Akp'nin küstah ve despot yönetim anlayışına millet dur dedi.

Akp'nin yanlış politikaları neticesinde Türkiye'de % 70 sağ, %30 sol seçmen dengesi bozuldu.

Chp artı Hdp % 40'lara yaklaştı.

2011 ve 2015 seçim sonuçları incelendiğinde Akp’nin yaklaşık % 9’luk bir oy kaybına uğradığı görülüyor. Chp 2011’de Türkiye genelinde % 25,9 oy alırken 7 Haziran’da % 25’e geriledi. Yani kaybettiği oy % 1 bile değil.

Chp İstanbul’da yaklaşık % 2 oy kaybederken, İzmir’de ise yaklaşık % 2’lik bir oy artışını yakaladı.

Akp’nin İstanbul’da kaybettiği oy oranı ise % 9. Bu oyun sadece 1.5’u Milliyetçi Hareket’e yöneldi. Hdp’nin İstanbul’da yakaladığı % 7’lik yükselişin sadece % 2 si Chp’den kaynaklanırken % 5’i ise Akp’den Hdp’ye kayan oylar neticesinde oluştu.

İzmir’de durum daha da vahim. Chp 2011’de % 43.8 alırken, bu seçimde % 45.41 aldı. Yani oyunu % 2 arttırdı. Hdp İzmir’de 2011’de % 4.66 olan oy oranını dün % 10.31’e yükseltti. Yani yaklaşık % 6 ‘lık bir oy artışı yakaladı. Akp’nin İzmir’de kaybettiği % 10’un sadece % 2’si Milliyetçi Harekete geldi. Yani İzmir’de Chp Akp’den % 2, Mhp Akp’den % 2, Hdp ise Akp’den % 6 oy aldı.

Türkiye genelinde Akp’nin kaybettiği oy oranı yine % 9. Milliyetçi Hareket’e yönelen oy oranı sadece % 3. Kalan % 6’da yine Hdp’ye yönelmiş durumda.

Türkiye genelinde de, İzmir’de de, doğuda da tüm sonuçlar tek bir şeyi işaret ediyor.

Akp’nin açılım süreci ve yanlış politikaları Türkiye’de pek çok rezaletin yanında Hdp üzerinden solun güçlenmesine ve sağın ciddi bir yara almasına da sebep oldu.

Başbakan Davutoğlu, Tayyip Erdoğan'ın desteğine rağmen çuvalladı. Davutoğlu’nun yanlış seçim olduğu ve değiştirilmesi gerektiği netleşti.

Tayyip Erdoğan'ın kendisini paralarcasına çabalaması bile Akp'yi ve Davutoğlu'nu kurtaramaya yetmedi.

Tayyip Erdoğan’ın başkanlık hayalleri de yalan oldu.

Akp kadrolarında seçim günlerinde görmeye alışık olduğumuz heyecan ve motivasyonun zerresi yoktu.

Akp seçmeni ayakkabı kutularının, 700 bin liralık saatlerin, surelerle dalga geçenlerin ezikliği ile meydana çıktı.

Ne sandık başlarında ne seçim kurullarında yüzü gülen tek Akp’li yoktu.

Oy oranı bizden yüksek olsa da Chp geriledi.

Kılıçdaroğlu kitlesini taşıyacağına solcular Kılıçdaroğlu'nu sırtladı.

Chp’li sandık görevlilerinin bir kısmı dahi Hdp’ye oy verdi. Bunu tanıdığım birçok Chp’li sandık görevlisinden bizzat işittim.

Chp’lilerin İstanbul özelinde Hdp’ye oy vermesinin iki nedeni vardı. Birincisi Akp’ye karşı olan tutum. Özellikle İstanbul 2. bölgede ise Mustafa Sarıgül’ün meclise girememesini istemeleri. 1 ve 3. bölgelerde de Chp’nin sevilmeyen isimlere yer vermesi aynı sonucu doğurdu.

Fakat beklenenin aksine Chp’den Hdp’ye büyük bir oy kayışı yaşanmadı. Chp, İstanbul’da yaklaşık % 2, Türkiye genelinde yaklaşık % 1 oy kaybetti. İzmir’de ise oyunu yaklaşık % 2 arttırdı.

Oy noktasında Chp’den Hdp’ye fazla bir oy akışı görünmese de solun entelektüel kesimi önemli ölçüde Chp’den koptu. Chp sadece teşkilatlarının becerisi ile çalışmaya gayret etti. Chp listelerindeki hatalar da üzerinde eklenince Chp olduğu yerde patinaj çekmeye devam etti.

Birileri kamuoyunda yanlış bir algı operasyonu yaratmaya çalışıyor.

Hdp Türklerin oyuyla barajı aştı mantığı oturtulmaya çalışılıyor. İyi de Hdp Mhp’den oy almadı. Chp’den ise İstanbul’da % 2, Türkiye genelinde ise sadece % 1 oy aldı. Peki, Türkiye genelinde yakaladığı yaklaşık % 7’lık artış nereden geliyor?

Hdp, Akp’ye oy veren % 6’lık seçmenin oyunu aldı.

Seçim sonuçları da bunu kesin olarak ortaya koyuyor.

Selahattin Demirtaş aldığı destekle algı operasyonunu çok iyi yürüttü. Pkk’nın önüne geçmeyi başardı. Hdp’nin entelektüelleri Kandil’i gölgeledi. Ve sağ partilere oy veren mütedeyyin Kürt seçmen Hdp’ye yöneldi.

Cemaat sınıfta kaldı.

Basın ve devleti kullanarak on paralık gücü olmayan yapıların kendilerini nasıl pazarladıklarının, ne büyük bir balon olduklarının ispatı oldular. Gelecek nesillerin algı operasyonlarına karşı temkinli ve duyarlı yaklaşmaları konusunda net bir örnek teşkil ettiler. Ve elbette diğer tüm cemaatlere de ibretlik bir hikâyede özne oldular. İktidarın nimetlerine tamah ederek siyasallaşan cemaatlerin akıbetleri konusunda acı bir menkıbe olarak anlatılacaklar.

Özellikle bağımsız adayların da olduğu pusulalar çok büyük sayıda geçersiz oy kullanılmasına sebep oldu. Pek çok seçmen mührü hem siyasi partiye hem de siyasi partinin altında yer alan bağımsız aday bölmesine vurdu. İlk kez bu kadar geçersiz oy kullanıldı.

Milliyetçi Hareket hayati öneme sahip bir artış yakaladı.

Teşkilatlar emeklerinin karşılığını alamasa da ülkenin geleceğini etkileyecek önemli bir başarıya imza attı.

Ana muhalefet Chp gibi oy kaybetmek bir yana Akp'nin tek başına iktidarını engelleyen oranda Akp'den oy almayı başardı.

Türkiye'de bir dönemi kapatan parti Mhp oldu.

Bu bir rol kapma hikâyesi değil gerçeğin ta kendisi.

Mhp'nin Akp'den oy alamadığını aksine oy kaptırarak % 11 ile meclise girdiğini düşünün.

Akp’nin Mhp’den alacağı % 5-6 puanlık oy, Hdp barajı geçse bile Akp’nin tek başına iktidar olmasına yetecekti.

Milliyetçi Hareketin özellikle Karadeniz ve İç Anadolu’da Akp'den aldığı sağ oylar devr-i istibdatın sonunu hazırladı.

Teşkilattan yetişen adaylarımız, sırasına, yerine bakmaksızın büyük bir özveriyle çalışarak farklarını ortaya koydu.

Dışarıdan getirilen isimlerin pek çoğu sahiplenildi ve teşkilatlarda karmaşaya sebebiyet verecek büyük bir problem yaşanmadı.

Elbette kayıt altına alınması gereken hatalar da oldu. Bunların da not edilerek giderilmesi gerekmekte.

Fakat medyanın ve malum çevrelerin bilindik tutumlarına rağmen Milliyetçi Hareketin ilerleyişi sürdü.

Devlet Bahçeli’nin dün geceki seçim değerlendirmesi Ülküdaşlarımızın ve bizim gibi düşünenlerin yüreğine su serpti.

Fakat bu seçim daha yeni başlıyor.

Genel merkez kurmaylarının derhal ve vakit kaybetmeden teşkilatları kampa çekmesi ve Devlet Bahçeli’nin ortaya koyduğu duruşu çeşitli delillerle süsleyerek bir fikir halinde tabana benimsetmesi lazım.

Rakiplerin bugün itibarıyla başlatacağı antipropaganya karşı hazırlıklı olunması ve sokakta Devlet Bahçeli’nin ortaya koyduğu tavrın sonuna kadar savunulması gerekmekte.

İktidarın hala Akp’nin elinde olduğunun, seçim sonuçlarının Akp’nin devlet kadrolarını dağıtmadığının, bilakis daha da bilediğinin de unutmaması gerekir. Koalisyon ihtimallerinde de, olası bir erken seçimde de her türlü çirkefi deneyecekleri hesap edilmeli.

Bilerek ve isteyerek ekonomiyi yoldan çıkartmaları, Hdp ve Mhp tabanına karşı operasyon düzenlemeleri, hatta küçük ölçekli sınırlı bir savaş ihtimali bile gözlerden kaçırılmamalı.

Bu ihtimaller üzerinde bizim görüşlerimizden ziyade genel merkezin fikri olgunluğa erişmiş bir yol haritası hazırlayarak tabana izah etmesi gerekiyor. Genel merkezin alacağı karar her ne olursa olsun fikri bir derinlik kazandırılması ve profesyonel ekiplerce sloganlaştırılması lazım.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi ve her Ülküdaşımız kutlanmaya değer bir başarı elde etti.

Birilerinin yok İstanbul'da Hdp Mhp'yi geçti demesi, yok aynı milletvekili ile neyin başarısı görüşünü dillendirmesi abesle iştigaldir.

Mhp Türkiye’de de, İstanbul’da da oyunu ve vekil sayısını arttırdığı bir başarıya imza attı.

Hdp’nin aldığı oy Mhp’nin değil Chp ve Akp’nin yanlış politikalarının neticesinde oluştu.

Rakip siyasi partilerin başarısızlıkları ile Milliyetçi Hareket kadrolarını yargılamak insafsızlık olur.

Bugün 8 Haziran.

Yepyeni bir Türkiye'de uyandık.

Ve zor kararlar vermemiz gerekecek.

Fikirlerimiz farklı, görüşlerimiz zıt olabilir. Adıyaman’ın Ülkücüsü ile İzmir’in Ülkücüsü ülkenin geleceği konusunda ayrı çareler düşünebilir.

Taban olarak her ne olursa olsun genel merkezin verdiği kararların arkasında durmamız gereken bir zamandayız.

Birliğimizi ve dirliğimizi muhafaza ettiğimiz takdirde bu sonuçlar daha büyük başarıların eşiği olacak.

Akp’yi de Chp’yi de Hdp’yi de büyük bir kaos bekliyor.

Sokakta dingin ve olgun bir tavır sergilediğimiz taktirde fırtınadan kaçan herkesin sığınacağı son liman olacağız.

Ve elbette bugün bayram günümüz. Bugün yıllar süren zulme karşı direniş gösteren Ülküdaşlarımı kutlamak ve bu kutlu zaferde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

Rabbim emeklerimizi zayi etmedi. Rabbim dualarımızı kabul eyledi. Rabbim tek başımıza iktidara geleceğimiz günü de nasip edecek inşallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.