Ortadoğu’da fırın kızışıyor. 1990’lardaki sahne sergileniyor.
Saddam Hüseyin, Kuveyt’e borcunu ödeyememiş, eğimli petrol sondajı vurup, Irak petrollerinin çalındığını bahane ederek, Kuveyt’i işgal etmişti. BM üyesi olan Kuveyt’in işgaline sessiz kalınamazdı. Saddam sadece Kuveyt’ten çıkarılmış, ama halkını yönetmesine izin verilmişti. Çünkü, tek hakimiyetli diktatörlük ABD ve Rusya gibi süper güçlerin her zaman işine gelir.
Saddam’ı Kuveyt’ten çıkarılması, Kuveytliler için değil, BM’nin prestijini korumak içindi. Daha sonra, sömürdükleri petrol coğrafyasının saldırgan bir diktatörün hakimiyetine geçmesinden endişe ettiler. Kuveyt, Saddam için yemdi. Saddam’ı bu konuda test etmişlerdi.
BOP projesinde görev verdiklerini, Ortadoğu’daki içi boş, sloganist, kendini kandırmaya yönelik şovlardan test ettiler.
Şimdi aynı senaryo Suriye’de sahneleniyor. Suriye’de aktif rol alanlara bakalım. Rejimin yanında fiilen Rusya ve İran; Muhaliflerin yanında Suud, Katar ve Türkiye.
Son zamanlarda ABD ve İngiltere de Rusya gibi düşünmeye başladılar. Suriye politikasında müttefiklerimiz Suud ve Katar.
I.Dünya Savaşı’nda müttefiğimiz zayıf halkaydı. II.Dünya Savaşı’na girmedik ama taraftar olduğumuz Almanlar yine yenildi. Hatta Hitler kesin galip gelir diye, Türkiye’de bıyık modası Hitler bıyığıydı. Ruslar Berlin’e girince, aynı akşam Türkiye’de Hitler modeli bıyıklar da kesildi.
Şimdi III.Dünya Savaşı çıktı çıkacak deniyor. Müttefiğimiz Suud ve Katar. Suud ve Katar, Suriye’ye neden saldırmak istiyor? Demokrasi mi getirecek? Huzur mu? İkisi de dünyanın en baskıcı rejimiyle idare ediliyor. Suud ve Katar’dan demokrasi çıkar mı?
IŞİD’i vuracakmış. Yahu zaten selefi örgütlerin kaynağı Suud ve Katar değil mi?
Daha da komik olanı, burnunun dibindeki Yemen’i ateşe atan, hiçbir fayda sağlamayan Suud’la ittifakımız ballandıra ballandıra anlatılıyor. Biz mi küçüldük, Suud mu çok büyüdü?
Yine yanlış ata oynuyoruz. BOP projesinin son ayağı Suud, Katar, Barzani ve Türkiye’dir. Suriye bu operasyonun sahasıdır. Türkiye’de bölünmeyi Kürtlerle yapmayacaklar. Suriye’ye milliyetçi duyguları kaşıyarak sokacaklar, operasyon bittiğinde anlayacağız bindiğimizin at mı, eşek mi olduğunu.
PYD’ye karşı yapılan top atışı savaş değil, uyarı atışlarıdır. Rusya, İran ve Suriye rejiminden karşılık gelmeyecektir. Karşılık gelirse iyi, ama gelmezse çok büyük tuzağa çekildiğimizin resmidir. Tek ümidim, dünyayı iyi okuyan, uluslar arası dengeleri iyi hesap eden askeri komuta kadememizdir. Suriye’de ne istediğini bilmeyen ülkeler, bu pazarda ancak malzeme olurlar, müşteri değil. İçte birlik ve düzen sağlamadan, dışta düşman üretmek akıllıca değil.
Rabbim, vatanımızı ve milletimizi iç ve dış düşmanlardan muhafaza etsin.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.