Vatandaşın Borcu 46 Kat Arttı

Dünya Bankası, vatandaşın son yıllarda hızla borç batağına sürüklenmesinde faiz düşüşünün etkili olduğu tespitini yaptı. Banka kredileri ve kredi kartlarının cazip hale geldiğini belirtti. Hanehalkı borçlarının 2003 ile 2010 yılları arasında katlanarak arttığına dikkat çeken kuruluş, tasarrufu teşvik programlarıyla vatandaşın tasarrufa yöneltilebileceğini bildirdi.
Borçlar fırladı

Dünya Bankası, söz konusu tespitleri, “Yüksek Büyümenin Sürdürülebilirliği: Yurt İçi Tasarrufların Rolü Türkiye Ekonomik Raporu”nda yaptı.

Raporda, hanehalkı yükümlülüklerinin 2003 ile 2010 yılları arasındaki dönemde 8 milyar liradan 135,2 milyar liraya ‘fırladığı’ belirtilirken, bu rakamın 2014’te daha da yükseldiği Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’na yansıdı.

2003 yılında 8 milyardı

Dünya Bankası’nın da raporunda baz aldığı Merkez Bankası raporuna göre, hanehalklarının top­lam yü­küm­lü­lük­le­ri mart 2014 iti­ba­riy­le 371 mil­yar li­ra­ya ulaş­tı. Böy­le­ce ha­ne­hal­kı yü­küm­lü­lük­le­ri 2003 yı­lın­da­ki 8 mil­yar li­ra­lık se­vi­ye­den 46 kat ar­ta­rak 2014’te 371 mil­yar li­ra­ya ulaş­tı.

Yü­küm­lü­lük­le­rin var­lık­la­ra ora­nı da 2003’te­ki yüzde 9,5 oranından yüzde 51’e çıktı. Merkez’in raporuna göre, halen vatandaşın 730 milyar lira varlıklarına karşılık 371 milyar lira borcu bulunuyor.

Fa­iz düş­tü kre­di cez­bet­ti

Dün­ya Ban­ka­sı'nın ra­po­run­da, “Borç­lar­da­ki hız­lı ar­tı­şın en bü­yük ne­de­ni po­pü­ler­li­ği ar­tan tü­ke­ti­ci kre­di­le­ri ve kre­di kart­la­rı ol­muş­tur. Fa­iz ora­nın­da­ki ge­nel dü­şüş, ar­tan ge­lir ve Tür­ki­ye­’nin genç nü­fus ya­pı­sı tü­ke­ti­ci borç­lan­ma­sın­da­ki hız­lı ar­tı­şın te­mel iti­ci güç­le­ri ol­muş­tu­r” tes­pi­ti ya­pıl­dı.

Vergiden muaf tasarruf önerisi

Dünya Bankası, hanehalkı borçluluk oranındaki hızlı artışın yanı sıra Türkiye’nin tasarruf açığına da dikkat çekerken, gelişmiş ülkelerde vatandaşı tasarrufa yönelten programları önerdi. Türkiye’nin daha önce başlattığı Çalışanları Tasarrufa Teşvik Hesabı’na (ÇTTH) tasarım ve uygulama sorunları nedeniyle son vermek zorunda kaldığı hatırlatılan raporda, OECD ülkelerinde uygulanan ‘vergiden muaf tasarruf hesapları’nın Türkiye’ye de örnek olabileceği belirtildi.

Tüketiciden kazanıyor

Ban­ka­la­rın tü­ke­ti­ci­le­re ver­dik­le­ri kre­di­ler­den, şir­ket­le­re ve­ri­len kre­di­le­re gö­re da­ha faz­la kâr el­de et­tik­le­ri be­lir­ti­len ra­por­da, bu kâr mar­jı ne­de­niy­le ban­ka­la­rın tü­ke­ti­ci­le­ri şu­be­le­re çek­mek için bü­yük ça­ba har­ca­dık­la­rı bil­di­ril­di.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.