” dedi ve Sünnilerin Şii olması için“Sünnilerin arasında Şii inanç kitaplarını yaymak gerekir ve böylece daha az taassubu olanlar hak dinine (Şiiliğe) ulaşacaklardır” dedi!
 
İran’da Şii inancına dayalı kitaplar devletin parasıyla çok yüksek tirajlarda basılıp özellikle Sünni bölgelerdeki okul ve kütüphanelere gönderiliyor.

İran’da Sünnilere kendi inançlarını açıklayan, izah eden kitap basmak yasak! Devlet denetimi altında olan kitap sektöründe Sünni âlimlerin düşüncelerini özgürce ifade edecek kitapların basılmasına izin verilmiyor, ancak Şii devlet, Sünnilerin değerlerine hakaret içeren çeşitli kitapları bastırıp Sünni bölgelerde dağıtıyor!

80 yaşındaki İranlı Şii din adamı İran’da Sünnilere karşı olan en büyük Şii din adamlarından biridir. İran’ın dini lideri Ayetullah Hameneyi ile yakın bir ilişki içerisinde olan bu şahıs İran’ın eski dini lideri ve “İslam Cumhuriyeti Devleti’nin” kurucusu Ruhullah Humeyni’nin de talebesi olarak ders almıştır.

Dini lider Hameneyi’ye itaat etmenin Allah’a itaat etmek ile aynı olduğunu söyleyen bu Şii âlim seçime de inancı olmadığını defalarca dile getirmiş Hameneyi’yi Şii imamların halefi olarak tanıtmıştır.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hameneyi de bunun karşılığında onun hakkında “Ben 40 yıla yakındır Misbah efendiyi tanıyorum ve zat-i âlilerine İslam’ın temel konuları konusunda bir fakih, filozof, düşünür ve düşünce sahibi olarak saygım vardır” diyor.


İlgili kaynak: http://dw.com/p/1BRcE

ISLAHHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.