YENİ TÜRKİYE’NİN KURULUŞU:15 TEMMUZ
15 Temmuz alçak darbe girişiminin yıldönümünde benzerini ancak totaliter sistemlerde görebileceğimiz kitlesel beyin yıkama operasyonuna maruz kaldık.
Sabahın ilk saatlerinden itibaren medya üzerinden başlayan ideolojik beyin yıkama operasyonu gün boyu devlet kurumlarının düzenlediği törenler, belediyelerin organizasyonları, AK Parti kadrolarının ve yandaş yazarlarının canlı yayın bağlantıları, Erdoğan’ın konuşmaları, Meclisteki törenlerle sürdü gitti.
Video mapping sistemi ile darbe girişimine ait görüntülerin yayınlanması, Türkiye genelinde tüm şehitliklerin ziyareti, yürüyüşler, bütün illerde mevlit okunması, fotoğraf sergileri, iş dünyasına düzenletilen toplantılar, sanat ve spor camiasının verdiği mesajlar, okunan salalar, doldurulan meydanlarla 15 Temmuz etrafında bir kutsallık yaratılmaya çalışıldı.
Hatta telefonlarını kullandığınızda bile karşınıza Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ses kaydı çıktı.
15 Temmuz Milli Birlik Günü olarak topluma sunulan anma törenleri bir darbeye karşı çıkmanın, darbeyi engellemeyi kutlamanın ötesine geçerek bir diriliş- kuruluş ideolojisinin altyapısını hazırlamaya dönüştü. 15 Temmuz adeta yeni bir Türkiye’nin kuruluşunun takdim edilmesi hali aldı.
Bir hafta sürecek demokrasi nöbetleri ile 15 Temmuz ile oluşturulmak istenen ruhun ve mitolojik kurgunun canlı tutulması öngörüldü.
Söz alan herkes tarihi bir başlangıçtan, 15 Temmuz akşamı sokağa dökülen bir milletten ve onun kurtarıcı liderinden bahsetti.
15 Temmuz akşamı sokakları dolduranlar arasında Ülkücüler, Milli Görüşçüler, Ulusalcılar, CHP’liler yani milletin her kesiminden insanlar olmasına rağmen 15 Temmuz Anma törenlerinde bu kesimler dışlanarak 15 Temmuz adeta bir AK Parti kutlamasına dönüştürüldü.
Mecliste muhalefet liderlerine söz bile verilmedi.
Milli Birlik Günü olarak ilan edilen anma törenleri AK Parti mitinglerine dönüştürüldü.
Yenikapı ruhundan eser yoktu.
**
İktidara geldiği günden bu yana Cumhuriyet ile kavgasını sürdüren ve Cumhuriyetin kurum-kuruluşlarını tasfiye etmek isteyen ve son dönemde bunu FETÖ eliyle başaran AK Parti 15 Temmuz’u da kendi lehine kullanarak 15 Temmuz üzerinden “bir destan” söylemi ile Yeni Türkiye inşasına girişirken Erdoğan’ı da Atatürk’ün yerine konumlandırdı.
Cumhuriyetin kurucusu Atatürk yerini Yeni Türkiye’nin kurucusu Erdoğan’a devrederken 15 Temmuz’da Yeni Türkiye’nin kuruluş tarihi oluverdi.
Yandaş medyanın özellikle kullandığı destan, halk devrimi, bir milletin dirilişi, yeni Çanakkale gibi ifadeler 15 Temmuz üzerinden Erdoğan etrafında yaratılmak istenen kutsallığın, seçilmişliğin kavramları olarak halkın zihnine boca edildi.
Erdoğan’da konuşmalarında 15 Temmuz üzerinden yeni bir kimlik, yeni bir siyaset inşa etmeye çalıştı.
15 Temmuz’u kutsama çabaları Erdoğan’ın sözlerinin satır aralarında saklıydı;
“Çanakkale'den aldığımız cesaretle ve özgüvenle Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıdık. 15 Temmuz bizim yeni Çanakkale'mizdir, Dumlupınar'ımızdır, Sakarya'mızdır. Elde edeceğimiz bir sonraki zafer, 2023 hedefine ulaşmaktır”
**
15 Temmuz Başkanlık Sistemi ile ilk adımı atılan Tek Adam Tek Parti rejiminin ve Yeni Türkiye’nin kuruluş tarihidir.
Bir milletin canı pahasına sokaklara dökülerek darbeyi engellediği 15 Temmuz ne yazık ki yeni bir rejimin miladına dönüşmüştür.
Oysa 15 Temmuz sonrası Yenikapı’da oluşan milli birlik ruhu ile toplumsal barış tesis edilebilir, FETÖ’nün Türk devleti üzerinde yarattığı tahribat giderilebilirdi.
Bu yapılmak yerine FETÖ darbe girişimi üzerinden bir korku atmosferi geliştirilerek önce parlamenter sistem değiştirilmiş Tek Adam Tek Parti rejimine geçilmiş 15 Temmuz tarihi sembolleştirilerek en başından beri kurulmak istenen Yeni Türkiye’nin inşasına geçilmiştir.
15 Temmuz Milli Birlik Günü olarak ilan edilen o gün yaşadıklarımızdan ortaya çıkan tablo çok açık ve berraktır.
15 Temmuz Milli Birlik Günü Türk Milletinin darbelere göğsünü siper ettiği günden
AK Partinin Yeni Türkiye’sinin kurulduğu güne dönüşmüştür.
Müjdat ÖZTÜRK 17-07-2017
Gazete2023
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.