Yeniçeri: ‘Kapatılacaktır, kapansın’ dar görüşlülüktür

 

MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, dershanelerin kapatılmasının gelecek nesilleri etkileyeceğini söyledi. Yeniçeri, “Bir milletin geleceğini ilgilendiren böyle bir konunun ‘kapatılacaktır, kapansın’ biçiminde ele alınması ufuksuzluktur, dar görüşlülüktür.” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özcan Yeniçeri, dershanelerin kapatılmasını öngören tasarıyı değerlendirdi. Düzenlemeyi eleştiren Yeniçeri şunları söyledi: “Dershanelere yönelik talebin nedeni tespit edilerek, özel ya da mevcut okullar içinde nasıl giderileceği ayrıntıları ile ortaya konulmalıydı. Dershanelerin dönüştürülmesinin başarısı dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkaracak bir eğitim sisteminden geçmektedir. Bu da ancak dershanelerle ilgili tarafların katılımcı ve ortak çalışmaları ile mümkün olabilirdi.

Dershaneler konusunda öngörülen köklü değişikliklerin sebep olacağı sorunlar dikkate alınmadan uygulamaya sokulması sorunu ortadan kaldırmaz, daha da karmaşıklaştırır. İktidarın dershanelerle ilgili üzerinde çalıştığı sorunun ne olduğunu ortaya koymalı, dönüşüm yetenekleri olan dershaneleri tespit etmeli. Dershanelerin neden olduğu ya da dönüştürülmesinin neden olacağı sorunları nasıl telafi edeceğini ortaya koyması şarttır. Kaldı ki dershanelerle ilgili atılacak adımın doğruluğu sorunun doğru teşhis edilmesi ile mümkündür. Teşhisi doğru olmayan sorunların çözümlerinin de doğru olmayacağı açıktır. 

Dershanelerle ilgili olarak iktidarın dile getirdiği radikal köklü ve kapsamlı değişiklikler bu kurumların dönüştürülmesi için yeterli zamanı öngörmek zorundadır. Dershaneler sorunu liselerdeki eğitim orta ve yüksek öğretime geçiş sistemi ile de yakından ilgilidir. Büyük kitlelerin ve gelecek nesillerin hayatını etkileyecek sorunlar ani ve üstünkörü verilen kararlarla çözülemez. Bir milletin geleceğini ilgilendiren böyle bir konunun ‘kapatılacaktır, kapansın’ biçiminde ele alınması ufuksuzluktur. Dar görüşlülüktür. Doğru iş aynı zamanda doğru yöntem doğru iklim de gerektirir. Nesillerin kaderini etkileyecek konular tepeden inmeci ve dayatıcı anlayışlara kurban edilemez. Dershanelerin kapanması hususunda iktidar ön yargı ile hareket etmiştir.

Kapanma kararından etkilenecek tarafların görüşleri alınmamış, konuyla ilgili gerekli çalışmalar yapılmamış, kapanmanın neden olacağı sonuçlar ve kapanmanın meydana getireceği eğitim açığının nasıl giderileceği ortaya konulmamıştır. Dershanelerin kapatılacağı açıklandıktan sonra bakanlığın ve ilgili tarafların görüşlerinin alınmaya çalışılmasının ise çalınan minareye kılıf uydurma faaliyetinin ötesinde bir anlamı yoktur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.