Vize krizinin Türkiye’ye maliyeti ne kadar?

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleşti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan, MYK’nın gündemini düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. Tüpraş'ın İzmir rafinerisinde meydana gelen patlamaya değinerek konuşmasına başlayan Tezcan, “Türkiye’de iş kazası denen ama aslında iş cinayetine varan bir kötü çalışma düzenine ne yazık ki teslim edilmiştir. İlk 9 ay içerisinde iş cinayetlerine kurban verdiğimiz emekçi sayısı bin 485. Bu, günde ortalama 5 ile 6 işçimizin iş kazası adı altında iş cinayetine kurban gittiği anlamına geliyor. Bir an önce çalışma koşullarının insanca çalışma koşullarına dönüştürülmesi gerekir. Hükümetin bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiğini ifade etmekte yarar görüyoruz” diye konuştu.

Birgün’de yer alan habere göre, istinaf mahkemesinin bir kumpasın parçası olarak tutuklanan ve hakkında hüküm verilen İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki kararı bozduğunu söyleyen Tezcan, “İstinaf mahkemesinin bu kararı sevindiricidir” dedi.

Savcılıkların hazırladığı iddianamelere iddianame demenin mümkün olmadığını belirten Tezcan, “Bunlar artık bir iddia kuponu. Ya tutarsa. Savcılar artık iddianame düzenlemiyor, iddia kuponu düzenliyor. Atalım ortaya bir şey ya tutarsa. İddiaya meraklıysanız gidin bir yerde iddia oynayın. Vatandaşın hürriyeti üzerinden oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

VİZE KRİZİNİN FATURASI
Vize yaptırımı tartışmalarının hala devam ettiğini söyleyen Tezcan, şöyle konuştu:

“ABD’nin Türkiye’ye yönelik haksız vize yaptırımı kabul edilebilir bir şey değildir. Buna karşı ilk günden itibaren çok açık ve net itirazımızı ifade ettik. Yaptırım yanlıştır, yaptırıma karşı misilleme uygulaması doğrudur. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir ve hiç kimse keyfe keder Türkiye Cumhuriyeti'ne böyle bir yaptırım hakkına sahip değildir. Ancak bir başka şeyi de gözardı etmemek gerekir. Uluslararası ilişkilerde ülkenin ciddiyetinden hükümetler sorumludur. Sizin dünya ölçeğinde pozisyonunuzun ne kadar ciddiye alındığından ve size karşı nasıl muamele edilebileceğinden hükümetler sorumludur. Ne yazık ki AK Parti hükümeti, dış politika konusunda iflas etmiştir. Bu iflasın neticesinde Türkiye, arkası yalnız bir görüntü çizmektedir. AB ülkeleriyle, dünyanın uygar çağdaş modern demokrasileriyle şu veya bu biçimde kavga ve çatışma içerisinde olduğunuz sürece siz uluslararası ilişkilerde hak ettiğiniz desteği bulmakta zorlanırsınız. Bu vize krizinden kaynaklanan yük 63 milyar liradır. Bizim vatandaşımızın, şirketlerimizin, işçimizin, emeklimizin sırtındaki yük bu 63 milyar lira. Hükümetin dış politikada daha ciddi, Türkiye’nin saygınlığını arttıracak ve uluslararası ilişkilerde de arkasını yalnız bırakmayacak güçlü desteklere sahip olacak bir pozisyon alması şarttır. Erdoğan dün çıkıp bir büyükelçinin işlemiyle sanki bu vize uygulaması ortaya çıkmış gibi bir şeyler söyledi. Bugün ABD hükümeti çıktı, ‘bunu biz yaptık’ dedi. Kaldı ki eğer bir büyükelçinin kararıysa buna cevap vermek senin büyükelçine düşer, muhatabı ülkenin cumhurbaşkanı değil. Bozan düzeltemez, bu ilişkileri bu noktaya getiren AK Parti hükümetidir. Çözüm bu hükümetin değişmesindedir. AK Parti hükümeti değişmediği sürece Türkiye bu problemleri sağlıklı ve hakkıyla çözebilme yeteneğine sahip olamayacaktır.”

Belediye başkanlarının istifalarına değinen Tezcan, “AK Parti Genel Başkanı Erdoğan çıktı, iki tane yol söyledi; ya istifa edersin, ya yargıya gidersin dedi. Bu konu yeterince tartışılmadı. Ne demek bu? İstifa etmezse önünde iki tane yol var diyor; ya görevi ihmal, ya görevi suistimal suçu. Bunlar suç. Diyor ki, ‘Benim talimatıma uyup istifa edersin, ben senin suçunu kapatıp örterim, savcılar senin hakkında soruşturma yapmazlar.’ Hani yargı bağımsızdı. Ne demek bu? Hem belediye başkanlarını töhmet altında bırakır hem de yargıyı töhmet altında bırakır. Türkiye bir kabile devleti düzeyine düşürülmüştür. Tek adam rejiminin fotoğrafıdır bu” değerlendirmesinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.