Kıbrıs'ta kritik ay!

Brüksel'de AP Başkanı Schulz'la, Kıbrıs'ta gelinen son aşamayı değerlendirdiklerini belirten Akıncı, "Artık bir yol haritamız var. 9 Ocak'ta Cenevre'de buluşuyoruz. 3 gün sürecek görüşmelerden sonra 12 Ocak'ta Türkiye'nin, Yunanistan'ın ve İngiltere'nin de dahil olacağı 5'li bir konferansa geçiyoruz." diye konuştu.

Akıncı, görüşmelerde bu yol haritasının ve gelinen bu noktanın ne kadar önemli olduğunun ele alındığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Kıbrıslı Türklerin öteden beri var olan kararlılıklarını, çözüm isteyen Kıbrıs Türk halkının haklarını sonuna kadar koruyan ama aynı zamanda diğer toplumunda birlikte ortaklık yapacağı, diğer toplumunda haklarını görmezden gelmeyen meşru çizgimizi bir kere daha ayrıntılı olarak izah ettik.Eşitliğimizin, özgürlüğümüzün, güvenliğimizin bir çözüm için olmazsa olmaz unsurlar olduğunu ama bunları yalnız kendimiz için değil diğer toplum için de istediğimizi etraflı olarak anlattık. İzah ettik."
Konulara çağdaş yaklaşım
Görüşmelerde, konulara çağdaş bir yaklaşımlarla girdiklerini ve kendi haklı oldukları noktaları ısrarla savunurken aynı zamanda diğer toplumunda meşru haklarını görmezden gelmediklerini belirten Akıncı, karşı taraftan çok büyük bir anlayış gördüklerini, konumlarının, davalarının ve düşüncelerinin çok daha anlaşılır olduğunu anlattı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde garantör ülkelerinin de katılacağı 5'li konferans tarihinin belli olmasıyla yeni bir konjonktürün açıldığını söyledi.Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhuriyet Meclis'inde müzakerelere ilişkin bilgilendirme toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, milletvekillerine İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasındaki zirvede yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi vereceğini belirtti.Rum lider Nikos Anastasiadis ile dün akşam geç saatlere kadar süren ve tıkanıklığı aşan yararlı bir görüşme yaptıklarını hatırlatan Akıncı, “Şimdi artık 5'li konferansın tarihi var. O konferansa garantör ülkelerin de davet edileceğini biliyoruz. Dolayısıyla yepyeni bir konjonktür açıldı önümüze. Bu önerdiğimiz, istediğimiz bir şeydi. Temenni ederim orada da çok verimli çalışmalarla artık bu yılların sorununu el birliğiyle çözüme kavuşturalım.” diye konuştu."Çözüme ulaşalım da bütün gecikme bu olsun"Cumhurbaşkanı Akıncı, bir gazetecinin, "Sürecin 2017'ye sarkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna “Bir iki haftanın çok da önemi yoktur. Zaten ben 'çözüm 2016 yılı sonu itibarıyla ana hatlarıyla, ana konturlarıyla çıksın, 2017'nin ilk birkaç ayında birtakım teknik konular, anayasalar, federal yasalar, uygulamaya ilişkin teknik ayrıntılar zaten kalabilir' demiştim. Onun dışında birkaç ay halkımıza okusun, anlasın ve tartışsın diye zaman vermemiz lazım. 2017 ortalarında bir referandumdan bahsediyorduk. Şimdi bunun yıl sonu itibarıyla bakarsanız 9-10 günlük sarkması olmuştur. Çözüme ulaşalım da bütün gecikme bu olsun.” yanıtını verdi.Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı. Taraflar, 20-21 Kasım'da İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yürütülen müzakerelerden Rum yönetiminin beklenen adımları atmaması nedeniyle sonuçsuz ayrılmıştı.İsviçre'de 7-11 Kasım'da yapılan görüşmenin devamı niteliğindeki Mont Pelerin zirvesinin amacı, hem toprak meselesinde kriterlerin görüşülmesi hem de garantör ülkelerin katılacağı beşli konferansın tarihinin belirlenmesiydi.Liderler, dün akşam 9 Ocak'ta İsviçre'nin başkenti Cenevre'de bir araya gelmeye ve 11 Ocak'ta kendi haritalarını sunmaya karar almıştı. 12 Ocak'ta da garantör ülkelerin katılacakları uluslararası konferans toplanacak.Kıbrıs müzakereleri Cenevre'de devam edecek

"50 yıllık sorunu el birliğiyle mutlu bir sonuca götürme gayreti içerisinde olacağız"
Akıncı, Kıbrıs Türk halkının temsil edildiği gerekli tüm platformlarda seslerini aynı kararlılıkla duyurmaya devam edeceklerine dikkati çekerek, "Ocak ayı Kıbrıs'ın geleceği için, Kıbrıs Türk halkının geleceği için, özellikle Kıbrıs'ın genç kuşaklarının geleceği için son derece hayati bir dönemdir. Öyle inanıyorum ki bunu hem kendi içimizde, Kıbrıslı Türklerin siyasal yapılanması içerisinde, hem de bugüne kadar yaptığımız gibi Türkiye ile de yakın istişare ve diyalog içerisinde artık bu 50 yıllık sorunu el birliğiyle mutlu bir sonuca götürme gayreti içerisinde olacağız." değerlendirmesinde bulundu.
Rumlar empati yapmalı
Rum tarafındaki yetkililerinde empati yapması ve benzer duygu ve düşünceleri paylaşması gerektiğine işaret eden Akıncı, "Başta Anastasiadis (Rum lider) olmak üzere onlarda aynı yaklaşımı sergilerler ve Kıbrıs'ta artık herkesin evet diyebileceği, referandumlarda gönül huzuru içerisinde oy verebileceği mutlu bir sonuca hep birlikte ulaşabilelim." ifadelerini kullandı.
Gün içerisinde Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir görüşme gerçekleştirdiğini anlatan Akıncı, yarın AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'le bir araya geleceğini belirtti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.