Meral Akşener ve arkadaşlarının Milliyetçi Hareket Partisinden ayrılarak yeni bir parti kurma girişimi ve Ümit Özdağ’ın kurulacak yeni partinin konumunu Milli Merkez olarak belirlemesi Türk siyasetinde merkez ve merkez sağ tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Toplumun inançlarına saygılı, din, kültür, gelenek ve görenekleri önceleyen bir siyasi yaklaşım olarak uzun bir süre toplum tarafından benimsenen merkez sağın macerası Demokrat Partinin kuruluşu ile başladı.

Milliyetçiliği, muhafazakârlığı, demokrasiyi, laikliği ve ekonomide serbest piyasa anlayışını kurduğu partilerde temsil eden merkez sağ popülist özelliği ile de Türk siyasi hayatında uzun yıllar varlığını sürdürmeyi başardı.

Toplumun büyük kesiminin inanç, değer yargıları ve yaşayış biçimlerinin siyasi temsili olarak tanımlanan merkez sağ 1990’ların sonuna kadar bir şekilde ayakta kaldı.

2000’li yılların başından itibaren siyaset alanında varlık gösteremeyen merkez sağ’ın oynadığı rolü anlamak için Osmanlı’nın son dönemlerinde başlayan ve Cumhuriyetle devam eden Türk modernleşmesini incelemek bu toplumsal dönüşüm sürecini analiz etmek gerekmektedir.

Bir anlamda Türk sosyolojisine de büyük katkı sağlayan merkez sağ siyaset anlayışı çevrenin merkeze taşınmasına öncülük ederken yönetilenle yönetenler arasındaki mesafenin azalmasına toplumsal destekli bir modernleşmenin devamına fayda sağladı fakat 1990’ların ortasında başlayan çöküş 2000’li yılların başında yok oluşa dönüştü.

Kitlesel desteğini kırsal kesimlerden sağlayan merkez sağ iç göç ve hızlı kentleşmenin yarattığı sorunlar ve toplumsal kimlik arayışları karşısında erimeye başlamış ve şehirlerde yoğunlaşan kesimlerin desteğini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır.

Merkez sağı siyaset sahnesinde zayıflatan temel gerekçelerden biri de temsil ettiği kitlelerin bu dönüşüm esnasında yaşadığı sorunları çözememiş olmasıdır.

Değişen dünya ve Türkiye gerçekleri arasında sıkışan toplumsal kesimler kendilerine yeni siyasi adresler oluştururken merkez sağ bu gerçeği görememiş, kendini yenileyememiş başarısız iktidar uygulamaları ile toplumsal desteğini kaybetmiştir.

Tarihsel misyonunu yani çevrenin taleplerini merkeze taşıma iddiasını 2000’li yılların başından itibaren bir başka partiye kaptıran merkez sağ yerini ve toplumsal desteğini kaptırdığı partinin merkez sağ tarihini de sahiplenmesi sonucu siyaset sahnesinde temsil edilemez hale gelmiştir.

**

MHP’de yaşanan seçim başarısızlıklarının doğurduğu kurultay taleplerinin MHP yönetimi tarafından engellenmesi ve mahkemeler desteği ile püskürtülmesi sonucu partiden kopma ile sonuçlanan yeni bir siyasal hareket bugün merkeze yürüme isteği taşıyor ve bu arzusunu milli merkez olarak belirtiyor.

Merkezden bahsettiğimizde siyasette merkez daha çok merkez sağ tarafından temsil edilmiştir.

Merkez sağ daha çok geniş kitlelere dayanan, bu geniş kitlelerin değerlerini temsil eden, toplumun değerlerini önceleyen milli ve manevi değerlere saygılı bir çizgi olarak tanımlanır.

Devletle bağı güçlü, milli politikaları benimseyen, ekonomide liberal eğilimli bu çizgi son döneme kadar ANAP ve DYP tarafından temsil edilmekteydi.

Toplumda büyük heyecan ve ümit yaratan yeni bir parti işine koyulan Meral Akşener öncülüğündeki MHP’den kopan kadrolar artık AK Parti içinde erimiş merkez sağ kesimi yeniden canlandırmayı hedeflerken bu hedefe yürüyüşte en büyük desteği MHP’de değişim isteyen milliyetçi kesimlerden alacak gibi gözüküyor.

Kendisini Milli Merkez olarak ifade eden yeni partinin ne yapacağını ileride birlikte göreceğiz.

Kurucuları, parti, tüzük ve programı belli olduğunda daha net değerlendirme yapma imkanı bulacağımız yeni partinin Türk siyasetinde nasıl bir değişiklik yapacağını hep birlikte göreceğiz.

Fakat şimdiden şunu söylemek mümkün…

İtici gücü MHP’de değişim isteyen milliyetçi kesim olacak bu yeni hareketin merkezde yaratacağı dalgalanma bugüne kadar merkez sağdaki kıpırdanmaları bir şekilde bastırmış AK Parti çevrelerinde bir endişe yaratmış gözüküyor.

50+1 zaten kolay değildi.

Şimdi daha da zorlaşmış gözüküyor.

Müjdat ÖZTÜRK 26-08-2017

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.