Yeni yıl kutlamaları sırasında bir grup Suriyelinin ÖSO bayrağı ile kutlama yaparak Suriye sloganları atması toplumun tepkisine yol açtı.

Görülüyor ki ülkemizde misafir edilen Suriyeliler toplumsal bütünleşme konusunda yerlerinde sayıyor, Suriyeli kimliklerini muhafaza ediyor ve hatta Türk insanını rahatsız edecek görüntüler vermekten çekinmiyor.

**

Belirli bir sosyal yapının zaman içinde yaşadığı değişimin kavramsallaştırılması olan “toplumsal değişim” sosyoloji alanının da temel meseleleri arasındadır.

Ekonomik, sosyal, siyasal sebeplerle insanların bireysel ya da kitlesel yer değiştirme eylemi olarak tanımlanan göçler de bir toplumsal değişim sürecidir.

Göçün toplumsal değişimdeki etkisi üç boyutuyla ele alınabilir;

Göç eden nüfusun büyüklüğü, göç hareketinin süresi, göç eden nüfusun sosyal bünyesinin özellikleri.

Bu özellikler dikkate alındığında Suriye İç Savaşı sebebiyle Türkiye’ye kaçan Suriyeli göçmenlerin mevcut toplumsal yapı da bir değişime yol açacağı görülüyor.

Dil, kültür ve yaşam biçimleri açısından toplumsal farklılığın gözlendiği Suriyeli göçmenler ile Türk insanı arasındaki uçurum ne yazık ki her geçen gün daha da artıyor.

**

Sosyal uyum sorunu yaşayan Suriyeliler ile Türk insanı arasında dil, kültür ve yaşam tarzından kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.

Özellikle Türk askerinin Suriye’de sıcak çatışma içindeyken Suriyelilerin Türkiye’nin değişik kesimlerinde yaşamlarını rahatça sürdürmesi ve devlet tarafından açık himaye edilmesi Türkiye’de kaynakların Suriyelilere aktarıldığı gibi bir algıya yol açmakta Türk vatandaşları da bu durumdan rahatsızlıklarını artık saklamamaktadır.

Suriyeli göçmenlerin yoğun yaşadığı şehirlerde kayıt dışı işsizliğin artması ve yerel halkın ücret düzeyinde azalma görülmesi sorunun ekonomik boyutu ile de büyüdüğünü göstermektedir.

Gıda enflasyonundaki artış, konut ve kira fiyatlarında yaşanan yükselme, devlet hastanelerinden hizmet alan Suriyelilerin sayısının büyüklüğü de bu bölgelerde yaşayan insanların yaşamlarını zorlaştırmakta alınan sağlık hizmetlerinin kalitesinin düştüğü vurgulanmaktadır.

Göç ettikleri Suriye’de doğal karşılanan çok eşliliğin de Türkiye’ye taşınması ve burada da sürdürülmesi kültürel bakımdan da sorun teşkil etmektedir.

Suriyeli göçmenler arasında yüksek oranda seyreden doğurganlık ve nüfus artış oranı uzun vade de Türk toplumsal yapısında ve demografisinde bir değişimi ortaya çıkaracak görüntü vermektedir.

Suriyelilerle yapılan gayri resmi evlilikler boşanmaları artırmaktadır.

İnsani yaşam koşullarından ve yeterli eğitimden faydalanma konusunda da imkansızlıklar yaşayan Suriyeli göçmenlerin gelecekte kriminal bir dönüşüm yaşaması muhtemel gözükmektedir.

Genelde kenar mahallelerde yaşayan Suriyeliler çarpık yapılaşma ve gecekondulaşmayı artırmaktadır.

**

Karşılıklı gerçekleşmesi gereken toplumsal uyum ve kabul süreci sağlıklı işlememektedir.

Suriyeli göçmenlerin toplumsallaşma süreci sancılı işlemektedir.

Geldikleri kültürden kopamadıkları görülen Suriyeli göçmenlerin Türk toplumu ile kaynaşma da sıkıntı yaşadıkları görülmektedir.

Türk toplumu kabul ve uyumu geciktiren endişelere sahiptir ve bu giderilememektedir.

Başarılı bir entegrasyon süreci götürülse bile bu büyüklükte bir Suriyeli kitlesi Türk kültür yapısını çeşitlendirecek ve çok kültürlü bir yapının filizlenmesine sebebiyet verecektir.

**

Toplumsal tepkilerden de anlaşılacağı üzere Türk insanının kucaklayabileceği boyutun çok ötesine geçen Suriyeli göçmenler Türkiye’nin yeni sorunudur.

Bu sorunun sosyal, kültürel, ekonomik boyutları olduğu gibi yakın gelecekte siyasal sonuçları da olacaktır.

Türk Milleti, misafir ettiği Suriyelilerin artık dönmesini istemektedir.

Türk Milleti, her şeye rağmen tahammül gösterdiği Suriyelilerle birlikte yaşamak istememekte, ortak bir geleceği olduğunu düşünmemektedir.

Aradan geçen onca yıla rağmen toplumsal bütünleşmesi sağlanamayan ve Türk ekonomisine 35 milyar dolar gibi ağır bir yük bırakan Suriyeliler ile Türk insanı arasında uyum sorunu yaşanmaktadır.

Doğru olan bunca yıldır misafir ettiğimiz Suriyeli göçmenlerin Suriye'de Esad hakimiyeti dışındaki bölgelerde insanca yaşam koşulları sağlanarak geri gönderilmesidir.

Müjdat ÖZTÜRK

02-01-2019

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SİZCE 8 ay önce

maşAllah ülke deği̇l çuval gi̇bi̇yi̇z. malum poşette parali oldu. ulan market poşeti̇nden vergi̇ i̇ndi̇ri̇p ayakta durmaya çalişan bi̇r ülkeden ne bekli̇yorsunuz? çuval di̇yorum bu ülkeni̇n çuvaldan ne farki var? gelen bi̇r şey koyuyor gi̇den bi̇r şey koyuyor. ne denetleme var ne savunma si̇stemi̇.. ehh bu çuval bi̇r yerde patlar. koyduklariyla bi̇rşli̇kte darmaduman olur gi̇der. yani̇ çuval bu sonuçta demi̇rden deği̇l ya bi̇r yerde zamanla deforme olacaktir.