Azerbaycan \'Hocalı\'ya ağlıyor

Ermenilerin, Hocalı'yı ele geçirmek için 1992'de ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda hunharca katlettikleri 613 masum sivil, Azerbaycan'da bir kez daha anıldı. Katliamın 22. yılında, vahşetin acısını yıllardır kalplerinde taşıyan binlerce Azerbaycanlı, başkent Bakü'de "Hocalı Şehitleri Anıtı" na akın etti. Şehitlik anıtını ilk önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ve diğer yetkililer ziyaret etti. Şehitliği ziyaret için Bakü ve diğer bölgelerinden gelenler, şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kur'an-ı Kerim okunan ziyarette anıt, kırmızı karanfillerle donatıldı. Katliamda hayatını kaybeden ve mezarı bile bulunmayanların yakınları, anıtı gözyaşları içerisinde temizleyerek, şehit isimlerini öperek teselli bulmaya çalıştı. Hocalı Katliamı kurbanları, Bakü ve diğer illerde gün boyu düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Suçlular cezalandırılsın

Katliam kurbanları, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te de anıldı. Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçiliği tarafından düzenlenen programda, Hocalı'da katledilenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, katliamı
anlatan belgesel film gösterimi yapıldı. Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçisi Hidayat Orodjev, 22 yıl önce
Hocalı'da yaşananların "insanlık suçu" niteliği taşıdığını belirtti. Hocalı katliamının, 20. yüzyılda Hiroşima ve Nagazaki'de yaşanan afetlerle aynı derecede bulunduğunu ifade eden Orodjev, buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için suçluların cezalandırılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ise Hocalı'daki katliamın modern dünyanın gözü önünde gerçekleştiğine, uluslararası basın-yayın ve insan hakları örgütlerinin bu katliamı belgelediklerine dikkati çekti.

Gereken tepki verilmeli

Öte yandan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 22 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi anısına, "Hocalı Soykırımı: Masum Kurbanlar İçin Adalet Arayışı" başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Azerbaycan'ın İslamabad Büyükelçisi Dashgin Shikarov, "Tüm dünyanın bu soykırımı tanıması gerekir. Aksi takdirde Ermenilerin bu saldırgan tavrı devam edecektir. Hocalı, Ermenilerin Azerilere yaptığı ilk zulüm değildir. 1905'te Ermeniler on binlerce Azeriyi mescitlere doldurup katletmişti. Bu duruma o zamanın uluslararası toplumu gerekli tepkiyi göstermemişti. Gereken tepki verilseydi, Hocalı Katliamı olmazdı" dedi. 

"Katliamı yapanlar bedelini ödemeli" 

Hocalı'da masum sivillerin hunharca öldürüldüğünü belirten Uluslar arası İlişkiler Uzmanı Çelikpala, "Bu vahşetin bedeli ödetilmediği sürece bölgede normalleşme asla olmayacak" dedi

Hazar Strateji Enstitüsü'nün (HASEN) ev sahipliğinde yapılan "Karabağ'da Etnik Temizlik ve Hocalı Katliamı" konulu toplantıda, Dağlık Karabağ sorunu, 20'inci yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olan Hocalı Katliamı, Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan toprakları ve Dağlık Karabağ'ın hukuki statüsü tartışıldı. Hocalı Katliamı'nın 22'nci yıl dönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Kadir Has Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mitat Çelikpala, "Ermenistan normalleşecekse Hocalı Katliamı'nın bedelini mutlaka ödemelidir" dedi. 

"Öç alma" eylemi

Toplantının açılış konuşmasını yapan HASEN Dış Politika ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Uzmanı Prof. Mesut Hakkı Caşın, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Rusların da yardımıyla Hocalı'ya saldırarak 600'ü aşkın sivili katlettiğini ifade eden Caşın, Hocalı Katliamı'nın bir "sivil halktan öç alma" eylemi ve Ermenilerin Azerbaycan'a yaptıkları etnik temizliğin devamı olduğunu belirtti. Ermenilerin uluslararası hukukun tüm uyarılarına rağmen işgale devam ettiğini vurgulayan Caşın, "Dağlık Karabağ uyuşmazlığında Hocalı katliamı bir dönüm noktası olmuştur. Karabağ sorununun uluslararası sahadaki yankısını da kuvvetlendirmiştir. Ermeniler Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal etmeyi sürdürüyor" dedi. Etkinlikte konuşan Kadir Has Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mitat Çelikpala ise Hocalı'da sivillerin organize ve sistematik bir şekilde katledildiğinin bilindiğini belirterek şunları söyledi:

İnsanlık suçu işlendi

 "Hocalı acımasız, kanlı bir sürecin başlangıcı. Hocalı bir insanlık suçuna ve vahşete işaret ediyor ve bunu yapanlar mutlaka bedellerini ödeyecek. Hocalı'da siviller bilinçli bir şekilde öldürüldü, bedensel zararlar verildi ve yok edildi. Birleşmiş Milletler (BM) soykırım sözleşmesine de birebir uyan bir eylem. Hocalı Katliamı'nın bedeli ödetilmediği sürece bu bölgede normalleşme asla olmayacak. Ermenistan'ın normalleşmesi mümkün olacaksa Hocalı Katliamı'nı yapanların, bunun bedelini ödemesi gerekli. Burada hayatlarını kaybedenler, yaralananlar, izlerini taşıyanlar belgenmiş durumda ve kayıtlarda duruyor." Sorunun çözümünde askeri güce gerek olmadığını belirten Çelikpala, Azerbaycan'ın temel diplomatik araçlarının 15 yılda daha görünür hale geldiğini ve yakın çevredeki ülkelerin tepkilerinin sorunun çözümüne katkısı olacağını ifade etti. Azerbaycan'ın önceliğinin sorunun barışçıl yollardan çözülmesi yönünde olduğunun altını çizen Çelikpala, Azerbaycan'ın gerektiği taktirde de kendi toprak bütünlüğünü askeri müdahale ile temin edebileceğini belirtti. 

Bu vahşet hiç unutulur mu!

Ermeni güçleri, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki tek havaalanına sahip ve askeri açıdan stratejik önem taşıyan Hocalı'yı ele geçirmek için 1992 yılının 25 Şubat'ında saldırıya geçti. Ermeniler, bölgede bulunan Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek olan "Hocalı katliamı" gerçekleştirildi. Resmi verilere göre, Hocalı katliamında savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türk'ü hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi rehin aldı. Bunlardan 150'sinden haber alınamadı. Katliam sırasında insanlar diri diri yakıldı, derileri yüzüldü, tecavüze uğradı, karınları deşildi, gözleri oyuldu, vücutları parçalandı. Hamile kadınların karınları, süngü ile delik deşik edildi.

 "Sayı eksik gösteriliyor" 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 22 yıl önce Ermeni askerlerince katledilenlerin sayısının resmi rakamların çok üzerinde olduğunu söyledi. Yakupoğlu, Hocalı katliamında karadan ve havadan bütün iletişim yollarının kesildiğini, kimsenin haberi olmadan soykırım gerçekleştirildiğini söyledi. Resmi rakamlara göre 613 kişinin katledildiğini ancak binden fazla kişinin ilk gün şehit edildiğini anlatan Yakupoğlu, şöyle dedi: "Bin 250'ye yakın kişi rehin alındı. 150'ye yakın kişinin de kaybolduğu söylendi. Ancak bu rakamlar tam netlik kazanmış değil. 10 kilometrelik bir ormanlık alanın cesetlerle dolu olduğu daha sonra gazeteciler tarafından tespit edildi ve fotoğraflandı. Bu fotoğraflar, internette yayına açık, isteyenler görebilirler ve bazı yayınlara da konu olmuştur." 

İnsanlık tarihinin en kara günü!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmeli, Birleşmiş Milletler'in aldığı kararlara uygun şekilde davranmalı ve Hocalı Katliamı'nın hesabını vermelidir" dedi. Koncuk, Hocalı Katliamı'nın 22. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Ermeni güçlerince Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 günü yaşanan katliamın insanlık tarihinin en kara günlerinden biri olduğunu belirtti. Bugün Azerbaycan topraklarının beşte birinin Ermeni işgali altında "inim inim inlediğini" dile getiren Koncuk, 1 milyon 200 bin Azerbaycan Türkü'nün Karabağ'dan uzakta, adeta sürgün hayatı yaşadığını vurguladı. Koncuk, "Sınırlarımızı açmak için fırsat kollayan ve Ermenilerin dostluğunu kazanmak amacıyla olmadık dayatmalara boyun eğenlerin, Hocalı Katliamı'nı asla hatırından çıkarmaması gerektiğini söyledi.

Ülkücü işçilerden "Hocalı soykırımı" konferansı

Hocalı Katliamı'nda hayatlarını kaybedenler, İstanbul'da Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanlığı tarafından "22.Yılında Hocalı Soykırımı Anma Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferansla anıldı. Kağıthane Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen " Hocalı Katliamı Bir Türk Soykırımıdır " isimli konferansa, Ülkücü İşçiler İstanbul İl Teşkilatı, şubeleri, Ocaklar , Türk dünyasının önde gelen isimleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansta konuşan

Ülkücü İşçiler İl Başkanı İsmail Akgöz, 1992 yılında Hocalı'da insan vicdanına sığmayacak kadar hunharca işlenen katliamların Türk dünyasında hala yürekleri dağladığını söyledi. Akgöz, " Eğer Türk milleti, tarihinde başka milletlere  katliam yapmış olsaydı, şu anda dünya üzerinde Türklerden başka kimse kalmazdı " dedi. Akgöz 'den sonra Ülkücü İşçiler Derneği Genel Merkez Teşkilatlanma Başkanı Gencay Çelik konuştu. Çelik konuşurken salonda oldukça duygulu anlar yaşandı. " Bir gözyaşı düşünün "le başlayan konuşma, o tarihte orada olanların yaşadığı acıların, ölümlerin, tecavüzlerin adeta kelimelerle resmedilmesi ile salonu dolduranların yüreklerine işledi .

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.