Ali Koç Fenerbahçe'nin borcunu ve hibe ettiği tutarı açıkladı

Sarı-lacivertli kulüple ilgili merak eden konuları açıklayan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un sözlerinden öne çıkan satırbaşları şu şekilde:

Bizim en önemli prensiplerimizden biri şeffaflık. Bugünlük camiaya sesleniş diye adlandırılan program 1-2 ay arayla olacaktır. Buranın milyonlarca sahibi olduğunu dernekleriyle, sporcularıyla kamuoyuna mal olan camia olduğunu ve herkesin mümkün olduğunca bilgilendirilmesi gerektiğini söylemiştim. 

50 gün oldu. Fenerbahçe Spor Kulübü, seçim öncesinde tarihi bir seçim yaşayacak demiştim. Katılım oranlarıyla, sandık sayısıyla, statta yapılacak olmasıyla, rekabetli geçeceği için tarihi bir seçim olacak demiştik. Bu seçim sürecini camiaya yakışır bir şekilde geçmesini sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Seçimin sonucu da tarihi oldu. Bir taraf farklı kazanacak ama hangi taraf bilmiyorum demiştim. Herhalde bu kadar farkı beklemiyordum. Camianın ciddi bir felsefe değişikliğine duyduğu arzuyu gösteriyordu bu. En büyük transferimiz felsefe değişikliği demiştik. 

Transfer yapmakta, oyuncu yetiştirmekten, iletişim, marka yönetme, dijitalleşme... Baştan aşağı bir felsefe değişikliğinden bahsediyoruz. 


BU KADAR KÖTÜ TABLO BEKLEMİYORDUK

Doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. Türk futbolun bu mali tabloda sürdürülemeyeceğini dile getirmiştik ve haklı olduğumuzu gördük. Biz her şeyin toz pembe olmadığını biliyorduk ve durum zor olmasına rağmen göreve talip olduk. Durum beklediğimizden çok daha vahim çıktı. Fenerbahçe'nin sırları değildir bu bilgiler. İlk günden itibaren farkına vardık ki hiçbir banka hesabımızda harcanacak bir kuruş naktimiz yoktu. İhtarlar, haciz tehditleri gelmeye başladı. Sportif faaliyetlerde geri dönük ödemeler yapılmadı, bankalar, faktöring şirketleri kapımıza geldiler. Kötü tablo bekliyorduk ama bu kadarını beklemiyorduk.

Biz fedakarlık yapacağız dedik. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. El ele verirsek bu kötü gidişatı durdururuz dedik. Önce bizim fedakarlık yapmamız gerekiyordu. Kaynak girdisi, yeni sponsorlukların edinmesi... Bununla birlikte taraftar desteği istedik. Forma satışlarına bir rekor kıralım dedik, o yolda gidiyoruz. Kombinelere hücum edelim dedik, beklediğimizden fazla ilgi geldi. Üyeliklerde de artış oldu. Camiamızın da bize ses verdiğini beklentilerimize karşılık bulduğumuz görüldü.

BORÇ 400 DEĞİL, 621 MİLYON EURO

Borç durumumuzun 400 milyon Euro olduğu söyleniyordu. Bir kurumun borcu sadece finansal kurumlara sınırlı değil .. Bizim borcumuz 3.2 milyar TL. O günün rakamlarıyla 621 milyon Euro'ya tekabül ediyor. 3,2 milyar TL'lik borcu 2.2 milyar TL'si kısa vadeli borç. Bir yıla kadar ödenmesi gerekiyor. Bu rakamlarından bir kısmı Futbol A.Ş denetiminden geçti, derneğin de denetiminden geçecek. Bu tablonun daha olumsuz olması olası, umarım yanılıyorumdur. Bundan önceki yönetimimiz 400 milyon Euro borcumuz olduğunu söylüyordu. Bu rakamla arada yüzde 54'lük bir fark olduğunu söylemek istiyorum. 621 milyon Euro'nun 421 milyon Euro'su factoring borçlarına gidiyor. Factoring bir alacağın kırdırılması demek. Finansal kuruluşlarla yaptığımız factoringde alacağınızı kırdırıyorsunuz, hangisinin en iyi olduğunu düşünürseniz onunla ilerliyorsunuz. Bir de grup için factoring var. 

Bazı factoring firmaları bize borçların, vadelere yayılması konusunda yardımcı oldular. Onlara teşekkür ederiz. Biz paranızı ödemeyeceğinz demiyoruz. Bunlardan 2 tanesi bu işi çok farklı noktaya götürdüler. İsterlerse haciz işlemi başlatabilirler. Biz de Fenerbahçe camiası olarak bu konuda gerekli duruşu sergileyeceğiz. 


30 Haziran itibarıyla sporculara olan 15,5 milyon Euro borcu ödedik. Sayın Obradovic'e daha öncesi için söz vermiştim.

UEFA'dan temyiz kağıdı alabilmek için 30 Haziran itibariyle futbolcularımıza olan 15.5 milyon TL olan borcu ödedik. Faktoring şirketleriyle görüşüyoruz. Sağ olsunlar bazıları anlayış gösteriyorlar. Destek vermeyip, üstümüze gelen firmalar da var. Biz de bunlarla sonuna kadar mücadele etmeye karar verdik. İsterlerse haciz işlemlerini hemen başlatsınlar. Geldiğimiz gün, 198 milyon TL'lik bir sportif borç vardı. Tüm spor dallarındaki toplam borcumuz. Bize futbolculara borcumuz olmadığı söyleniyordu ama futbol şubesine 141 milyon TL borç vardı. Ülker'den gelen isim sponsorluğu ücreti ilk yıldan harcanmış. Bizim kullandığımız nakit para değil. Bu ücretlerin hepsi geldiği yıl kullanılmış. Yaklaşık 73 milyon euro. Toplam temlik 1.36 milyar TL. Gayrimenkullerimizin neredeyse hepsi finans kuruluşlarına temlik edilmiş. Finans kurumlarına toplam 1.77 milyar TL borcumuz var. Yıllık finans borcumuz yaklaşık 450 milyon TL.

Tribün geliri 2021'e kadar temlikli: 180 Milyon TL
Loca, 2023'e kadar: 185 Milyon TL
TFF yayın 2023'e kadar: 815 Milyon TL
Fenerium 2023'e kadar: 79 Milyon TL

Toplam 1.36 Milyar TL gelir, 2023'e kadar finans kuruluşlarına aktarılacak.

Birikmiş toplam borç 3.2 milyar TL. 2018-2019 sezonu öngörülen faaliyet giderleri 0.9 milyar TL. Yani bizim taşıdığımız yükümlülük 4.1 milyar TL.  88 tane davamız var. Toplam maliyeti 64 milyon TL. Bunun ana sebebi geçmiş dönemdeki oyuncu arkadaşlarımıza kalan borçlar.

CEBİNDEN 50 MİLYON DOLAR VERDİ

Koç, Fenerbahçe Kongresi'nden bu yana neler olduğunu ve Fenerbahçe'yi gelecekte nelerin beklediğini, planlanan yol haritasını ve amatör branşlardaki son durumu FB TV'de açıklıyor. Koç, "İlk aşamada iki tane 50 milyon Dolar'lık konu için düğmeye basıldı, tamamlanması bekleniyor. Acil ihtiyaçların karşılanması için yönetim kurulunun kefil olduğu 50 milyon Dolar'lık bir kredi alıyoruz" dedi.

Başkan Koç, "Benim şahsen gelip hissedar olacağım söylenmişti. Sermaya arttırmı en iyi şartlarda 5-7 hafta sürecek. Bunun için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile muhtelif görüşmelerimiz oldu. SPK'nın onayını bekliyoruz. Sermaye arttırmının ardından gelmek istediğimiz nokta 98 milyon 980 bin. Fedakarlık dedik yaptık. Diğer yatırımcılardan rica ediyorum. Bu kaynak girdisi bize sadece nefes aldıracak. Bununla bütün problemler çözülmeyecek. Hep beraber çözeceğiz demiştim.

Seferberlik ilan edeceğiz demiştim. Burada küçük hissedarlarımız bize kızabilir. Hisse fiyatları düştü diye. Kısa vaadede olumsuz gibi gözükse de çok daha sağlıklı maddi bir konuma getirebilmek amacımız. Tüm yatırımcıların kazanacağı bir ortama getirmek en büyük arzumuz. İlave kaynaklar için ne yaptık. İlk aşamada iki tane 50 milyon Dolar'lık konu için düğmeye basıldı, tamamlanması bekleniyor. Acil ihtiyaçların karşılanması için Yönetim Kurulu'nun kefil olduğu 50 milyon Dolar'lık bir kredi alıyoruz. Türkiye'den anlaştığımız bir bankadan alacağımız düşük faizli bir kredi. Bunun oluru %50'lerde. Çok daha düşük faizli 120 milyon Dolar'lık kredi. Bunu becerebilirsek çok çok daha tasarruf sağlayacağız" diye konuştu.

Ali Koç kulübe vereceği meblayı açıkladıŞu tabloda son 13 yılı görüyorsunuz. Transfermarkt oyuncu değerlini 13 yılda ölçüyor. Bu süre boyunca futbolcuların değeri yüzde 33 düşmüş. Son 3 yılda yaptığımız transferlere baktığımızda 105 milyon Euro'luk satış, 286 milyon Euro'luk transfer harcaması yapmışız. Biz 13 yılda toplam transfer zararımız 286 milyon Euro.  

Ali Koç kulübe vereceği meblayı açıkladı FEYENOORD MAÇINDA TATSIZ BİR OLAY YAŞANDI

Feyenoord maçında tatsız olay yaşındı. 100 kişilik bir taraftar grubunun öğrencileri rahatsız ettiğini, tehdit ettiğini, yukarıyla çıkarak onlarla birlikte olmalarına zorlandıkları konusunda bilgi aldık. Öğrenciler gelip bunu dediler. Bu kesinlikle devam etmeyecektir. Bu böyle devam ederse bütün Fenerbahçe camiasını karşılarında bulacaklar.

EN İYİ DURUMDAKİ KULÜP BEŞİKTAŞ

Kulüplerin durumu çok kötü. Biz FFP kuralları gereği sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz. Bana kızıyorlar neden transfer yapmıyorsun diye. Medyaya bu konuda medyaya büyük iş düşüyor. Görüşmediğimiz isimler yazılıyor. Belki aramızda en iyi durumda olan Beşiktaş. Çünkü satacak oyuncuları var. Yakında size bazı sürprizlerimiz olacağını söyleyebilirim. Bu gençlere sahip çıkmalıyız, onların üstüne titremeliyiz. Üçü de çok iyi yetiştirmeden geliyor. Özellikle Altınordu'dan gelenler yeme içme, oturma, lisan öğrenme açıksından çok iyi eğitiliyorlar. Ferdi de çok iyi oyuncu Hollanda'da onu hocamız bizzat istedi. En büyük transferimiz taraftarımız bu sene. Taraftar bu camiayı ayağa kaldıracak, yeniden bu camiaya heyecan verecek. Verdiğimiz sözlerin yerine gelmesi bu taraftar sayesinde olacak.

ÜNİVERSİTENİN AÇILIŞINI ERTELEDİK

Üniversite konusunda size bilgi vermem lazım. Herkes Eylül ayında üniversite açılacağını düşünürken biz açılışın ertelenmesini istedik. 5 fakülteli 3 enstitülü üniversite için YÖK'ten izin almışız. 2 kampüs olacağımız ve 4 yıl içinde 3800 öğrenci alacağımız ifade edilmiş. Ataşehir'de bir yer kiralanmmış, 16 milyon TL yıllık ücret taahhüt vermişiz. Aziz Yıldırım, 80 iş adamına gittim, 60 tanesine mektup yolladım, 20 tanesine bizzat gittim ama yazıklar olsun kimse yardımda bulunmadı, sadece halk katkı verdi demişti. Kendisi ve yönetiminden hiç kimse de yardımda bulunmamış. Bu rakamlarla bizim bunu devam ettirmemiz mümkün değildi.Biz spor işindeyiz, ana faaliyetlerimiz için bile yeterli kaynağımız yokken, üniversite işini yapmamız anlamsız olurdu. 

Ali Koç kulübe vereceği meblayı açıkladı Hocalarımız alt yapıdaki oyuncuları takip ediyor. U21'de beklediğimizden daha iyi bir tablo gördük. 3 tanesiyle profesyonel sözleşme yaptık. Önümüzdeki dönemde açıklayacağımız transferlere baktığınızda, kısıtlı imkanlara rağmen neler yapılabildiğini göreceksiniz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.