Türk Dünyası Gazeteciler Şurası'nda ‘Basın Ödülü’ Avrupa Medya Grubu'na verildi

Eskişehir’de ilk olarak 2014 yılında düzenlenen 'Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nın ikincisi RF. Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da başladı. Kazan’da Başbakanlık TİKA, TRT, Anadolu Haber Ajansı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Türk Hava Yollarının desteğiyle düzenlenen Şura’ya 20 ülkeden 100 gazeteci katıldı. Tataristan Cumhuriyeti’nin Tatmedia Kurumu ile Dünya Gazeteciler Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği “Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası”, Türkiye ile Tataristan Cumhuriyeti’nin ortak bir projesi olan etkinlik Tataristan'ın başkenti Kazan'da iki gün sürecek.

TÜRK DÜNYASINDAN GAZETECİLER KATILDI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DGF Genel Sekreteri ve Şura’nın Genel Koordinatörü Dr. Şemsettin Küzeci, “Bu yıl Tataristan'da yapacağımız Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurasına 20 ülke katıldı. Başta Türkiye ve Tataristan olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Irak, İran, Türkmen Sahra, Kırım ve İngiltere gibi daha birçok Türk dünyası Coğrafyasından Türk Gazeteciler katıldı’’ dedi.

TÜRK DÜNYASI ÜSTÜN BASIN NİŞANI VERİLDİ


Bu yıl ilk kez Türk Dünyası Üstün Basın Nişanı verilen ikinci Şura’da, ödül, RF. Tataristan Cumhurbaşkanı’na onurla takdim edildi. Ayrıca Türk Dünyası Basın Hizmet Ödülleri de ilk defa DGF tarafından verildi. Bu ödüller bu yıl aşağıdaki kuruluşlara verildi. 1.TRT AVAZ -Türkiye 2.TATMEDIA RF - Tataristan Özerk Cumhuriyeti 3. Anadolu Haber Ajansı - (AA) Türkiye 4. Azerbaycan Matbuat Şurası - Azerbaycan 5.Yeni Balkan Gazetesi - Makedonya 6. AVRUPA MEDIA GROUP - İngiltere 7.Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği 8.Nur Gazetesi. RF - Tataristan ŞURA'NIN

İLK GÜNÜ KONUŞMALARI

Tatar Parlamentosu Sözcüsü Rimma Ratnikova, ‘‘Yusuf Akcura, İsmail Kaspıralı gibi isimlerin Sibirya, Rusya, Tataristan ve Türk dünyasında büyük ve önemli yeri vardır. Türk Tatar gazeteciliği 110. yılını kutluyor. Rus Cumhuriyetleri Sovyet eski cumhuriyetler dağıldıktan sonra herkes kendi devletini kurdu. Tatar dilinin eğitimde okumada kullanılması sorunlar var’’ dedi.

TATARİSTAN’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

‘‘Tataristan'da basın özgürlüğü tam olarak vardır diyemeyiz’’ diyen Ratnikova, ‘‘Biz köklerimi tanıyacağız. Türk gazetecileri bizim için çok önemli. Bu şura ile yapılan bağlantılar önemli’’ dedi. DEMİR:

‘‘GURUR VERİCİ’’

Türk Dünyası Gazeteciler Fedrasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, ‘‘Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şuraya hoşgeldiniz şeref verdiniz’’ diyerek başladığı sözlerini, Tatmedia, Tataristan Başkonsolosluğu, Türk basını, Şemsettin Küzeci, Tika, AA, THY, ve tüm medya mensuplarına teşekkür ederek devam ettirdi. Demir, ‘‘Tataristan Cumhurbaşkanı himayesinde Kazan'da olmak ve Şurayı burada yapmak gurur verici’’ dedi.

KAZAN TÜRK HALKLARI TİYATRO FESTİVALİ

T.C.Tataristan Başkonsolosu Turhan Dilmaç ise, ‘‘Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şura katılımcıları Kazan'a hoş geldiniz. 1000 yıllık Tatar, Kazan şehrinin seçilmesi bizleri memnun etmiştir. Kazan'ın Tatar Türkler inin tanıtılması açısında bu şura çok önemli. Kazan Türk Halkları Tiyatro Festivali yapacak. Dilleri bir olan Türk gazetecilerinin bir olmasını dilerim’’ diye konuştu.

KÜZECİ: ‘‘TÜRK DÜNYASI’NDAN GAZETECİLERLE GÜÇLENECEĞİZ’’

Türk Dünyası İletişimciler Birliği Başkanı Şemsettin Küzeci, ‘‘Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şura'sı Türk dünyasının muhtelif bölgelerinden gelen gazetecilerle güçleneceğiz. Tataristan'da gazeteciler şurası yapılacak denildiğinde kimse inanmazdı. Bunu gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Türk Dünyası 2.Gazeteciler İletişim ve medya mensuplarıyla güzel iş yapacağız’’ dedi.

ÖZ: ‘‘TÜRKLÜĞÜ BASKI ALTINDA OLAN SOYDAŞLARIMIZA DESTEK OLDUK’


Şura’da basın ödülü Avrupa Medya Gurubu'na verildi. Londra merkezli tüm Türk dünyasına yayın yapan Avrupa adına konuşan Avrupa Gazete Genel Yayın Müdürü (editör) Vatan Öz şunları söyledi: "Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şura'sında basın ödülünü alan Avrupa Medya Gurubu çalışanları, basın emekçileri adına bu ödülü kabul ediyorum. Türk dünyasında bulundukları ülkelerde dil, din, kültür ve özellikle Türklüğü baskı altında tutulan soydaşlarımıza destek olduk olmaya devam edeceğiz. Biz gazetemiz, haber ajansımız Ava, radyomuz ve TV'miz ile Avrupa medya gurubu olarak basın özgürlüğüne inanan bir medya kuruluşuyuz. Bu inançla yayınlarımıza devam ediyoruz.

Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şura'sında basın ödülü için organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.