İşte FİFA\'nın F.Bahçe\'ye tezgahının belgesi

UEFA Genel Sekreteri, 23 Ağustos 2011 ' de TFF ' ye çizdiği yol haritasında “Ya F.Bahçe kulübü çekilsin ya da siz çekin” dedi. Infantino ' nun imzası bulunan belgede “Fener Şampiyonlar Ligi ' ne eğer bir yıl katılmazsa soruşturma açılmaz” mesajı açıkça veriliyor.

UEFA ' nın sahtekârlığı belgelendi. AKŞAM, Genel Sekreter Gianni Infantino ' nun imzasını taşıyan “F.Bahçe 1 yıl Avrupa ' ya gelmezse soruşturma açılmaz” formülünün yer aldığı belgeye ulaştı. Infantino ' nun çizdiği yol haritasına harfiyen uyulmasına rağmen, F.Bahçe UEFA Disiplin Kurulu ' na sevk edildi. AKŞAM ' ın ele geçirdiği belge, F.Bahçe ' nin 22 Haziran ' da Nyon ' da yapacağı savunmanın temel taşlarından biri olacak.

Belgenin içeriğine geçmeden yalanın detaylarını ortaya çıkaracak teknik unsurlara bakalım.

Infantino imzalı belgenin tarihi 23 Ağustos 2011. TFF ' nin genel merkezine faks yoluyla ulaştı. Bilgi olarak da UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik ' e gönderildi. Yani bu belgeden Şenes Erzik de haberdar.

F.BAHÇE ' Yİ YUNAN LOBİSİ Mİ YAKTI?

İKİ sayfa olarak hazırlanan belgenin ilk kısmında Volou örneği veriliyor. UEFA, Yunan kulübünün adli yargıdaki davası devam etmesine karşın o dönemde Avrupa Ligi ' nden atıldığını hatırlatıyor. UEFA ' nın bir üyesinin hızlı ve efektif olarak bir kulüp hakkında disiplin işlemi yapmışken bir başka üye federasyona bağlı kulübün Avrupa kupalarına katılmasının tolare edilemez bir durum olduğu vurgulanıyor.
Yani UEFA öncelikle Yunan lobisine karşı mahcup olmamak için Fener ' i Devler Ligi ' ne almadı.

F.BAHÇE ' NİN CEZASI SADECE 1 YIL

UEFA ' NIN sürekli tekrarlayıp durduğu sıfır tolerans ütopyası ile devam ettikten sonra belgede can alıcı noktaya geliniyor. Giannni Infantino ' nun faksında “Bildiğiniz gibi UEFA Şampiyonlar Ligi ' nin (2011-12 edisyonu) talimatları doğrultusunda Nisan 2007 ' den itibaren doğrudan ya da dolaylı olarak maç sonuçlarını etkileyecek bir aktivite içinde olan herhangi bir kulüp turnuvaya katılmaya uygun bulunmuyor.
Uygun olmayan dönem, sadece geçerli 1 yıl içindir” yazıyor. Yani Fener için 1 yıllık ceza yeterli.

BU NE ÇELİŞKİ GIANNI INFANTINO

Infantino, 23 Ağustos 2011 ' de “F.Bahçe ' nin cezası bir yıl” diyor. Peki Disiplin müfettişi Miguel Fernandez-Palacios tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda F.Bahçe ' nin UEFA Disiplin Kurulu ' nda kaç yıl UEFA müsabakalarından men edilmesi talep edilmekte? Cevap 2 yıl! Nasıl oluyor?

Infantino, TFF ' ye gönderdiği faksta ceza süresini belirledikten sonra yol haritasını çiziyor ve özetle diyor ki: “Bu şartlar altında gözüken uygun hareket yolu, F.Bahçe ' nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi ' ne katılmaktan çekilmesidir. Alternatif olarak TFF, kulübü turnuvadan çekebilir.”

UEFA ' NIN HANGİ SÖZÜNE İNANALIM!

INFANTINO ' NUN bu yol haritası doğrultusunda F.Bahçe, Şampiyonlar Ligi ' ne katılmadı. Yani UEFA ' nın istekleri yerine geldi.

UEFA Genel Sekreteri Infantino diyor ki, “F.Bahçe yol haritamıza uymazsa (A) kendi soruşturmamızı açarız, (B) UEFA turnuvasında şike yapan Makedon takımı Pobeda gibi 8 yıl kupadan men ederiz.”
PEKİ ama F.Bahçe, yol haritasına uydu. O zaman UEFA, F.Bahçe hakkında nasıl 2 yıl sonra disiplin soruşturması açtı? Üstelik Infantino ' nun 1 yıl cezanın yettiği, bu karara uyulursa soruşturma açılmayacağını yazan imzalı belgeye rağmen. O belge ki şu anda federasyon ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ' in de elinde bulunuyor.

BELGE 1 İŞTE INFANTINO ' NUN O MEKTUBU

Bildiğiniz gibi UEFA Şampiyonlar Ligi ' nin (2011-12 edisyonu) talimatları doğrultusunda Nisan 2007 ' den itibaren doğrudan ya da dolaylı olarak maç sonuçlarını etkileyecek bir aktivite içinde olan herhangi bir kulüp turnuvaya katılmaya uygun bulunmuyor. Uygun olmayan dönem, sadece geçerli bir yıl içindir.

Bu nedenle var olan deliller ışığında F.Bahçe, bize UEFA Şampiyonlar Ligi ' ne katılmaya bu sezon uygun görünmüyor. Bu şartlar altında gözüken uygun hareket yolu, F.Bahçe ' nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi ' ne katılmaktan çekilmesidir. Alternatif olarak TFF, kulübü turnuvadan çekebilir.

Eğer bu iki hareket yolundan biri tercih edilmezse UEFA, kulübe karşı kendi disiplin soruşturmasını başlatmak zorunda (şimdi ya da gelecek aylarda) nihai karar çok daha ağır olabilir, özellikle eğer kulüp Nisan 2007 ' den sonra şike aktivitesi içinde yer almadığını doğrulayan katılım kriteri formunu doldururken yalan söylemekten suçlu bulunursa. Çıkacak nihai cezayı tahmin edemesek de daha önceki diğer şike dosyalarında (örneğin Pobeda) kulüplerin UEFA müsabakalarından 8 yıla kadar men edildiğini hatırlatırız.

BELGE 2 UEFA ' NIN MÜFETTİŞ OYUNU

F.Bahçe ' nin disipline sevkinde en çok kuşku uyandıran konuların başında İrlandalı Disiplin Müfettişi David Casserly ' nin yerine anne tarafından Fransız olan İspanyol müfettiş Miguel Lietard Fernandez-Palacios ' un getirilmesi geliyor.
Casserly raporuna F.Bahçe ' nin Şampiyonlar Ligi ' nden ihraç edilmesi için gerekli kanıtın bulunmadığını yazdı. Rapor, TFF ' nin bağımsız hukuk organları PFDK, Tahkim Kurulu ve Etik Kurulu ' nun belgeleri baz alınarak hazırlandı. Yani bütün kurallara uygundu.

YENİ BİR OYUN

Ancak dosya birden bire Casserly ' den alınıp, Palacios ' a verildi. Annesi Fransız olan İspanyol müfettiş ise Casserly ' nin aksine TFF ' nin bağımsız hukuk kurulları yerine 16. Ağır Ceza Mahkemesi ' nin kesinleşmemiş kararları doğrultusunda bir rapor yazıp, F.Bahçe ' nin disiplin kuruluna sevk edilmesini sağladı. Palacios böylece futbolun özerkliği prensibini ayaklar altına aldı. UEFA da buna ses çıkarmadı. Oysa, kurallara göre hareket eden Casserly, raporunda F.Bahçe ' nin Şampiyonlar Ligi kriterlerine uyduğunu yazıyordu.

İşte David Casserly ' nin raporu:

Ayrıca TFF ' nin UEFA ' ya teslim ettiği, UEFA ' nın da kopyasını bana sağladığı Türkiye ' deki iddia edilen şike ile ilgili belgelere hakimim.

Belgeler TFF ' nin hukuk organları ve etik kurulunun birçok kararını içeriyordu. Ama içinde TFF Tahkim Kurulu ' nun gerekçeli kararı yoktu zira gerekçeli karar henüz alınmadı.

Yukarıda anlatılan bu şartlar altında benim önerim, CDB (Control and Disciplinary Body ' Disiplin Kurulu ' ) F.Bahçe Kulübü ' nün 27 Nisan 2007 ' den itibaren ulusal ve uluslararası herhangi bir maçı ayarlama veya etkilemeyi amaçladığına dair nihai karar veremez ve bu nedenle kulübün UEFA Şampiyonlar Ligi katılım kriterlerine uyup uymadığı konusunda CDB, TFF Tahkim Kurulu ' nun gerekçeli kararı gelene kadar beklemeli.

Sonuç olarak, TFF Tahkim Kurulu ' nun gerekçeli kararı sonrası Control and Disciplinary Body ' ye ek rapor sunmayı saygılarımla talep ederim.

Analiz edilmek ve CDB ' ye sunulmak üzere geniş hacimde belge verilen Disiplin Müfettişi ' ne CDB ' nin göz önünde tutacağı raporu hazırlamak için zaman gerekiyor, CDB ' nin 21 Haziran 2012 ' de yapacağı toplantıya kadar detaylı raporunu sunacak durumda değil. Konu, kesinlikle CDB ' nin üyelerinin görüşünün aksine, yarınki toplantısında CDB, F.Bahçe ' nin Nisan 2007 ' den itibaren şikeye karıştığına dair bir karar alacak pozisyonda gözükmüyor. Benim önerim, henüz aksi ispatlanamadığı için konu tamamen aydınlanana kadar F.Bahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi ' ne katılmalı, F.Bahçe Kulübü ' nün gerekli katılım kriterlerine uygunluğu devam ediyor.

YILDIRIM ÇIKARMA

UEFA Disiplin Kurulu, 21 Haziran ' da Nyon ' da yapacağı toplantıda Beşiktaş ' ın, 22 Haziran ' da da F.Bahçe ' nin dosyasını görüşecek. Dosyanın duruşmalı toplantıda görüşülmesi bekleniyor. UEFA, henüz duruşma yapılacağına dair resmi belgeyi kulüplere göndermedi.

YİNE SÖZ VERDİLER

Ancak TFF heyetinin Gianni Infantino ile yaptığı görüşmede duruşma sözü alındı. UEFA ' dan duruşma yapılacağına dair belge gelirse F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Nyon ' a gidip savunma yapacak. Karar 24 Haziran haftasında çıkacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.