"Türklerin Ortak Kitabı" basılacak!
 
Gazete 2023 yazarı Doç.Dr.Kürşad Zorlu "Türklerin Ortak Kitabı" çalışmasının  "Kazakistan'da gerçekleştirilen Türk keneşi" tarafından onaylandığını açıkladı..

“Ortak Tarih Kitabı”  ve  “Ortak Türk Tarihi”  çalışmaları ile Türk Dünyası ilk kez kendi tarihini yazacak.
Kürşat Zorlu daha önce Ortak Tarih Kitabı'nın temel olarak şu bölümlerden oluşacağını duyurmuştu;

1- Dünya tarihi çerçevesinde Türk Dünyası
2- Hun İmparatorluğu ve onu müteakip Türk hanedanları
3- Türk Kağanlıkları
4- İlk Türk-İslam devletleri: Karahanlılar ve İdil-Bulgar Devleti
5- Orta Çağ Türk Devletleri
6- Türk-Moğol imparatorlukları
7- Timurlular devleti
8- Güney ve Ön Asya’daki Türk hanedanları
9- Osmanlı İmparatorluğu
10- Türk Dünyasının manevi ve kültürel ortak mirasları... 

Türk dil yaklaşımı
Altay dilleri ailesine mensup Türk dilleri veya Türk lehçeleri, Doğu Avrupa’dan Sibirya ve Çin’in batısına dek uzanan bir alanda ana dil olarak 180 milyon kişi tarafından, ikinci dil olarak konuşanlar da sayılırsa yaklaşık 250 milyon kişi tarafından konuşulan, 30 ayrı yazı diline bölünen bir dil kümesi olarak tanımlanmaktadır. En çok konuşulan Türk dilinin Türkiye Türkçesi olduğu bilinir. Kitapta Türk dili konuşan halklar coğrafyası temel olarak şu şekilde ayrılıyor: 1) Orta Asya, 2) Sibirya, 3) Altaylar, 4) Doğu Türkistan, 5) İdil-Yayık, 6) Kuzey Kafkasya, 7) Kara Deniz’in kuzeyi, 8) Anadolu, 9) Balkanlar... 

Türk dünyası bilinci
 Türk Dünyası’nın tarihi aynı zamanda insanlık tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Günümüzde bu ailenin parçaları Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan ve KKTC gibi 7 bağımsız Cumhuriyet ve Doğu Türkistan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan, Karaçay-Çerkez, Kabardin-Balkar, Altay, Hakasya, Tuva, Saha, Dağıstan, Gagauz-Yeri, Karakalpakistan gibi özerk cumhuriyet veya özerk bölgelerde yaşamaktadırlar. Bunun yanı sıra Çin, Afganistan, İran, Irak, Suriye ve Balkanlar’da Türk halkları bulunmaktadır.
Türk Devlet ve toplulukları sadece ortak tarih değil, diğer alanlarda da müşterek değerlere sahiptirler. Eğer onların kültürel hayatı, yaşam tarzı, edebiyatı, folkloru, etnografyası, örf-adetleri, milli bayramları, efsane ve masalları, fıkraları, kıyafetleri, süslemeleri vb. özellikleri göz önüne alınırsa bu ortaklık açık bir şekilde görülecektir. Buradan hareketle hazırlanan ortak tarih kitabında Türk halklarının ortak destanları, manevi değerleri, maddi kültürü ve milli oyunlarına da önemli ölçüde yer veriliyor.


Kürşad Zorlu "Türklerin Ortak kitabı"nın 2016 yılında basılacağını umduğunu söyledi.Gazete 2023 Özel Haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.