Türk Dünyası Turizm Sempozyumu Bişkek’te Başladı
Kırgızistan ve Türkiye milli marşlarının okunmasından sonra, Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi 3. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Barış ERDEM dinleyicilere sempozyumla ilgili bilgi aktardı.

Açılış konuşmasında KTMÜ Rektörü, Prof. Dr. Sebahattin Balcı katılımcıları selamladıktan sonra, “2015 yılında Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde ilki düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu, 2016 yılında Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ev sahipliğinde devam etmiştir. Sempozyumun üçüncüsü ise bugün Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ev sahipliğinde gerçekleşiyor.” dedi.

Balcı, “Biz, kardeş ülkelerimiz ve Türk Dünyası ile turizm alanında önemli çalışmaları beraber yapacağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu ve sempozyum çalışmalarında başarılar diledi.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Azamat Camankulov da bir konuşma yaparak turizmin ülkeler için çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve sempozyumun başarılı bir sonuca varacağına olan inancını belirtti.

Sempozyumda konuşan Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, “Bugün KTMÜ ev sahipliğinde turizm işbirliğinin ele alınması sevindiricidir. Bu tür sempozyumların kardeş ülkelerimizin katılımı ile ortak olarak yapılması da yarar sağlayacaktır. Sonuçta, halklarımızın birbirini yakından tanıması şansı yakalanmış olacaktır.” dedi.

Kılıç, turizm konusunda yapılan çalışmaların son yıllarda yeterli olmadığına da değindi ve bu çalışmaların çoğalması; turizmin ekonomik, sosyal, kültürel, psikolojik, ekolojik etkilerinin kapsamlı bir şekilde devamlı olarak araştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi (YDÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Türk dünyasının eğitim, kültür ve bilimin yanı sıra ticaret, turizm ve siyaset alanlarında da ilişkileri daha da güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Hizmetli, Kazakistan'ın ve Türk dünyasının turizm potansiyellerini ortaya çıkaracak olan sempozyumun amacının da bu işbirliğinin güçlendirilmesi olduğunu vurguladı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Seyit Aydın, iki yıl önce Kastamonu’da Kırgızistan ve Kazakistan üniversiteleri ile birlikte 1’inci Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’nu gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Vekili, Prof.Dr. Asılbek Kulmirzayev ve Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi Rekrör Yardımcısı da turizmin ekonomik, insani ve politik bir alan olduğuna vurgu yaptılar.

Sempozyuma Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi’nin yanı sıra Kastamonu Üniversitesi, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi ile Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi de destek veriyor.

Teşekkür belgeleri ve hediyelerin karşılıklı takdiminden sonra katılımcılar için KTMÜ’nün eğitim birimleri, müze, Manas Stüdyosu vb. gezildi.

3. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumuna KKTC Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin’in yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği müşavirleri, Türkiye, Rusya, Kore, Kazakistan, Moğolistan temsilcileri de katılıyorlar.

Üç gün sürecek olan sempozyum 22 Nisan’a kadar devam edecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.