Türkmenlere Birleşin Çağrısı!

Türkmeneli Stratejik Araştırma ve Düşünce Merkezi’nin 24-25-26 Temmuz 2015 tarihlerinde düzenlediği Irak Dışındaki Türkmenler Çalıştayı; Irak, çeşitli Avrupa ülkeleri ve Türkiye’den seksen şahsiyetin katılımları ile İstanbul’da gerçekleşti.

 
Toplantıya Irak’tan eski ve yeni bakanlar, milletvekilleri, il meclisi üyeleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum örgütleri başkan veya temsilcileri ile bazı Türkmen şahsiyetleri katıldı.
 
Toplantıda, Türkmenlerin halen içinde bulundukları genel durumu çeşitli yönleri ile tartışıldı. Irak dışında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri ve karşılaştıkları sorunlar dile getirildi.
 
Türkmen meselesinin uluslararası platformlara taşınabilmesi için yapılması gerekli olan çalışmalar etraflıca görüşüldü. DAİŞ, diğer adı ile IŞİD saldırıları sebebi ile göçe zorlanmakta olan Türkmenlerin durumları, göç edenlerin yerlerine dönmeleri veya gittikleri yerlerde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için alınması gerekli önlemler üzerinde detaylı olarak duruldu.
 
Türkmenlerin geleceği ve izlenmesi gereken yol haritası görüşüldü. Türkmen davasını tanıtmak,söylen birliği projesini hazırlmak ve lobi faaliyetinde bulunmak amacı ile katılımcılarından bir heyet oluşturuldu.
 
Eğitimci, siyasetçi ve akademisyenlerin içinde olduğu heyette şu isimler yer aldı;
 
- Dr. Cüneyt Mengü -Türkmeneli Staretejik Araştırma ve Düşünce Merkezi Başkanı 
- Sn. Muhammed Mehdi Bayat -Irak İnsan Hakları Başkanı 
- Sn. Niyazi Mimaroğlu -Milletvekili Irak Meclisi Raportörü 
- Dr. Ali Ekrem Bayat - Türkmen Kurtuluş Kurumu Başkanı 
- Sn. Nehle El- Hubabı -Milletvekili 
- Sn. Jale Neftçi -Geçen dönem Milletvekili 
- Sn. Sami Kolsuz -Hak Partisi Başkan Yardımcısı 
- Sn. Ammar Kahya -Ulusal Reform Grubu Kerkük Sorumlusu 
- Sn. Hasan Turan -Milletvekili 
- Sn.Mehmet Koca -Selahattin Vali Yardımcısı 
- Sn.Savaş Avcı -Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı 
 
Çalıştayda şu kararlar alındı:
 
- Avrupa’daki Türkmen Derneklerinin bir federasyon çatısı altında birleşmeleri, 
- Türkmenlerin içinde bulundukları durumun anlatılması ve uluslararası desteğin sağlanması amacı ile özellikle civar ülkelerin sık sık ziyaret edilmesi, 
- Bir izleme komisyonu oluşturarak, Telafer ve Tuzhurmatu’ya bağlı Bayat köylerinde bulunan Türkmen aşiret ve kanaat önderlerini, uygun bir yerde bir araya getirerek, aralarında uzlaşma ve barışın sağlanması, 
- Türkmen siyasi karar mercii olan Türkmen Meclisinin bir an evvel kurulması, 
- Bu gibi çalıştay, konferans ve forumların periyodik olarak düzenlenmesi, 
- Çalıştay’a sunulan ekonomik projenin uygulanması.

BENGÜTÜRK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.