18. Türk Dünyası Çocuk Şöleni Başlıyor

Değerli Basın Mensupları
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı`nın geleneksel olarak düzenlenmekte olduğu TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ"nin on sekizincisi, Türk coğrafyasının her bölgesinden 42 Türk çocuk grubunun katılımıyla, 21 Mayıs ‐ 10 Haziran 2012 tarihleri arasında, İstanbul`da Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül`ün himayelerinde, İstanbul Valiliğimizin tüm kurumlarının katkılarıyla gerçekleştirilecektir.

Şölenin gayesi, gelecekte Türk Dünyası`nın şekillenmesinde önemli rol oynayacağına inandığımız çocuklarımızı, Türkiye`deki kardeşleri ve birbirleriyle tanıştırmak, kaynaştırmak, aralarında dostluk köprüleri kurmak; Türk ailesini, tarihī‐turistik yönleriyle İstanbul`u ve Türkiye`yi tanıtmak; bu vesileyle Türk Dünyası`nın geleceği için sağlam temeller atmaktır.

Türk Dünyasına hizmeti gaye edinmiş Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, 1990 yılından itibaren Genel Başkanımız Prof. Dr. Turan Yazgan önderliğinde, Türk coğrafyasında açtığı liselerde, fakültelerde, kültür merkezlerinde, araştırma merkezlerinde, tamamen ücretsiz, Türkiye Türkçesi ile verdiği eğitim‐öğretim vasıtasıyla on binlerce Türk çocuğunu / gencini yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam etmektedir. Vakfımız, Türk Dünyasında, 16 yıldır devam ettirdiği Türk Dünyası Çocuk Şöleni başta olmak üzere birçok ilkleri gerçekleştirerek, Türk toplulukları arasında çok güçlü bağlar tesis etmiştir.

18. Türk Dünyası Çocuk Şöleni`ne bu yıl, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan; Tataristan, Saha (Yakutistan), Altay, Şor, Dağıstan, Balkar, Nogay, Karaçay, Kumuk, Kalmuk, Kırım, Gagauz Yeri; Bulgaristan Türkleri, Kuman (Pomak) Türkleri, Makedonya Türkleri, Kosova Türkleri, İran Türkleri, Sureyi Türkleri, Irak Türkleri, Batı Trakya Türkleri, Doğu Türkistan Türkleri, Afganistan Türkleri, Ahıska Türklerinden 42 grup katılacaktır.

21. 05. 2012 ‐ 29. 05. 2012 tarihleri arasında İstanbul`a gelerek Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından karşılanacak gruplardaki çocuklarımız, İstanbul İl Millī Eğitim Müdürlüğümüze bağlı ilköğretim okullarınca belirlenen öğrencilerimizin ailelerince, öğretmenlerimiz ise Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı`nın tahsis ettiği yerlerde misafir edilecektir.

TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI
Kemalpaşa Mah. Bukalı Dede Sokak No: 4 34471 Saraçhane-İstanbul/TÜRKİYE P.K. 94 Aksaray-İstanbul 
Tel: (0212) 511 10 06-511 18 33-512 22 45 Belgegeçer: (0212) 520 53 63 E-Posta: [email protected] İnternet Adresi: www.turan.org.tr18. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ
ÜÇ BÜYÜK ETKİNLİKLE 
KUTLANACAKTIR
1. ŞÖLEN YÜRÜYÜŞÜ 
28 Mayıs 2012 Pazartesi Kadıköy ‐ Altıyol - İskele Meydanı Türk Dünyası Şölen Yürüyüşü 28.05.2011 tarihinde saat 09.30`da Kadıköy İhsan Sungu İlköğretim okulundan başlayacak, Altıyol istikametinde tam bir şenlik havası içinde devam ederek Kadıköy Meydanı`na ulaşacaktır. Kadıköy Meydanı`nda Atatürk Anıtına çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşımız okunduktan sonra, misafir gruplarımızdan bir kısmı gösterilerini sunacaklardır. 

2. 9. TÜRK DÜNYASI ÇOCUKLARI SES YARIŞMASI 
29 Mayıs 2010 Perşembe Fatih Eminönü Halk Eğitim Merkezi Konser Salonu 18. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, 29. 05. 2011 günü, 20.00 ‐24.00 saatleri arasında, Fatih Eminönü Halk Eğitim Merkezi Konser Salonu`nda yapılacak olan 9. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması ile devam edecektir.

Prof. Dr. Nevzat Atlığ`ın jüri başkanlığını yapacağı yarışmada dereceye girenler, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından ödüllendirileceklerdir.

TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI
Kemalpaşa Mah. Bukalı Dede Sokak No: 4 34471 Saraçhane-İstanbul/TÜRKİYE P.K. 94 Aksaray-İstanbul 
Tel: (0212) 511 10 06-511 18 33-512 22 45 Belgegeçer: (0212) 520 53 63 E-Posta: [email protected] İnternet Adresi: www.turan.org.tr 

3. ŞÖLEN GÖSTERİSİ 
31 Mayıs 2012 Çarşamba İNÖNÜ STADYUMU 18. Türk Dünyası Çocuk Şöleni`nin üçüncü ve en büyük etkinliği olan Şölen Gösterisi, on binlerce çocuğumuzun katılımıyla 31.05.2012 tarihinde saat 09.00`da Beşiktaş İnönü Stadyumu`nda gerçekleştirilecektir.

İnönü Stadyumu`nda yapılacak büyük Şölen Gösterisi`nde, Türkiye ve Türk coğrafyasından katılan Türk çocukları, bayrakları ve millī kıyafetleriyle yapacakları resmigeçit ve sahada yapacakları toplu gösterimlerin ardından her biri yörelerinin millī oyunlarından örnekler sunup kardeşliğimizi vurgulayacaklardır.

Programın sonunda kıymetli sanatçılarımız Nalan ve Zafer İşleyen çocuklarımız için muhteşem bir konser sunacaklardır.

Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.