Kırım'daki Rus zulmü protesto edildi

Kırım Derneği İstanbul Şubesi, Rus işgali altındaki Kırım'da işgalcilerin Kırım Tatarlarına yönelik baskılarını protesto etmek ve işgal sonrası Rus zulmü ile karşı karşıya kalan Kırım Tatarlarına destek göstermek amacıyla Sultanahmet Meydanı girişindeki Mehmet Akif Ersoy parkında basın açıklaması yaptı.

Bugün, 15 Ağustos günü yapılan etkinlik sırasında; Rus işgali altında bulunan Kırım’daki son gelişmeler, tutuklamalar ve Kırım Tatar Türklerinin işgal sonrası çektiği acılar konuşuldu.

Ellerinde, “Kremlin Haydutluğa Son Ver”, “Putin Yaşlılarımızı Rahat Bırak”, “Kırım Tatarları Terörist Değil”, “Putin Kırım’da Mezarlarımız Rahat Bırak” yazılı pankartlar tutan etkinlik katılımcıları “Vatan Millet Meclis Kırım”, “Rusya Kırım’dan Defol”, “Dün Stalin Bugün Putin”, “Katil Putin Hesap Verecek”, “Rusya’yı Kırım’da İstemiyoruz”, “Kırım’da Ezanlar Susmayacak” sloganları attı.

Daha sonra basın açıklaması yapıldı. “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve Kırım’da Ukraynalılarla birlikte barış ve huzur içinde yaşamaktan yana olan İstanbul Kırım Türkleri Derneği olarak Kırım’da yaşanan bu olayları büyük kaygı ile izlemekte ve şiddetle kınamaktayız” ifadelerine yer verilen açıklamada, insan hak ve özgürlüklerini koruma teşkilatlarından Kırım’daki insan hakları ihlallerine duyarsız kalmamaları ve tepkilerini ifade etmelerinin beklendiği kaydedildi.

Basın bildirisinin tam metni aşağıdaki gibidir:

15.08.2017

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİNİN BASIN BİLDİRİSİ 

27 ŞUBAT 2014 TARİHİNDE GÖZÜ DÖNMÜŞ RUSYA ULUSLARARASI HUKUK ANTLAŞMALARINI, KURALLARI VE BARIŞI HİÇE SAYARAK KIRIMI İŞGAL ETMİŞTİR. 3 YILDAN ZİYADE SÜREN BU İŞGAL DÖNEMİNDE KIRIM TATARLARI EV ARAMALARI, GÖZALTILAR, TUTUKLAMALAR, İNSAN KAÇIRMA VE ADAM ÖLDÜRME GİBİ BASKILARIN VE SUÇLAMALARIN MAĞDURU OLMUŞ, MİLLİ BASIN VE YAYIN ORGANLARI KAPATILMIŞ, MİLLİ OKULLARDA ANA DİLDE EĞİTİM ALMALARI ENGELLENMİŞ. KIRIM TATARLARININ ÖZ YÖNETİM ORGANI KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİNİN MAL VARLIĞINA EL KONULMUŞ VE TERÖRİST KURUM OLARAK YASAKLANMIŞTIR. MİLLİ LİDERLERİN KIRIMA GİRMESİ YASAKLANMIŞTIR.

ULUSLARARASI YAPTIRIMLARA RAĞMEN KIRIM’DA İNSAN HAKLARI İHLALLERİ ŞİDDETLE ARTMAKTADIR.

BUNLAR YETMİYORMUŞ GİBİ, RUSYA FEDERASYONU ARTIK YAŞLI KIRIM TATAR İHTİYARLARINI GÖZALTINA ALMAKTA, PARA VE HAPİS CEZASINA ÇARPTIRMAKTADIR.

10 AĞUSTOS 2017 TARİHİNDE 76 YAŞINDA Kİ PARKİNSON HASTASI OLAN SERVER KARAMETOV, TEK BAŞINA MAHKEME BİNASI ÖNÜNDE ‘’PUTİN - BİZİM ÇOCUKLARIMIZ TERÖRİST DEĞİLDİR ‘’ PANKARTIYLA EYLEM YAPTIĞI İÇİN CEZALANDIRILDI. 14 AĞUSTOS 2017 TARİHİNDE SERVER KARAMETOV’A DESTEK OLMAK İÇİN AKMESCİT ŞEHRİNDE PANKARTLARIYLA TEKLİ EYLEM YAPAN 8 İHTİYAR DAHA GÖZALTINA ALINMIŞTIR. 

BÜTÜN BUNLARIN ÜZERİNE BİRDE KIRIM TATAR MÜSLÜMANLARININ TARİHİ MEZARLIKLARINI İŞ MAKİNELERİ İLE AÇIP, ÖLÜLERİN KEMİKLERİNİ NEREYE KOYACAKLARINI KİMSEYE BİLGİ VERMEDEN MEZARLIK ALANLARINA ÖZEL OTEL VE VİLLALAR İNŞA ETMEYE BAŞLAMIŞTIRLAR. 

BU GADDARLIKLARI YAPAN RUSYA FEDARASYONUNU TÜRKİYEDEKİ KIRIM TATAR DİASPORASI OLARAK ŞİDDETLE KINIYORUZ.

   UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN VE KIRIM’DA UKRAYNALILARLA BİRLİKTE BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAKTAN YANA OLAN İSTANBUL KIRIM TÜRKLERİ DERNEĞİ OLARAK KIRIM’DA YAŞANAN BU OLAYLARI BÜYÜK KAYGI İLE İZLEMEKTE VE ŞİDDETLE KINAMAKTAYIZ.           

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KORUMA TEŞKİLATLARINDAN KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DUYARSIZ KALMAMALARINI VE TEPKİLERİNİ İFADE ETMELERİNİ BEKLİYORUZ.

                   CELAL İÇTEN

                 KIRIM TÜRKLERİ

          KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

       İSTANBUL ŞUBESİ BAŞKANI

QHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.