Dünya  medyasında Erdoğan-Putin görüşmesi

 Tass haber ajansı iki liderin yüz yüze görüşmesini 'Putin: Rusya ve Türkiye karşılıklı ilişkileri yenilemek istiyor' başlığıyla verdi.

Ekonomi gazetesi Vedomosti'de Pavel Aptekar tarafından yazılan başyazıda, Putin'le Erdoğan'ın görüşmesinde, iki liderin de Batı'yı hedef alan hırslı açıklamalar yapmak zorunda olduğu belirtildi.

Avrupalılara Türk Akımı'nı projesinin hatırlatılmasının da 'harika' olacağı ifade edildi. Yazıda, "Üst düzey hırslı açıklamalar mevcut belirsizliği artıracaktır. Ve belirsizlik Rus liderinin güçlü noktası" denildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Komsomolskaya Pravda gazetesinde görüşlerine yer verilen Jeopolitik Çalışmalar Merkezi Direktörü Leonid Ivashov, Türkiye'nin basit bir ortak veya müttefik olmadığına dikkat çekerek, "Rus sınırları yakınında Ankara'yı istikrarlı ve güvenli bölge yaratmak için çekmeliyiz.

Bu Afganistan dahil Orta Asya, Kafkaslar ve Karadeniz bölgelerine fayda sağlayacaktır. Bu ayrıca küresel güç dağılımını da değiştirmeye yarar." dedi.

BBC internet sitesinde haberi manşetten vererek, Putin'in Erdoğan'a, Rusya'nın Türkiye'yle ekonomi ve diğer alanlarda ilişkilerin yeniden sağlanmasına hazır olduğunu söylediği belirtildi.

Reuters haber ajansı, gelişmeleri son dakika olarak duyururken, Erdoğan'ın Rusya'yla ilişkilerde yeni bir döneme girileceğine dair ifadelerine yer verdi.

İtalyan İl Messaggero gazetesi, Rusya ve Türkiye'nin diyalogunu, hem İtalya hem de Batı dünyası için bir fırsat olarak değerlendirdi.

Ana akım gazetelerden La Repubblica ise, "Erdoğan eski düşmanı Putin'i kucaklıyor: Nankör Batı" başlığıyla bu haberi gördü.

Yüksek tirajlı gazetelerden Corriere della Sera ise, "Erdoğan ve Putin´in yeni rizikosu" başlığının altına, "Bugün Avrupa'nın ve Orta Doğu'nun kırılgan dengelerini yıkan iki lider Rusya'da buluşacak. Esad üzerine yaşadıkları gerilimler sonrası Batı karşısında müttefik oldular ve yeni bir güç eksenini hedefliyorlar" yorumunu yaptı. 

CNN, Erdoğan ile Putin görüşmesi için 'Türkiye Putin'e doğru mu kayıyor' başlığını attı.

Washington Post, darbe girişiminin ardından Batı'nın destek çıkmadığını belirten Erdoğan'ın, Rusya'yla ilişkilerin düzeltilmesi için Putin'le buluşacağını yazdı.

İngiliz devlet televizyonu BBC Erdoğan-Putin görüşmesini gün boyunca İstanbul'daki muhabirine bağlanarak aktardı. BBC yorumlarında görüşmenin, Batı ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sarsıldığı bir ortamda gerçekleştiğine işaret edildi. BBC, Türkiye'nin Batılı liderlerin darbe girişimi sonrasında seçilmiş hükümete destek vermek yerine eleştirilere girişmesine mukabil, Putin'in Erdoğan'ı arayan ilk lider olduğunu da vurguladı.

Kanalın internet sitesinde yer verilen bir analizde de, "Türkiye'nin Erdoğan'ı Putin'i ziyaret ederek Batıyı ürkütüyor" başlığı kullanıldı. Ziyaretin sembolik olarak son derece zengin bir içeriği sahip olduğuna dikkat çekilen analizde, “Putin'in hoşuna gidecek şekilde Erdoğan'ın Batı'yı şimdilik merak ve ter içinde bırakmaktan mutlu olacağını varsayabiliriz." ifadesi kullanıldı.

Sky News televizyonu da ziyaretin Rus-Türk ilişkilerinde “temiz bir sayfa" olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin Moskova'yla ilişkilerde “çok farklı bir döneme" girdiği şeklindeki sözlerini aktaran kanal, Türkiye'nin Avrupa'yı ve ABD'yi darbe girişimi sırasında dayanışma göstermemekle suçladığını hatırlattı. Kanala göre Erdoğan, Moskova'yla yakın ilişkilerin, NATO'daki müttefiklerinin Türkiye'ye yönelik eleştirilerinde daha dikkatli olmasını sağlayacağını ümit ediyor.

Financial Times gazetesi ziyaretle ilgili haberinde “Erdoğan ve Putin buluşurken, Rusya Türkiye'yi doğuya çevirmeyi hayal ediyor" başlığını kullanırken, Guardian gazetesi Erdoğan ile Putin arasındaki yakınlaşmasının “Brüksel'de sinirleri bozduğunu" yazdı.

Independent yazarı Fisk'ten skandal benzetme

Independent ise ziyareti köşe yazarı Robert Fisk'in yazısıyla öne çıkardı. “Erdoğan'ın Putin'le buluşması geleceğin Suriye için getireceklerini gösterecek" başlıklı yazıda Fisk, ziyareti “Sultan ile Çar'ın buluşması" diye nitelendirdi.

Alaycı bir dil kullanılan yazıda “NATO ve AB sadık müttefikleri Erdoğan'a Esed rejiminin yıkılması veya Avrupa'ya sığınmacı akınının kesilmesi konusunda güvenebileceklerine inanıyorlarsa, ikinci kez düşünebilirler." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin ABD jetlerinin İncirlik üssünü kullanmasına izin vermeyebileceğini de ima eden Fisk'in, bu üsten “eski Ermeni malı" diye söz etmesi dikkati çekti.

Türkiye'yi darbe girişimi konusunda uyaran ülkelerin de Rusya ve İran olduğunu iddia eden Fisk, Suriye'deki Rus teknisyenlerin askeri iletişim dinlemelerinde farkına vardıkları darbeyle ilgili olarak Putin'in kişisel bir mesaj yollamak suretiyle Erdoğan'ı uyardığını savundu.

Avusturya basını: Darbe girişimi iki ülkeyi yakınlaştırdı

Devlet televizyonu ORF, “Uçak krizinden bu yana ilk toplantı" başlığıyla verdiği haberinde, bugünkü görüşmenin, Türkiye'nin Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesinden bu yana iki devlet başkanı arasındaki ilk görüşme olduğu belirtildi. "Şimdi buzlar çözülüyor." ifadeleri kullanılan haberde, AB'nin eleştirileri, ekonomik sıkıntılar ve darbe girişiminin iki ülkeyi birbirine yakınlaştırdığı vurgulandı.

Heute gazetesi "Batı'ya karşı uyumlu evlilik" başlığını kullandı. Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra gerilen ilişkilerin yeniden rayına oturtulduğu belirtilen haberde, iki ülke arasında masada Suriye'deki kriz, boru hattı projeleri, nükleer santral konularının bulunduğu belirtildi.

Kurier gazetesi, "Dostluk canlandı: Erdoğan ve Putin AB'ye karşı birlikte" başlığını kullandığı haberinde, Türkiye ile Rusya arasındaki yakın işbirliğinin önünün açıldığı vurgulandı.

Le Monde: Putin diyalog tesis etmek istiyor

Fransız Le Figaro gazetesi, Erdoğan-Putin görüşmesini "İşbirliğini canlandırmak için zorlu bir çalışma" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'deki başarısız darbe girişimi sonrası Erdoğan'ın ilk yurt dışı gezisinde iki ülke arasında yakınlaşma konusunda ortak bir istek bulunduğu belirtildi.

Gazetenin haberinde, Putin'in iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yeninden canlanması için zorlu bir çalışmaya ihtiyaç olduğuna yönelik sözlerine yer verildi. Haberde Erdoğan'ın Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yönündeki sürecin henüz başladığını ve biraz daha zaman alacağına ilişkin değerlendirmesi yer aldı.

Le Monde gazetesi görüşmeyi "Putin diyaloğu yeniden tesis etmek istiyor" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Haberde Erdoğan'ın Putin'le ilişkilerinde yeni bir aşamaya geçmeyi amaçladığı değerlendirmesi yer aldı. Ayrıca Erdoğan'ın Batı ülkeleriyle ilişkilerinin FETÖ'nün darbe girişimi sonrası gerildiği hatırlatıldı.

Les Echos gazetesi ise "Putin, başarısız darbe sonrası Erdoğan'a desteğini gösterdi" başlığını kullandı. Haberde 9 aydır süren diplomatik kriz sonrası Rusya'ya ilk ziyaretin iki ülke arasındaki yakınlaşmanın önemli bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.