Azerbaycan\'da siyasi gerilim tırmanıyor

Sonbahar aylarında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde, başkent Bakü'de siyasi söylemler sertleşmeye başladı. Muhaliflerin Milli Şura etrafında birleşmesinden sonra yeni başkan adaylarının da isimleri gündeme geldi. Milli Şura'nın kurulmasına dair teklifin ünlü sinema sanatçısı Rüstem İbrahimbeyov tarafından yapılması ve İbrahimbeyov'un Kremlin Sarayı'nın desteği ile kurulan Milyarderler Konseyi'ne üye olması, ülkede yaşanan siyasi gerilimin perde arkasında Rusya'nın olduğuna dair yorumların yapılmasına neden oldu. Nitekim Aliyev iktidarının seçim öncesinde Batı ülkelerine, İran ve Rusya'ya ziyaretler yapması bölge analistleri tarafından destek arayışı olarak değerlendiriliyor.

Bu arada Rus yetkililer Azerbaycan'da yaşanan siyasi gelişmelere müdahil olduklarına dair iddiaları kabul etmiyor ve her fırsatta tekzip açıklamaları yapılıyor. Bakü'de "Rusya Günü" dolayısıyla düzenlenen kutlamada konuşan Rusya'nın Azerbaycan Büyükelçisi Vladimir Dorohin, "Milyarderler Konseyi" ve Milli Şura'nın Kremlin Sarayı'nın desteği ile kurulduğuna dair ülke basınına yansıyan haberlerin gerçek olmadığını söyledi. Nitekim Milli Şura üyeleri de Rusya'nın desteğini aldıklarına dair düşünceleri asla gerçekçi bulmuyor. Milli Şura içerisinde Rüstem İbrahimbeyov, Eldar Namazov gibi Kremlin yanlılarının bulunduğunun bilinmesine rağmen, İsa Kamber ve Ali Kerimli gibi ülke kamuoyunda Rusya karşıtı olarak bilinen isimler de bulunuyor.

Milli Şura üyesi ünlü Azeri tarihçi Cemil Hasanlı ise yeni oluşumun Rusya ve yöneticileri ile bağlantısı olmadığına dair açıklama yaparak, bu gibi yorumların provakasyon maksadıyla yapıldığının altını çizdi: "Önümüzdeki günlerde Milli Şura'nın internet sitesi kurulacak ve sitenin merkezi Azerbaycan sınırları içerisinde olacak. Sitenin merkezinin Moskova'da olacağına dair iddialar ise iktidarın provokatif söylemlerinden öte anlam ifade etmiyor.'' şeklinde konuşan Hasanlı, Milli Şura'nın Rusya'nın projesi olamayacağını belirtti.

Müsavat Başkanı İsa Kamber ise şu anki ülke iktidarının Moskova projesi olduğunu, İlham Aliyev'in 2003 ve 2008 başkanlık seçimlerini Kremlin Sarayı'nın desteği ile kazandığını ifade etti.

Abbas Abbasov başkan adayı olabilir

Milli Şura içerisinde ortak başkan adayı açıklanacağına dair yapılan yorumlar ise henüz gerçekleşmedi. Bunun yanı sıra yeni oluşum içerisinde yer alan siyasilerin bu konuda bir tasarruflarının olmayacağına dair görüşler zaman geçtikçe kuvvet kazanıyor. Şöyle ki Müsavat Partisi Başkanı Kamber, partisi tarafından devlet başkanı adayı gösterilmesinden sonra seçmenleri ile görüşmeler yapmaya ve iktidar aleyhinde ağır suçlamalarda bulunmaya devam ediyor. Kamber'in açıklamaları analiz edildiği zaman, adaylık konusunda geri adım atmayı kesinlikle  düşünmediği gözlemleniyor.

Kamber'in yanı sıra Rüstem İbrahimbeyov'un kendisinin de başkan adayı olacağına dair iddialar da ülke basınında geniş şekilde yankı buluyor. Aylar öncesinde başlatılan tartışmalara henüz son nokta konmadı. Bazı bölge uzmanları İbrahimbeyov'un kendisinin aday olacağını öne sürüyor. Bunun yanı sıra İbrahimbeyov'un Eldar Namazov'un adaylığını destekleyebileceği üzerinde de duruluyordu. Son günlerde ise Rüstem İbrahimbeyov ve Milyarderler Konseyi'nin, dolayısıyla Putin'in başkan adayının eski Başbakan Yardımcısı Abbas Abbasov olabileceği konuşulmaya başladı. Abbas Abbasov ise bölgede yaşanan son gelişmeleri Kremlin Sarayı'nın sözcüsü gibi analiz ediyor ve bu durumun Azeri kamuoyununun tepkisini çekebileceğine dair yorumları önemsemiyor.

Milyarderler Konseyi'nin kurulmasından kısa bir sure sonra Bakü'yü ziyaret eden – Milyarderler Konseyi üyeleri Moskova'da ikamet ediyor- Abbasov, Devlet Başkanı İlham Aliyev ve diğer üst düzey yetkililer ile bir araya gelerek Azeri iktidarına destek olacağını açıklamıştı. Bunun yanı sıra Aliyev yanlısı tutumu ile bilinen Rusya'nın Azerbaycan diyasporasına destek olacaklarını da ifade etmişti. Ancak zamanla bu gibi açıklamaların gerçek dışı olduğu ortaya çıkmış ve konsey üyelerinin iktidar aleyhindeki ağır suçlamaları gündeme gelmişti.

Abbasov'un açıklamaları endişe veriyor

Abbas Abbasov'un siyasi açıklamalarını Kremlin Sarayı'nın sözcüsü gibi yapması, Azeri uzmanlar tarafından endişe verici olarak tanımlanıyor: "Son birkaç ay içerisinde Rusya ve Azerbaycan'a karşı yalan kampanyası yürütülüyor. Bu durum beni Rusya Azerileri Konseyi teşkilatı ve Rusya Azerileri ulusal federal kültür otonomisi adına açıklama yapmak zorunda bıraktı. Rusya'da iki milyondan fazla Azeri'nin ikamet ettiği unutulmamalı." şeklinde konuşan eski Başbakan Yardımcısı; siyasilerin, uzmanların ve gazetecilerin sorumluluk duygusu taşımasını istedi. Abbasov, Azerbaycan'ı terkederek Rusya'da ikamet etmek zorunda kalan vatandaşların kaderinin olumsuz yönde etkilenebileceği de iddia etti.

Fakat "Rusya'da ikamet eden Azerilerin önemli bir kısmı burayı ikinci vatanı olarak görüyor. Onlar Azerbaycan'daki siyasi gerilime taraf olmayı düşünmüyor. Nitekim Rusya da bizim iç işlerimize asla karışmaz." şeklinde sözlerine devam eden Abbasov, Moskova yönetiminin Azerbaycan topraklarını ve Kafkasya'yı 200 yıl işgal altında tuttuğuna dair gerçeği unutmuş olmalı... Abbasov ayrıca 1990'daki 20 Ocak katliamını, Dağlık Karabağ işgalini, 1992'deki 26 Şubat Hocalı Katliamı'nın Rus askerleri tarafından yapıldığını da kamuoyu hafızasından silmeye çalışıyor.

Azeri uzmanlar ise Abbasov gibi siyasilerin iktidara gelmesi durumunda çok daha vahim olayların yaşanabileceğini, ülke bağımsızlığının tehlikeye gireceğini ve bölgesel güvenliğin tehdit altında olacağının altını çiziyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.