Gazete2023 Dünya Kırım Tatar Kongresinde

12 farklı ülke 180 Kırım Tatar Türkleri sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin katılımıyla Ankara'da başlayan 2.Dünya Kırım Tatar Türkleri kongresinde konuşan Mustafa Cemiloğlu İslam ülkelerini Kırım Tatar Türklerinin yanında durmamakla suçladı...

Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde düzenlenen kongreye, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel,  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kırım Tatarları lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov, TBMM Başkan Vekili Naci Bostancı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, siyasi parti temsilcileri, çeşitli ülkelerin Ankara'daki diplomatik misyon temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

Kongreye Gazete2023 adına Doç Dr Kürşad Zorlu katıldı ve Dünya Kırım Tatar Türkleri Lideri Mustafa Cemiloğlu ile görüştü.

Kongrenin açılışında konuşan Kırım Tatar Türkleri Lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu İslam ülkelerine seslendi ve bu zor süeçte yanımızda durmadınız bunu da milletimle paylaşmak istiyorum dedi. Kırımoğlu Kırım halkının Sovyetler'in ardından birtakım haklarını elde etmeye başlamışken yeniden işgal altında kaldığını belirterek, Rusya'nın uluslararası hukuku hiçe sayarak, topraklarını ilhak ettiğini ifade etti. Kırımoğlu, Rusya'nın Gürcistan'a karşı tutumundan gerekli derslerin çıkarılmadığını kaydederek, "Maalesef günümüzde yaşananlar da bunun devamı niteliğindedir" dedi. Ukrayna'ya daha Rus işgali olmadan birtakım tedbirler alması konusunda uyarılarda bulunduklarını ancak bunların pek de dikkate alınmadığını hatırlatan Kırımoğlu, sonrasında Rusya'nın Ukrayna'nın bütünlüğünü tehdit ettiğini anlattı.

Kırımoğlu, Kırım halkını Ukrayna siyasi hayatında aktif yer almaya çağırarak, "Kırım'da hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Kırım Özerk Tatar Cumhuriyeti kurulacak. Her insan milletine, dinine bakılmaksızın saygı görecek, eşit insanlar olacak. Bu noktada diasporamızın desteğini bekliyoruz. Allah'ın yardımıyla biz bunu başaracağız" diye konuştu. Rusya'nın insanları kaçırma ve öldürmesi, iş adamlarının ticaretine zarar vermesi, insanları vatanlarına terk etmeye yönelik yöntemler benimsemesini kınayan Kırımoğlu, "Kırım Tatarlarının da miting yapmasına toplanmasına Rusya tarafından izin veriliyor. Ancak tek bir şartla, işgalcilerin propagandasını yaparsanız. maalesef 'bekleyin bu işgal çok sürmeyecek' desek de insanlar ülkelerini terk ediyorlar. Kırımlılara uygulanan bu zulmün birinci amacı, onları yurtlarından uzaklaşmaya mecbur bırakmaktır" ifadelerini kullandı.

Kırımoğlu,  sözlerini "Türkiye'ye bize verdikleri destek ve misafirperverlikleri için samimiyetle en içten teşekkürlerimi sunarım" diyerek noktaladı.

Çubarov ise "Her türlü zulme karşı, vazgeçmeye ya da düşmanla işbirliği yapmaya hiçbir zaman razı olmadık. Hürriyet düşüncesinden bizi kimse uzaklaştıramadı ve uzaklaştıramayacak. Bugün burada Kırım Tatar toplumun tarihi kongresi için toplandık. Uzak diyarlardan da olsa aynı milletin temsilcileri bir araya geldi. Bütün dünya bilsin ki Kırım Tatarları bugün de tek ve bölünmezdir" diye konuştu. "Türkiye'nin prensipli tutumu bizim için çok önemli" Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin de konuşmasında "Bugün burada bir araya gelen cesur ve özgürlük sevdalısı Kırım Tatar halkı temsilcilerini saygıyla selamlıyorum. Bugün tüm dünya sizlerle beraber ve katılımın yüksek olması bunun en açık göstergesi" dedi. Kırım Tatar halkının tarihi memleketi olan Kırım'a Ukrayna devletinin yapısı içinde milli ve toprak özerkliği verilmesini öngören yol haritasının çizilmesinin planları arasında olduğunu söyleyen Klimkin, sözlerini Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko'nun şu mesajını okuyarak sürdürdü: "Ukrayna, Türkçe konuşan cumhuriyetler de dahil tüm demokratik devletlere bize verdikleri destekten dolayı müteşekkirdir. Kırım konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin prensipli tutumunun bizim için çok önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum." Avrupa'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarının "Kırım'ın tam olarak işgalcilerden arındırılana kadar" devam etmesi gerektiğini vurgulayan Klimkin, "Kendim de şahsen bunun için mücadele edeceğim. Bu mücadelede sonuna kadar direneceğiz ve Ukrayna'yı yeniden inşa edeceğiz. Bu yeni ülkede bütün vatandaşlarımız hangi dinden, hangi milletten olursa olsun kendilerini buraya ait hissedeceklerdir. Bunun için hepimiz sonuna kadar mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.