Kürşad Zorlu Türk Dili Konuşan Ülkeler Resepsiyonuna katıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, "21. yüzyılın bize sunduğu fırsatlardan faydalanmak ve potansiyelimizi değerlendirmek için hepimize sorumluluklar düşmektedir. Kuşkusuz Türk Konseyi, Türk Dünyası içindeki bu işbirliği potansiyelini hayata geçirmek bakımından son derece önemli işlev üstlenmiştir"  dedi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi  (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Ramil Hasanov tarafından "3 Ekim Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü" dolayısıyla Çırağan Sarayı'nda verilen resepsiyonda konuşan Koru, Türk Dünyası'nın tarihi birikimi, bugünkü beşeri ve ekonomik kaynaklarıyla Avrasya coğrafyasındaki işbirliğine büyük katkı sağlayabilecek bir potansiyelde olduğunu söyledi.

 

"21. yüzyılın bize sunduğu fırsatlardan faydalanmak ve potansiyelimizi değerlendirmek için hepimize sorumluluklar düşmektedir. Kuşkusuz Türk Konseyi, Türk Dünyası içindeki bu işbirliği potansiyelini hayata geçirmek bakımından son derece önemli işlev üstlenmiştir" diyen Koru, Asya'nın birçok anlamda yükselen güç olmasının Orta Asya'ya direkt etkileri olduğunu dile getirdi.

 

Koru, bir zamanlar bölge genelinde etkili olan sorunların sınır aşan etkisi olmasına rağmen bugün bölgenin kalkınma amaçlı önemli altyapı projeleriyle ilgilendiğini kaydederek, Türk Konseyi'nin attığı önemli adımlardan bahsetti.

 

Türk Konseyi'nin verimli çalışmalar yaptığını görmekten memnuniyet duyduklarını dile getiren Koru, "Kapsayıcı, kucaklayıcı bir anlayışla hayata geçirilen, kimseyi dışlamayan ve kimseye karşı olmayan bu faaliyetlerin bölgemizde istikrar ve refaha hizmet ettiğini mutlulukla ifade ediyoruz" dedi.

 

- "Konseyin, bölgenin özgün ve etkin bir aktörü olmasını istiyoruz"

 

Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil Hasanov da konseyin bundan 5 yıl önce 3 Ekim 2009'da Türk dili konuşan ülkelerin devlet başkanlarının Nahçıvan'da gerçekleştirilen 9. zirve toplantısında alınan tarihi bir kararla kurulduğunu hatırlatarak, ortak tarih, kültür ve dil zemini üzerine inşa edilen Türk Konseyi'nin siyasi, ekonomik, kültürel, eğitim ve bilimsel alanlar başta olmak üzere işbirliğinin tüm veçhelerinde ülkeler arasındaki işbirliği ve eş güdümü ilerletmek amacıyla faaliyetlerine başladığını anlattı.

 

Geçen 5 yılda Türk devletleri arasındaki işbirliğinin giderek kurumsallaştığını ve çok boyutlu bir nitelik kazandığını dile getiren Hasanov, konsey olarak Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri ikili düzeyden dörtlü düzeye çıkarmak ve ülkeler arasında çok taraflı işbirliği zemini yaratmak istediklerini vurguladı.

 

Hasanov, "Yürüttüğü somut projelerle sadece üyeleri arasında değil diğer bölge ülkelerinin de katılımıyla tüm Kafkasya ve Orta Asya coğrafyasında barış ve istikrarı hedefleyen Türk Konseyi'nin, gelecekte bölgemizin özgün ve etkin bir aktörü olmasını ümit ediyoruz" dedi.

 

Konuşmalardan sonra konseyin uzun süre genel sekreterliğini yapan ve geçen ay görev süresi dolan Halil Akıncı'ya, Koru ve Hasanov tarafından plaket verildi.

 

Etkinliğe, İstanbul Valisi Vasip Şahin, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Gazete2023 yazarı Doç Dr Kürşad Zorlu,Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, ABD ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkenin İstanbul başkonsolosları, uluslararası kuruluşların temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.