Kırımlı üniversite öğrencileri Türkçeyi öğrenecek

Rusya’nın en iyi üniversitesi, Karadeniz kıyısındaki kentte şubesini daha 1999’da açmıştı. Moskova hükümeti, kurulması için örgütsel ve mali yardımda bulundu.

Bugün MDÜ şubesinde 700 küsür öğrenci okuyor: bunlar, esas itibariyle Sevastopol ve diğer Kırım kentlerinden, Gürcistan ve BDT üye ülkelerinden gelen yurttaşlar. Doğal bilimler fakültesiyle birlikte tarih ve filoloji fakültesi en prestijli olanlardan biri sayılır. Bu, anlaşılır şeydir. Karadeniz bölgesinde aktif uluslararası ilişkiler gerek eski, gerekse orta çağlarda daima gelişiyordu. Deniz, ticaret ve ekonomik refah anlamına geliyordu. “Rusya’nın sesi” radyosuna demeç veren tarih ve filoloji fakültesi dekanı, tarihi bilimler doktoru Andrey Martınkin şunları anlattı.

Geniş Karadeniz, Karadeniz ve Akdenizdeki uluslararası ilişkilere doğrudan etki yapan bölgeleri içeriyor. Elbette ki, Arap ülkeleri bu bölgeye dahil. Burada yer alan olaylar Türkiye’ye de etki yapıyor. Türkiye ise, Karadeniz bölgesinde başlıca oyunculardan biri.

Geçenlerde MDÜ Sevastopol şubesinde “Karadeniz bölgesi. Tarih, politika, cografya, kültür” başlıklı yıllık bilimsel konferans geçti. MDÜ’nin Sevastopol şubesi, tüm bilim sorunlarının bilim adamları ve öğretmenlerden başka, öğrencilerin de tartıştıkları bir saha olmuş, bugün de böyle bir rol oynamaya devam ediyor.

Dil bilmeden, tarihi öğrenmek olanaksızdır. Bu yüzden kaynakların incelenmesi için önemi çok büyük, burada bölgemiz için güncel diller öğretilmekte. Birinci sınıftan başlayarak Latince ve Yunanca dersleri verilir. Doğu ülkelerin uluslararası hayata daha aktif şekilde katılması gibi son gerçekler hesaba alanarak üçüncü sınıf itibariyle ikinci yabancı dil olarak Arapça ders verilir. Zorunlu dil olarak Türkçe’nin de öğrenim programına alınmasını planlıyoruz.

Öğrencilerin çoğu, yıl tezi ve diploma çalışması olarak Arap Doğusu ile ilgili konuları seçiyor. Öğrenciler, Filistin-İsrail sorununa, Türkiye’nin bölgedeki tutumuna büyük ilgi gösteriyor. İslam ile ilgili konular, onun Kırım’da yayılması, burada İslam ve Hristiyanlığın yayılmasıyla ilgili konular da çok günceldir. Kırım’da çağdaş İslamın durumuna ayrılan ciddi araştırmalar da gerçekleşitirildi.

Sevastopol’da yüksek öğrenim görenler Moskova’da lisansüstü çalışmalarla uğraşabilecek. Fakat çoğu memlekette kalıyor ve işe girerken dil bilimi onlara yardımcı oluyor.

Birincisi, Sevastopol turistik bir kenttir. İkincisi, burada kontratlar bağlayan Arap iş adamları sayısının artmaya başladığı bir yer. Limanda tahıl aktarma kompleksi Arap iş adamı tarafından kuruldu. O bir Lübnanlı, tersane sahibiydi. Birçok Arap ve Türk iş adamının pyasamızda yer almaya çalıştıklarını biliyorum. Bunun için mezunlarımız işsiz kalmayacaklar.

 http://turkish.ruvr.ru/2014_03_25/Kirimli-universite-ogrendjileri-turkcheyi-ogrenedjek/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.