Tacikistan\'da, cumhurbaşkanı seçimine doğru

Tacikistan'da 6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri için muhalefet tarafından aday gösterilen Aynihal Babanazarova, ülkedeki seçim öncesi koşulların giderek kötüleşmesinden şikayetçi oldu.

Tacikistan Hükumetine muhalif olan Tacikistan Sosyal-Demokrat Partisi ve İslami Uyanış Partisi ile ülkedeki bazı sivil toplum örgütlerince oluşturulan Tacikistan Reform Güçler Birliği tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen Aynihal Babanazarova, seçim öncesi koşulların giderek kötüleştiğini kaydederek, seçim yasalarının toplu ve çok ciddi olarak ihlal edilmesinin ciddi tedirginlik uyandırdığını dile getirdi.

Babanazarova, "seçmen sayısının yüzde 35'ine tekabül eden yurtdışındaki 1,5 milyona yakın vatandaş arasında cumhurbaşkanı adayları için imza toplamasını kısıtlandığını ve bunun seçmenlerin anayasal haklarını ihlal ettiğini belirterek, Merkez Seçim Komisyonunun yurtdışındaki vatandaşlar için sadece 24 sandık kurduğunu, bunun hiç yeterli olmadığını ve yurtdışındaki 1 milyondan fazla insanın oy kullanmasına imkan vermeyeceğini" kaydetti.

Merkez Seçim Komisyonu (MSK) ve ülke parlamentosunun, seçim bölgesi ve sandıklarda siyasi partilerin temsilcilerinin olmasını şart koşan önergeyi reddettiği, buna rağmen MSK tarafından belirlenen yörelerdeki seçim sandığı komisyonu üyeleri arasında, hükumetteki Halk Demokrat Partisi üyelerinin de bulunduğu belirten Babanazarova, ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarının, çeşitli bahanelerle cumhurbaşkanı adaylığı için gereken imzaların toplanacağı seçim kağıtlarını bilerek imzalanmadığını ve bunun cumhurbaşkanı adayı için gereken sayıdaki seçmen imzasının toplanamamasına yol açabileceğini vurguladı.

Bu durumun, ülke anayasasında belirtilen demokrasi ve hukuk devleti prensipleriyle bağdaşmadığı gibi, ülke vatandaşlarının seçme haklarını gerçekleştirmesi için de ciddi tehdit oluşturduğunu, yasaları küçük düşürdüğünü, anayasaya ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin uygulanmasına ciddi engel teşkil ettiğini söyleyen Babanazaorva, tüm bu faktörlerin Tacikistan'ın uluslararası anlaşmalarla üstlendiği yükümlülükleri gözardı ettiğinin bir göstergesi olduğunu ileri sürdü.

Babanazarova, kendi anayasal hakkını kullanarak, ülke anayasası ve yasaları ile insan hak ve özgürlüklerinin garantörü Tacikistan Cumhurbaşkanını, yasaların üstünlüğünü sağlamaya ve gerçek demokratik seçimlerin yapılması için gereken tüm koşulları yaratmaya davet ettiğini açıkladı.

6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri için, insan hakları savunucusu Aynihal Babanazarova hükumete muhalif Tacikistan Sosyal-Demokrat Partisi ve İslami Uyanış Partisi ile ülkedeki bazı sivil toplum örgütlerince oluşturulan Tacikistan Reform Güçler Birliğinden, milletvekili İsmail Talbakov Komünist Partiden, Ziraat Bilimleri Akademisi Başkan Yardımcısı Tolibek Buhariyev Çiftçiler Partisinden, Saidcafar İsmanov Demokrat Partiden, Abduhalim Gaffarov Tacikistan Sosyalist Partisinden, Ali Babayev Ekonomik Reformlar Partisinden, Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ise Tacikistan Gençler Birliği'nden cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmişti.

Cumhurbaşkanı Rahman, 6 Kasım'da yapılacak seçimlere katılıp katılmaması konusunda henüz her hangi bir açıklama yapmazken, Rahman 1994, 1999 ve 2006 yıllarında yapılan seçimleri kazanarak 3 kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerine katılacak cumhurbaşkanı adayları, 7 Ekim'e kadar, ülkedeki seçmenlerin yüzde 5'lik oyuna tekabül eden, en az 210 bin imza toplamaları gerekiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.