Yeşilay\'da AKP operasyonu!
Yeşilay Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, Sepetçiler Kasrı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, AKP’nin kuruma yönelik operasyonu büyük tepki çekti. Fatih Şube Başkanı Ramazan Akgül, burada yaptığı konuşmada, “Yeşilay’ın tüzüğüyle ilgili genel kurul yapılıyor, gelenlerin büyük kısmı delege değil. Bir partinin bindirmesi” dedi. Toplantının basına kapalı olmasına da tepki gösteren Akgül, “Bu doğru değil. Gizli hiçbir şey yoktur. 4 bin 500 üyesi olan bir kuruma bir anda Diyarbakır’da 15 bin kişi eklenmiştir. Böyle genel kurul olmaz. Basından gizli bir şeyimiz yok. Belirli bir parti bu kurumu ele geçirmeye çalışıyor. Başbakan’ın kızının bu genel kurula katılması bunun zaten işareti. Bütçesi 20 bin lira olan bir il teşkilatı 1 delege seçebiliyor. Diyarbakır ve Adana’nın bütçeleri nereden geliyor ki 15 bin üyü ekleniyor” diye konuştu. 
 
 
Mason teşkilatı mı?
Akgül, şöyle devam etti: “Bu manzara beni olağanüstü üzüyor. Hepinizden özür dilerim. Biz bu teşkilatı büyütemedik ama Adana ve Diyarbakır olağanüstü büyütmeyi başardı. Biz bu toplantıyı terk ediyoruz.  Burası Mason teşkilatı mı? 20 tane üye 1 delege seçiyor. Bu tüzük yıllık 20 bin liralık bütçeyle 1 delege getiriyor. Yeşilay’ın mal varlığını satıp vakıf haline getirmek isteniyor. 3 uçak dolusu Diyarbakır’dan delege getirildi. 100 yıllık Yeşilay baypas yapılıyor. Biz madde bağımlılığıyla mücadele ediyoruz. Kaçakçılık yapmıyoruz. Gizli saklı bir şeyimiz yok. Gerçek delegelerin listede ismi yok.” 
 
 
Satılmak isteniyor 
Akgül, “Yeşilay’ı kim satacak? Kim cebine indirecek? Bu süreci mahkemeye taşıyacağım. Divan Başkanı Cevdet Erdöl’e sesleniyorum. 2 ay içinde kurulan Diyarbakır teşkilatı 400 delege ile temsil ediliyor. Bir kişinin emriyle gelmişler. Her şeyi el kaldırarak kabul ediyorlar ama neyi kabul ettiğini bilmiyorlar. 100 yıllık cemiyetin mal varlığı ele geçirilip, satılmak isteniyor” diye konuştu. Bunun ardından, Ramazan Akgül ve  Yeşilay Fatih Şubesi delegeleri toplantıyı terk etti. Toplantıya katılan Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan da Yeşilay delegesi olarak toplantıdaydı. Olaya Karacan da tepki gösterdi.
 
3 uçak dolusu delege getirildi
Kurum üzerine büyük oyun oynandığını belirten Fatih Şube Başkanı Ramazan Akgül, 
“3 uçak dolusu Diyarbakır’dan delege getirildi. Gerçek delegelerin listede ismi yok” diye tepkisini dile getirdi. Yeşilay’ın mal varlığı satılarak, vakıf haline getirilmek istendiğini belirten Akgül, bu süreci mahkemeye taşıyacağı söyledi.
 
Gayrimenkul satışına başlanacak
Yeşilay Olağanüstü Genel Kurulu’nda Divan Başkanı olarak AKP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün seçilmesinin ardından yapılan oylamada, tüzükte değişikliği istenen maddeler oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamanın ardından konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan son çıkan Torba Yasasıyla kanuni bir mecburiyet olan Yeşilay’ın vakıf kurması gerekliliğinin ortaya çıktığını söyledi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kahraman, bir gazetecinin “Tüzük’te gayrimenkullerle ilgili bir değişiklik söz konusu. Bu değişikliğe sıcak bakmayan delegelere dair neler söylersiniz?” sorusu üzerine Karaman, bazı gayrimenkkeliri atabileceklerini söyledi. Karaman, “Yeşilay bir asırlık bir kurum. Türkiye’nin bir çok yerinde temsilcilikleri ve şubeleri olan bir hayır kurumu, sivil toplum kuruluşu. Geçmiş dönemlerde hayırseverlerin bağışlarıyla elde edilmiş birtakım gayrimenkulleri var. Belki çok sayıda değil ama var” dedi.  Ellerinde bulunan gayrimenkullerden bazılarının bulundukları yer itibarıyla kıymetli ancak kullanım olarak elverişsiz olduğunu belirten Karaman, şöyle devam etti: “Çalışma ortamlarını yenilemek ve sağlıklı gayrimekullere dönüştürülebilmesi için bir yetki almak istedik. Şu ana kadar 2 yılda bir yapılan bundan sonra da 3 yılda bir yapılacak genel kuruldan her seferinde karar çıkarılıyordu. Siz düşünün Eskişehir’de, Kütahya’da Yeşilay’ın bir dairesi var. Onu satacak ve daha iyisini, faydalısını alacak. Genel merkez yönetim kurulu kararıyla alımını ve satımını yapabileceğiz.”  “Toplantı da bazı şube başkanları tepki gösterip terk ettiler. Bunlarla ilgili neler söylemek istersiniz? ” sorusu üzerine Karaman, “Onlar da bizim dostlarımız. Fevri bir çıkış olabilir. Hiç önemli değil. Biz hepsiyle birlikte güçlüyüz. Eski yeni ayrımı yapmayan bir yönetim olarak devam edeceğiz” dedi.  AKP’nin akil adamlarından Hayrettin Karaman’ın oğlu ve Yeşilay Başkanı İhsan Karaman, daha önce yaptığı açıklamada da “Hükümetin el atmasıyla bir dönüşüm yaşandı. Sepetçiler Kasrı bize tahsis edildi, bağışlara muafiyet geldi” demişti.
 
Yönetimde kİmler yer alIYor?
Yeşilay Derneğinin 1 Kasım 2012’de yapılan Genel Kurulunda Divan Başanlığına AKP milletvekili Cevdet Erdöl seçilmiş, yönetim kurulu için yapılan yarışa da, Prof. İhsan Karaman başkanlığında tek liste katılmıştı. Yönetim kurulunda Başbakan Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak da yer almıştı.  Yasayla vakıf yapılacak olan Yeşilay Cemiyeti’nin bugünkü yönetiminde şu isimler yer alıyor. Başkan Muhammet İhsan Karaman (AKP’nin akil adamlarından Hayrettin Karaman’ın oğlu), Başkan Yardımcısı Kerem Kınık (Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde Sağlık Müdür Yardımcısı, AKP döneminde devlet hastanelerinin ihalelerine giren 4T Sağlık Bilişim Teknolojileri Şirketi ortaklarından), Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Seylan (AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu yedek üyesi), Genel Sekreter Yardımcısı Müşerref Pervin Tuba Durgut (AKP döneminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müşavirliğine atandı), Genel Sekreter Yardımcısı Osman Baturhan Dursun (AKP’nin gelecekteki lideri Numan Kurtulmuş’un başkanlığı döneminde HAS Parti’den milletvekili adayı), Esra Albayrak (Başbakan’ın kızı).
 
Emine Erdoğan da devrede
Kızılay’ın tanıtım toplantılarına Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da katılıyor. Geçtiğimiz günlerde ‘İstanbul’daki Resmi İlköğretim Okullarının Yeşilay Kulüpleri Aracılığıyla Madde Bağımlılığı Mücadelesi’ projesinin tanıtım toplantısı hükümet tarafından kuruma tahsiz edilen Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilmişti.  Toplantıya Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda bakan ve eşi de katıldı. Burada bir konuşma yapan Emine Erdoğan madde bağımlılığına değinerek, ailelere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunmuştu. 
 
Bütçeden ödenek
Hükümet, Başbakan Erdoğan’ın kızının da yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Yeşilay Derneğine aktarılmak üzere, Sağlık Bakanlığı bütçesine her yıl ödenek verilmesini öngören bir kanunu TBMM’den geçirtmişti. Bu kanunun görüşmeleri sırasında CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Yeşilay’a verilecek bu paranın denetim dışında tutulacağını belirterek “Devlet, kamu kaynağını bir derneğe bağışlıyor. Ama bu para denetlenmeyecek” demişti. Hamzaçebi, “Yeşilay’da Sayın Başbakana yakın bir yönetimin işbaşına gelmiş olmasının bu düzenlemede etkili olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.