Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Kırımoğlu,AB heyetiyle görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisinden verilen bilgiye göre, Avrupa Birliği heyetinde AB Doğu Komşuluğu Programı Güney Kafkasya Koordinatörü Andrea Matteo Fontana başkanlık etti. Heyete Avrupa Komisyonu EuropeAid İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Ukrayna Koordinatörü Marka Tilla, Avrupa Birliği Ukrayna Temsilciliği Dış Yardım Programları Bölümü Başkanı Andrew Rasbash, Kırım ve Sivastopol Avrupa Birliği Ortak Girişimi Koordinatörü Enzo Damiani yer aldı.

Görüşmede Mustafa A. Kırımoğlu’nun yanısıra Kırım Tatar Milli Meclisinden 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlık Divanı üyesi, Bahçesaray Valisi İlmi Ümerov ve Kiev Kırım Tatarları Derneği Başkanı Aslan Ömer Kırımlı bulundu.

Misafirlerin talebi üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov Kırım Tatar tarihini anlattı. 1783 yılında Rusya tarafından ilhak edilmesine kadar Kırım Hanlığı, Kırım Tatarlarının 1944’teki sürgüne dek Sovyetler Birliğinde sahip oldukları milli özerklik, vatana dönüş için mücadele veren milli hareket tarihi hakkında bilgi verdi bugünkü Ukrayna’da Kırım Tatarlarının durumundan bahsetti.

Refat Çubarov, “1980’li yılların sonlarında yapılan toplu protesto eylemleri Kırım Tatar meselesini başlayan dünya kamuoyu için bir işaret oldu. Kırım’a döndükten sonra sistemli olmak ve birliği sağlamak için milli özyönetim organları olan Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Meclisine bel bağladık ve bunlara dayanmaya devam ediyoruz” dedi.

Kırım’da sosyopolitik durumun ve Kırım Tatar halkının mevcut durumunun ele alınırken Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimi Avrupa Birliği heyetinin dikkatini Kırım Tatar halkına vatanında haklarının iadesi ve Ukrayna’da gelişim güvenliği ve garantilerini sağlamayı amaçlayan uluslararası forumu hazırlıklarında işbirliği konularına çekti. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Uluslararası kamuoyunun etkisi olmadan ve onu çözüme dahil etmeden Ukrayna’da herhangi bir siyasi gücün desteğini veya etkisini sağlamak mümkün olmayacaktır” diyerek bugün Ukrayna’da istikrar konusunun Kırım Tatarlarının ve millyetine göre sürgün edilen halkların sorunlarını çözmeye bağlı olduğunu ekledi.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Avrupalı, Kanadalı, ABD’li ve Türk siyasetçiler ve uluslararası kuruluşlarla yapılan görüşmeler ve istişarelerden ardından sadece Ukrayna’nın uluslararası forumu yapılması gereğini görmezden geldiğini ve Kırım Tatar Milli Meclisinin bu girişimini açıkça baltaladığını söyledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Ukrayna hükümetinin Türkiye’deki büyükelçiliği aracığıyla Kırım Tatarlarının Kırım’a dönüşü ve iskânı konularında Kırım derneklerinden yardım istediğini ancak bu sorunların çoğunu çözmeye yardımcı olacak uluslararası forumun düzenlenmesi konusunda anlaşılmaz tutum sergilediğini ve şimdiye kadar forumun yapılmasını kesin olarak kabul etmediğini kaydetti.

AB’nin Ukrayna Temsilciliğinin Dış Yardım Programları Bölümü Başkanı Andrew Rasbash, kendisinin ve meslektaşlarının Uluslararası Forumu hazırlıklarında çıkan sıkıntılara ilişkin olarak AB’nin Ukrayna Temsilciliği da dahil olmak üzere Avrupa Birliği kurumlarına bilgi vermeye hazır olduklarını bildirdi.

 

Kaynak: qha.com.ua

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.