G.Saray Başkanının Tapınak Şovalyesi abisi

Hukukçu bir babanın hukukçu iki oğlundan birisi 77 yaşında Galatasaray Spor Kulübüne Başkan olurken abisi Hüseyin Derin Yarsuvat Tapınak Şövalyesi çıktı.

Şimdi hayatta olmayan Hüseyin Derin Yarsuvat geçtiğimiz senelerde medyaya konuşarak Tapınak Şovalyesi olduğunu itiraf etmişti.

Hüseyin Derin Yarsuvat, 1943 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1968 yılında İstanbul Barosu'na kaydoldu. 1963-1967 yılları arasında kurucusu olduğu Türkiye Tekstil İşveren Sendikası'nın sözcülüğünü, 1967-1969 yılları arasında ise Jandarma Genel Komutanlığı İşçi ve İşveren İlişkileri Bölüm Başkanlığı, İstanbul Polis Eğitim Akademisi'nde Ceza Usul Hukuku hocalığı, 1983-1990 yılları arasında ise Galatasaray Lisesi'nde hukuk öğretmenliği görevlerini yürüttü.

Son dönemde 1990-1993 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Disiplin Kurulu Üyeliği ve 2002-2005 arasında TÜRVAK Radyo-TV Okulu'nda Medya Hukuku Öğretmenliği görevlerinde bulundu.

Yarsuvat, Galatasaray Kulübü üyesiydi ve ünlülerin avukatı olarak tanınıyordu. 69 yaşında vefat eden Yarsuvat'ın hayatının satırbaşları böyle.   

"Mahrem macerası" ise kendisi gibi hukukçu olan babası İhsan Yarsuvat ile tartışmasıyla başlamış Hüseyin Derin Yarsuvat, öğrenciyken evlenmek ister. Babası İhsan Yarsuvat bu isteğe şiddetle karşı çıkar ve "Benim paramla evlenemezsin" der. Bunun üzerine oğul Yarsuvat henüz öğrenciyken Tekstil İşverenleri Sendikası'nda işe başlar. Bir süre çalıştıktan sonra "asker kaçağı" diye ihbar edilir ve mecburen askere gider. Bu gidiş aslında Yarsuvat için pek çok şeyin başlangıcı olur.

Hukuk ve iş hayatı bilgisiyle kısa sürede dikkat çeker ve bildiklerini askerlere aktarır. Beş yıl boyunca İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı adına toplu sözleşmelere imza atar. Hem bakanlıkta, hem de komutanlıkta çok sayıda sendikalı işçi çalışmaktadır. Bu görevinden ayrıldıktan sonra ise babasının kurduğu ve daha sonra kendisinin başına geçeceği Yarsuvat Hukuk Bürosu'nda çalışmaya başlar. Kısa bir süre sonra askerle yolları tekrar kesişir. Ankara'da tanıştığı Org. Kemal Atalay 1970 yılının ortalarında İstanbul Sıkıyönetim Komutanı olmuştur. İşçi eylemlerinin kızıştığı bu günlerde Yarsuvat'ın bilgisinden yararlanmak ister ve dört buçuk ay birlikte çalışırlar.

SANAYİCİLER PEŞİNDE

Bu sırada Yarsuvat ismi iş çevrelerinde hızla yayılır. Hüseyin Derin Yarsuvat işverenler sendikasında çalıştığı sırada Türkiye'deki işçi hareketlerini, sendikal sorunları ve bu hareketlerin gidişini çok iyi kavramıştır. Pek çok büyük sanayi kuruluşu Yarsuvat ile anlaşma yaparak çalışmaya başlar. Yarsuvat Hukuk Bürosu adeta bazı önemli sanayi kuruluşlarının insan kaynakları departmanına dönüşmüştür. Bütün işçi alımları burada planlanır. Bu alımlarda da bölgesel, ideolojik, etnik kriterler uygulanır. Hüseyin Engin Yarsuvat bu konuda çok dikkatlidir. Ancak bu çalışmalar Yarsuvat'ı kısa sürede sol örgütlerin hedefi haline getirir. Yarsuvat MİT ajanı ve kontrgerilla olmakla suçlanır. Halk mahkemelerinde yargılanır ve hakkında ölüm cezası verilir. Terörün kol gezdiği o günlerde bu aslında Yarsuvat'ın idam kararıdır. Yarsuvat tam on beş yıl çelik yelekle dolaşmak zorunda kalır. CHP'nin, Dev-Yol ve Dev-Sol'un hedefidir. Bürosu sol örgütlerce basılır ve birkaç defa da bombalanır. Devletten koruma talep eder ancak bu talebi kabul edilmesine rağmen, Emniyet'ten bir grubun ayak diremesi yüzünden hayata geçirilemez.

ŞÖVALYELERE KATILDI

Hüseyin Derin Yarsuvat, sol basının da hedefindedir. 1978 yılında hakkında Cumhuriyet gazetesinde günlerce yayın yapılır. Yarsuvat bu yayınlara cevap verebilmek için Denge dergisini çıkartır. 5 yıl boyunca yayınladığı dergiyi daha sonra işadamı Erdoğan Demirören'e satar.Ancak Yarsuvat'ın basına ilgisi hiç bitmeyecektir. Uzun yıllar sonra Show televizyonunun da içinde bulunduğu medya grubunun avukatlığını yürütür.  

Özellikle 1980 öncesinde yaşadıkları Hüseyin Derin Yarsuvat'ta derin izler bırakır. On beş yıl giydiği çelik yelek bunun görünen yüzüdür. Ancak Yarsuvat yaşadıklarının başka bir anlamı olması gerektiğini düşünür ve çelik yeleğini çıkarır. Allah'ın her şeye gücünün yettiğini, istediği kişinin istediği zaman, istediği sebebi yaratarak ruhunu alabileceğine inanmıştır. O yüzden çevresine olabildiğine pozitif bakmaya başlar. Bir röportajında gazeteci-yazar Cemal Kalyoncu'ya anlattığına göre, "Üzerine olumsuzluk çekebilecek her şeyden uzak durmayı"  öğrenir. Bunun için de dört yıl eğitim alır. Mason Locası'na katılarak "Birader"ler arasında yerini alır.

Yine gazeteci Cemal Kalyoncu'ya anlattığına göre Tapınak Şövalyeleri ile tanışır. Ancak bu şövalyeler tarihte bizim bildiğimiz-tanıdığımız şövalyelerin biraz daha dönüşmüş halidir.

Tapınak Şövalyeleri, kuruluşunda bir Hıristiyan tarikatidir. Ama şimdi geldiği noktada hem Museviliği, hem de İslam'a kapılarını açmış, tamamen mistik bir yapıya dönüşmüştür. Bu yeni yapıyı adeta bir alternatif tıp okulu olarak gören Yarsuvat'ın anlatımına göre Türkiye'de kendisi gibi Tapınak Şövalyesi olan "18 çift" vardır.

Dünyada da bu şövalyelerin sayısı 4 bin sekizyüzdür. Bunların arasında 3 İslam ülkesinin başbakanı da vardır. Yarsuvat şövalye olduktan sonra ilaç kullanmayı bırakır, günde dört paket sigara içmektedir ve buna bir son verir. Yarsuvat Hukuk Bürosu'nda çalışanlara da aynı eğitim verilir. Artık büroda tek bir kişi bile sigara içmemektedir.

Yarsuvat bu kişilerin Türkiye'de Tapınak Şövalyeleri'nin yeni versiyonunun doktor olarak bilindiğinin altını çizmiş özenle. Bu doktorlara da sadece sigara içenler değil, uyuşturucu bağımlıları ve zihinsel özürlü çocuklar da götürülüyormuş. Herhalde bu yüzden olacak ki Hüseyin Derin Yarsuvat hiçbir zaman engelli çocuklarla ilgisini kesmemiş. Ölene kadar bu konularla ilgilenen bazı derneklerin yönetim kurullarında yer almış, bu dernekler için yardım kampanyaları düzenlemiş, kurban bağışı toplamış.

Yarsuvat, çevresinde okul yıllarından itibaren geniş ilgi alanı ve sportif faaliyetleri ile tanınıyordu. Boksa ve ata binmeye meraklıydı ki ata binmeyi ömrünün sonuna kadar sürdürdü. MİT eski müsteşarı Şenkal Atasagun, sanatçı Barış Manço, gazeteci Mehmet Ali Birand, Yarsuvat denince ilk akla gelen isimler arasında geliyor.

Özellikle Galatasaray'da gördüğü uzun yatılı öğrenim Yarsuvat'a geniş bir çevre kazandırmış. Hüseyin Yarsuvat'ın üç kardeşi arasında en çok tanınanı kendisi gibi hukukçu olan Prof. Dr. Duygun Yarsuvat. Duygun Yarsuvat'la ayrı hukuk bürolarında çalışmışlar. Hüseyin Derin Yarsuvat, tanıyan avukat arkadaşlarının anlattığına göre babası İhsan Yarsuvat gibi siyasi davalardan uzak durmuş.

Kardeşi Duygun Yarsuvat ise ulusalcı çizgiye yakınlığı ile biliniyor ve Balyoz Davası'nın tutuklu sanıkları Mehmet Otuzbiroğlu ile Ahmet Yavuz'un avukatlığını yapıyor.

Hüseyin Derin Yarsuvat ömrünün son yıllarını kronik hastalıklarla boğuşarak geçirdi ve şimdi renkli kişiliğiyle anılarda yaşıyor.  

BABASI ETHEM MENDERES'İN AVUKATLIĞINI KABUL ETMEDİ

Hüseyin Derin Yarsuvat'ın ölene kadar başında bulunduğu hukuk bürosunu babası İhsan Yarsuvat kurmuştu.

Hakimlikten istifa ederek hakimliğe geçen İhsan Yarsuvat'ı şöhrete taşıyan 1951 yılında yaşanan Dumlupınar faciasıydı.

Dumlupınar Denizaltısı'na çarpıp batmasına neden olan Neboland şilebinin avukatlığını üstlenmişti İhsan Yarsuvat. 81 denizci askerin şehit olduğu kazada, şilep kaptanı Oscar Lorentzon'u savunmasını üstlenmişti.

İsveç bu kazanın ardından şehit ailelerine tazminat ödemişti. İhsan Yarsuvat dönemin Savunma Bakanı Ethem Menderes'in avukatlığını ise "Bu siyasi bir davadır" diye kabul etmez. 2 dönem Adalet Partisi'nden İstanbul Belediye Meclis üyeliği yapan Yarsuvat daha sonra aynı partinin İstanbul İl Başkanlığı'na seçilir. İhsan Yarsuvat, 1981 yılında vefat edince dört ülkede bürosu olan Yarsuvat Hukuk Bürosu'nun başına Hüseyin Derin Yarsuvat geçer.  

Siyasi davalardan uzak durdu

Beykoz'daki evinde hayatını kaybeden Avukat Hüseyin Derin Yarsuvat'ın cenazesi Zincirlikuyu Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Tabuta Galatasaray'ın sarı kırmızılı bayrağı da sarıldı.

GAZETE2023 ÖZEL HABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.