SİRİZA'dan Batı Trakya Türklerini düşündüren açıklama

 Açıklama Rodop milletvekilleri Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf; İskeçe milletvekilleri Hüseyin Zeybek, Stathis Yannakidis ve Grigoris Stoyannidis tarafından imzalandı. Söz konusu açıklama Türk Azınlık mensupları tarafından garip karşılandı.

Milletvekilleri, İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi yöneticilerinin, Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri ve İskeçe Ortaöğretim Müdürü aleyhine suç duyurusunda bulunmalarının yanlış olduğunu ve bunun azınlık eğitiminin iyileştirilmesine yardım etmediğini savundular. 

SİRİZA milletvekillerinin, hükümetin yanlış uygulamalarına karşı çıkan Azınlığın okul ve öğretmen derneklerine tepki göstermesi, Azınlık kamuoyunda soru işaretlerine neden oldu.

İSKEÇE AZINLIK LİSESİNE ENTERESAN TEPKİ

İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi yönetiminin girişimlerine tepki gösteren SİRİZA’lı vekiller yayınladıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler: “Eğitim yılının sona ermesiyle birlikte azınlık okullarının faaliyetiyle ilgili gelişmelerin yeniden alevlendiğini gözlemliyoruz. Bir kez daha bu konuda tartışmanın azınlık eğitiminin gerçek sorunlarından uzaklaştığını ve politik oyunlar üzerine yoğunlaştığını, bunun da azınlık eğitimine zarar verdiğini düşünüyoruz. 

Başbakanın, İskeçe Azınlık Ortaokulu - Lisesi’ne ziyareti ve yeni sınıfların yapılacağı yönünde söz vermesinden sonra, okul yönetimi mevzuata uymamakta ısrar ederek, Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri ve Ortaöğretim Müdürü aleyhine suç duyurusunda bulundu. Bunun yanlış olduğuna inanıyor ve bunun azınlık eğitiminin somut olarak iyileştirilmesine ve bu konuda hükümetin başlattığı diyaloğa katkı sağlamadığına inanıyoruz.” 

Hatırlanacağı üzere; İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi yöneticileri, öğretmen Nihat Hoçka davasıyla ilgili olarak bakanlık genel sekreteri ile ortaöğretim müdürü aleyhine suç duyurusunda bulunmuştu. Dolayısıyla SİRİZA milletvekilleri bu açıklamalarıyla İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi yöneticileri ve öğretmen Nihat Hoçka arasında yaşanan sorunlar kapsamında adeta taraflarını belli ederek, Azınlık Lisesi yöneticilerinin bu konuda yanlış yaptığını ve mevzuata uymadıklarını beyan ediyorlar.

SÖPA MEZUNU ÖĞRETMEN DERNEKLERİNE TEPKİ

İskeçe ve Gümülcine’deki SÖPA mezunu öğretmen derneklerinin, bu yıl azınlık okullarının kapatılmaması çağrısında bulundukları ve geçtiğimiz günlerde Eğitim Bakanı’na gönderdikleri açıklamasına da tepki gösteren SİRİZA milletvekilleri yaptığı açıklamada, öğretmen derneklerini eleştirdi. Vekillerin açıklamasında şöyle dendi: “İskeçe ve Gümülcine’deki SÖPA mezunu öğretmen derneklerinin, kendilerine böyle bir bilgi verilmemesine rağmen, olası bazı durumların önüne geçmek amacıyla tehlike çığırtkanlığı yapmaları da benzer bir başka durum. Eğitimcilerin birinci görevi öğrencilere eğitim vermek ve eğitim sürecinin iyileştirilmesi için tekliflerde bulunmaktır. Sadece kendi sektörel taleplerini yerine getirmek üzere kuru muhalefet yapmak değildir. 

Yoktan olay yaratmanın ve bunlarla uğraşmanın doğru olmadığı görüşüncesindeyiz. Asıl amacın genel anlamda eğitimin, özel anlamda da azınlık eğitiminin desteklenmesi olmalıdır. Dikkatimizi öğrencilere, velilere ve eğitimcilere çevirmeli ve hükümetin de amacı olan, eğitim kalitesinin iyileştirilmesi için ortaya konan gayrete destek olmalıyız.” 

Hükümetin azınlık eğitiminin iyileştirilmesi için bir program oluşturduğunu iddia eden Rodop ve İskeçe’deki beş SİRİZA milletvekilinin açıklaması şu ifadelerle devam etti: “Selanik Üniversitesi’ndeki Azınlık Eğitimi Bölümü’nün oluşturulması, azınlık üyesi öğrencilerin yatay geçiş hakkının tanınması, azınlık üyelerine itfaiye okullarına giriş hakkı tanınması ve anaokulları konusuyla alakalı önerisinden sonra hükümetin azınlık eğitiminin iyileştirilmesi için bir programının olduğu açıkça belli olmuştur. Dolayısıyla başka her türlü hareket öğrencilere daha iyi bir eğitim vermek üzere yapılan çalışmaları engelleyebilir ve bu hedeften saptırabilir.”

Devletin Batı Trakya Türk Azınlığı'na yönelik asimilasyoncu politika ve hükümetin haksız uygulamalarına ciddi bir tepki göstermemekle eleştirilen SİRİZA milletvekillerinin, hükümetin yanlış uygulamalarına karşı çıkan İskeçe Azınlık Lisesi ve öğretmen derneklerine böyle bir tepki göstermesi Azınlık toplumunda düşündürücü bulundu. 
SİRİZA milletvekillerinin, hükümetin yanlış uygulamalarına karşı çıkan Azınlığın eğitim kuruluşlarına bu şekilde tepki göstermesi kamuoyunda soru işaretlerine neden olduğu belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre Azınlık toplumunun ve kuruluşlarının bu konuda tepkisinin önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

milletgazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Batı trakyalı 13 ay önce

Körler sağırlar birbirini ağırlar
Zaten seçildikleri günden bu yana azınlık yararına hiç bir iş yapmadılar. hepsi cep doldurma peşinde