Rusya Türkmenistan-Hindistan gaz boru hattının yapımına yardım edebilir

Sözlerine göre, projenin başlıca şartları potansiyel yatırımcılara ve inşaat şirketlerine tanıtıldı. . Şimdi aktif danışmalar yapılıyor.

Rusya hükümeti için projenin değerlendirilmesi Rusya petrol ve doğal gaz sanayicileri Birliğinin katılımıyla yapıldı. Rusya Petrol ve doğalgaz sanayicileri Birliği başkanı Gennadiy Şmal, Afganistan üzerinden transit başta olmak üzere transit riskleri ciddi olduğu halde projenin iyi perspektifleri olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

Proje yeteri kadar çekicidir. Rusya böyle projelere muhakkak katılmalı. Proje kapsamındaki kooperasyonun türleri değişik olabilir. Yatırım ve yapı işlerindeki gibi projenin idaresindeki kooperasyon söz konusudur. Boru hattı bu tip boru hatları gibi yılda 30-35 milyar metre küp doğalgaz nakledecek kapasitelidir. Rusya’nın Hindistan’la ilişkileri yeterince elverişli olup karşılıklı yarara dayalıdır. Bu, Rusya’nın projeye katılmasını gerekçelendiren bir kanıt dahadır. Böyle gaz boru hattı yapımının Hint tarafı için de çekici olacağını sanırırm.

Arkadiy Dvorkviç’in belirttiği gibi, Moskova boru hattı yapımının ve transitle gaz naklinin güvenliğini sağlamak amacıyla Kabil,İslamabat, Nyi-Dehli ile görüşmelerde bulunacak. Projenin hayata geçirilmesi kolay olmadığından opratörler konsorsyumu yeterince güçlü olmalı. Gennadiy Şmal’ın fikrine göre,proje önde gelen Rus şirketlerini ilgilendirecek. Çünkü Türkmenistan’ın Doğu Alatan yataklarında boru hattının işletilmesi için gereken doğal gaz rezervleri var.

Gennadiy Şmal şunları söyledi: Türkmen tarafının değerlndirmelerine göre, bu yatakların doğal gaz rezervleri onlarca trilyon metreküptür. Değerlendirmeler biraz abartılmışsa da bu yatakların rezervleri Batı Sibirya’daki yatakların rezervleri kadar büyük. Böylece herhangi bir şirket böyle projeye katılmaktan kazanır. Örneğin Lukoyl’ komşu Vözbekistan’daki doğal gaz kaynaklarını işletmede olumlu tecrübeler edinmiş bulunuyor. Türkmenistan-Hindistan gaz boru hattı projesi Rosneft,Gazprom,bir sıra diğer petrol ve doğalgaz şirketlerinin ilgisini çekebilir. Kaldı ki, böyle projenin bedeli büyük olur.

Pakin’de Gazprom’la CNPÇ arasında,l0 yıllık çalışmaların ürünü olan doğalgaz projesine ilişkin anlaşmanın imzalandığı gün Rus tarafının Türkmenistan Afganistan-Pakistan-Hindistan gaz boru hattı projesine katılmak istediği açıklandı. Pekin’de imzalanmış proje uyarınca Rusya 30 yıl içinde Çin’e yılda 38 milyar metreküp doğalgaz sevkedecek. Kontratın bedeli 400 milyar dolardır.

Eksperler, Rusya devletbaşkanı Vladimir Putin’in Çin ziyareti kapsamında doğalgaz anlaşmasının imzalanmasını, Rusya tarafından Asya enerji piyasasına giriş doğrultusunda atılmış büyük bir adım olarak değerlendirdi. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’in enerji ihtiyaçlarının artışı dikkate alınarak jeopolitik enerji haritasının değişimine başlanmasının da sözü ediliyor.

Gennadiy Şmal, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan gaz boru hattı yapımının Asya’nın dünya gaz piyasasında mevzilerini güçlendirecek kadar önemli bir etken olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

Rusya devletbaşkanı Vladimir Putin Çin ziyaretinde konuşurken yüksek kapasiteli Rusya-Çin gaz boru hattı projesinin dünyanın en büyük projelerinden biri olacağını belirtti. Sanırım ki, Türkmenistan,Afganistan,Pakistan-Hindistan boru hattı projesi de dünyanın en önemli l0 yeni boru hatı projesinden biri olabilir.

Toplam uzunlugu l735 kilometre olacak boru hattının Afganistan’dan geçeçek bölümü 735 ve Pakistan’daki bölümü 800 kilometrelik olacak Boru hattı Pakistan-Hindistan sınırındaki Fazilka yerleşim yerine kadar uzanacak.
Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_05_22/Rusya-Turkmenistan-Hindistan/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.