Türk Dünyası Çalıştayı-Ümit Özdağ

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü, 24-25-26 Mayıs 2013’de Amasya’da bu sene birincisini yapacağı ve önümüzdeki senelerde de kurumsallaştırarak tekrarlayacağı Birinci Amasya Türk Dünyası Çalıştayı’nı düzenleyecek. Bu seneki çalıştay İsmail Gaspıralı ve Prof. Dr. Turan Yazgan Hocalarımızın anısına düzenleniyor. Çalıştayın konusu da Türkiye’de bir ilk olma niteliğini taşıyor. Çalıştay  “Türkiye’de Türk Dünyası Araştırmaları (1991 - 2013)” konusu ile toplanıyor. 24 Mayıs’ta akşam tanışma toplantısı ile başlayacak çalıştay 25-26 Temmuz’da düzenlenecek beş oturum ile devam edecek. I. Oturum: Dil ve Edebiyat Araştırmaları konusunda olacak. II. Oturum, Tarih Araştırmalarını ele alacak. III. Oturum: Halk Bilimi-Sosyoloji-Arkeoloji Araştırmaları konularına yoğunlaşacak. IV. Oturum: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmaları üzerinde duracak. Ve V. Oturum, değerlendirme oturumu olacak. Şimdi teker teker oturumlarda kimlerin hangi tebliğleri sunacağına bakalım.
I. Oturum: Dil ve Edebiyat Araştırmaları
 Oturum Başkanı: Prof. Ahmet Bican Ercilasun (Gazi Üniversitesi)
Doç. Figen Dilek - Sibirya Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Araştırmaları (Gazi Üniversitesi) Prof. Bilgehan Atsız Gökdağ - Güney Kafkasya, Orta Doğu Türk Ağızları ve Edebiyatları Araştırmaları (Kırıkkale Üniversitesi) Doç. Güljanat K. Ercilasun - Türkistan Dili ve Edebiyatı Araştırmaları (Gazi Üniversitesi) Yrd. Doç. Çulpan Zaripova Çetin - İdil-Ural, Kırım, Kuzey Kafkasya Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Araştırmaları (Kafkas Üniversitesi) Yrd. Doç. Oğuzhan Durmuş - Balkanlar ve Adalardaki Türk Ağızları ve Edebiyatları Araştırmaları (Trakya Üniversitesi)
II. Oturum: Tarih Araştırmaları
Oturum Başkanı: Prof. Saadettin Gömeç (Ankara Üniversitesi) Prof. Abdullah Gündoğdu - Türkistan Tarihi Araştırmaları (Ankara Üniversitesi) Doç. İlyas Topsakal - İdil-Ural ve Sibirya Tarihi Araştırmaları (İstanbul Üniversitesi) Yrd. Doç. Halim Çavuşoğlu - Balkan Tarihi Araştırmaları (Hacettepe Üniversitesi) Yrd. Doç. Ömer Karataş - Kafkas Tarihi Araştırmaları (Celal Bayar Üniversitesi)
III. Oturum: Halk Bilimi-Sosyoloji-Arkeoloji Araştırmaları
Oturum Başkanı: Yaşar Kalafat
Yrd. Doç. Ferhat Maksudov - Türk Dünyası Arkeolojisi Araştırmaları (Aksaray Üniversitesi) Yerke Özer - Doğu Türklüğü Üzerine Halk Bilimi Araştırmaları (Gazi Üniversitesi) Dr. Sema Demir - Balkanlar ve Orta Doğu Türklüğü Halk Bilimi Araştırmaları (Gazi Üniversitesi) Dr. Ayşe Kavuncu - Doğu Türklüğü Üzerine Sosyoloji Araştırmaları (İnönü Üniversitesi) İkbal Vurucu - Balkanlar ve Orta Doğu Türklüğü Sosyoloji Araştırmaları (21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü)
IV. Oturum: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmaları
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ümit Özdağ (21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü)
Dr. Anar Somuncuoğlu - Türkistan Araştırmaları (Hacettepe Üniversitesi) Gözde Kılıç Yaşın - Balkan  Araştırmaları (21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü) Yrd. Doç. Vügar İmanov - Kafkaslar Bölgesi Araştırmaları (İstanbul Şehir Üniversitesi) Yrd. Doç. Dr. Ali Asker - Rusya Federasyonu ve Karadeniz Bölgesi Araştırmaları (Karabük Üniversitesi) Doç. Yalçın Sarıkaya - Orta Doğu Araştırmaları (Giresun Üniversitesi)
V. Değerlendirme Oturumu
Prof. Saadettin Gömeç (Ankara Üniversitesi) Dr. Yaşar Kalafat. Prof. Ahmet Bican Ercilasun (Gazi Üniversitesi) Prof. Ümit Özdağ (21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü)
Kapanış - Prof. Ümit Özdağ
Ben de bu çalıştaya katılmak, dinlemek hatta konuşmak isterim derseniz, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nden Turgay Düğen ile iletişime geçiniz. İletişim: 0 312 489 18 01, [email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.