Türkmenler çölde hayat mücadelesi veriyor

2013’ün başları… Suriye iç savaşı ikinci yılında sürerken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlıkta daha önce de ağırladığı Türkmen temsilcilere uzun uzun konuşur. Coşkuludur… Türkmenlerse durumlarının kötü olduğunu, ağır silahlar olmadan kendilerini koruyamadıklarını anlatır. Ancak Bakan, sözlerindeki coşkuyu giderek artırır. Nihayet ellerini masaya vurarak finale geçer: “Siz hiç merak etmeyin dostlarım, soydaşlarım, gerekirse gider Bayır-Bucak’a Türk bayrağını dikeriz.” Konuşma her şeye rağmen salondaki bütün Türkmenleri etkiler. Herkes Bakan’ı ayakta alkışlar. Savaşın birkaç coşkulu söz ve vaatle kazanılmayacağını ise acı tecrübelerle yaşayarak öğrenirler. Bir yıl içinde neredeyse Suriye’de savaşan hiç Türkmen birliği kalmaz.

Arap dünyasındaki ‘tek adam’ yönetimlerine karşı 2010’da başlayan isyanlar kısa sürede Mısır, Libya, Tunus ve Yemen’de rejimlerin devrilmesine yol açtı. Başlangıçta Arap Baharı adı verilen isyanlar, Suriye ve Irak’ta ise Türkmenlerin sonbaharına dönüştü. Türkiye’nin sert bir politika izlemesi soydaşları daha fazla hedef haline getirdi. Yeterince silah ve insan gücü bulunmayan Türkmenler, ölüm ve göç arasında kaldı.

Suriye’de 1,5 milyon Türkmen ülke dışına kaçarken, Irak’ta da 500 bine yakın Türkmen IŞİD saldırılarından ülkenin Şii yoğunluklu güney bölgeleri ile Kürtlerin kontrolündeki Kerkük ve Erbil’e sığındı. Her iki ülkede de stratejik kentlerde yaşayan Türkmenlerin bölgelerini terk etmek zorunda kalması, bu coğrafyada köklü jeopolitik ve demografik değişikliklere yol açtı.

Zaman’a bilgi veren yerel kaynaklara göre Suriye’de Bayır-Bucak, Çobanbey, Telabyad ile Halep ve Humus’a bağlı 300’den fazla Türkmen köy ve kasabası yerle bir oldu. Birçoğu da IŞİD, PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD ve Suriye’deki Esed rejimi güçlerinin eline geçti.

Irak’taysa Musul’a bağlı 500 bin nüfuslu Telafer ve 100’den fazla köy ve kasaba IŞİD saldırıları nedeniyle boşaltıldı. Kaçamayanlar için geri dönmek ise imkânsızdı.

Irak’taki Türkmeneli Partisi lideri Riyaz Sarıkaya, bugün IŞİD nedeniyle Ortadoğu’da Türkmen varlığının tamamen tehlikede olduğunu anlatıyor. Başkonsolosluğumuzun da basılarak 49 vatandaşımızın örgüt tarafından kaçırıldığı Irak’ın en büyük 2. kenti Musul’da Türkmenlerin uzun süre ihmal edildiğini vurgulayan Sarıkaya, “Telafer’in Şii Türkmenleri de küstürülmüştü. IŞİD’den kaçanlarına da destek verilmedi. Aşırı sıcakların altında gidecek yeri olmayan bu insanlar aç susuz kaldı. Orada 1 gün bile dayanılamaz. Gölge diye bir şeyin olmadığı bir çöl. Yardım ulaşmaması, hava şartları, Türkiye’nin destek vermemesi onları güneye göçe itti. Daha da dönmezler. Şimdi güvenliklerini sağlayan da, onları örgütleyen de İran. IŞİD bence bir proje. Bölgede değişiklikleri yapıp sonra dışlanacak.” şeklinde konuşuyor.

Suriye Türkmenleri Onursal Başkanı MHP Milletvekili Mehmet Şandır da Ortadoğu’da Türkmenlerin bugün “kıyameti yaşadıklarını” dile getirdi. Bu durumun en büyük sorumlusunun ise AKP iktidarı olduğunu anlatan Şandır, olan bitene çok tepkili. “Çok mağdur ve mazlumlar. Türk olmanın faturasını ödüyorlar. Türkiye’ye sığınanlara yardım etmek, Irak’ta, Suriye’de katledilmelerini de engellemiyor. Ortadoğu’da Dürzîlerin arkasında İngiltere, Marunîlerin arkasında Fransa, Nusayrilerin arkasında Rusya, Sünni Arapların arkasında Suudi Arabistan, Şiilerin arkasında İran vardır. Türkmenleri de Türkiye’nin desteklemek gibi bir sorumluluğu, mecburiyeti vardır.”

‘MİT TIR’ları bize silah getirmedi’

İsimlerinin gizli tutulması kaydıyla konuşan Suriyeli Türkmen yetkililer ise AKP yönetiminin durdurulan MİT TIR’larıyla aslında Türkmenlere silah taşındığı yönündeki iddialarına tepki göstererek, “O TIR’lar Türkmenlere ulaştırılmak için çıkarılmamıştır. Bunu herkes biliyor. Madem bu kadar düşünüyorsunuz, buyurun sınıra birkaç kilometre mesafedeki Çobanbey’de Türkmenler katlediliyor. Az sayıda ve yetersiz silahlarla savaşıyoruz. Yardım edin bize. Maalesef Türkmenler, hiçbir şekilde Türkiye’nin gündeminde yok. Bu çok açık! İç siyaset malzemesi yapılmaya da karşıyız. Türkmenleri öldüren IŞİD militanlarının çoğu Türkiye sınırından geçiriliyor. Bunu herkes görüyor. Saklamaya gerek yok. Artık Türkiye bizim dostumuz mu düşmanımız mı bazen onu bile merak ediyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.