Vali Ata, Suriyeliler konusunda açıklama yaptı

Gaziantep’teki Suriyeli gerginliği devam ediyor. Yaşanan gerginliğine ilişkin son durum hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için basın toplantısı düzenlendi. Vali Erdal Ata başkanlığında bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Emniyet Müdürü Ali Gezer, İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan, AFAD İl Müdürü Sinan Atakan, son gelişmeler hakkında açıklamada bulundu.

Vali Erdal Ata, basın toplantısında şu açıklamada bulundu:
“Ülkemizin hemen yanı başında, Suriye’de meydana gelen iç savaş ve kargaşadan olumsuz yönde etkilenen Suriyeli sığınmacıların bir kısmı, malumunuz olduğu üzere, ilimizde kurulan 34 bin kişi kapasiteli 4 ayrı kampta barınmaktadır. Suriyeli sığınmacıların ilimiz dahilinde karıştıkları asayiş olayları ile ilgili bu güne kadar bir çok kez açıklama yapmış olmamıza rağmen, kamuoyunda il asayişinde çok ciddi olumsuzluklara neden oldukları yönünde, maalesef yaygın bir kanaat oluşmuş durumdadır. Ancak asayiş birimlerimizin kayıtları açıkça bize göstermektedir ki Suriyeli sığınmacıların karıştıkları asayiş olayları, gerçekten abartıldığı gibi yüksek oranda değildir. Ancak şunu da belirtmek isterim ki ilimiz Şahinbey ilçesinde 11 Ağustos 2014 Pazartesi günü ev sahibi-kiracı arasında meydana gelen ve Hıdır Çalar isimli vatandaşımızın bıçakla yaralanması sebebiyle ölümüne yol açan olay kesinlikle büyük üzüntü ve infiale yol açmıştır.Bu vesileyle merhumun ailesine ve tüm yakınlarına buradan bir kez daha taziye dileklerimi iletiyor, merhuma rahmet diliyor, kederli ailesinin acılarını yürekten paylaşıyorum.Sebebi ne olursa olsun, hiçbir şey insan yaşamından daha değerli değildir ve insan yaşamına kasteden hiçbir olay veya şahıs, hukukun ve insanlık vicdanının kendine vereceği cezadan kurtulamayacaktır. Nitekim bu olayın fail ve şüphelileri de İl Emniyet Müdürlüğümüzce yakalanarak adli makamlara teslim edilmiştir.Bu son olay nedeniyle ilimizde meydana gelmiş ve gelebilecek tüm toplumsal olayların önlenebilmesi, halkımızın huzur, asayiş ve refahının hiçbir kesintiye uğramadan devam ettirilebilmesi için alınması gereken her türlü tedbirler de alınmaktadır. Suça karışan, halkımızın huzurunu bozan Suriyelilerin yaptığı hiçbir olaya müsaade edilmemektedir. Zaman zaman bize gelen elektronik postalarda Suriyelilere müsamaha gösterildiği, onların korunduğu, adeta suç işlemelerine göz yumulduğu gibi yaygın kanaatler vardır. Bunların hiç birisi doğru değildir. Suç işleyen kim olursa olsun, gerekli yasal işlem yapılmaktadır. Bundan hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmaması gerekir.

SIĞINMACILAR İSLAHİYE, NİZİP, VİRANŞEHİR VE NUSAYBİN'E SEVK EDİLECEK

Vali Ata. "Bu kapsamda Başbakanlık Acil Afet Durum Başkanlığı, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan değerlendirmelerde, bazı önlemler tespit edilerek, adım adım uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda ilimiz merkezlerinde resmi ikametgahı bulunmayan, metruk bina, garaj, işyeri, park ve bahçe gibi, hijyen ve sağlık şartları yeterli olmayan, yaşadıkları yerler itibariyle, bizim vatandaşlarımıza rahatsızlık veren yerlerde barınmaya çalışan Suriyeli sığınmacıların; İslahiye, Nizip, Viranşehir ve Nusaybin’de kurulmuş bulunan ve boş durumdaki çadır kentlerinde barınmaları için sevk edilmelerine başlanmıştır. İl merkezimizde tespit edebildiğimiz kadarıyla yaklaşık 600 adreste 7 bin 800 civarındaki Suriyeli sığınmacıları daha sağlıklı ve uygun yaşam koşullarında misafir etmek üzere, bu şehirlerimize nakletmeye başladık. Yine Başbakanlık Acil Afet Durum Başkanlığı, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Kaymakamlıklarımız, İl Emniyet Müdürlüğümüz, İlçe Belediyelerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Vergi Dairesi Başkanlığımız ile ilimiz mesleki teşekküllerinin yakın işbirliği ve çalışmalarıyla ilimizde açılacak işletmelerin açılış izin ve ruhsatları konusunda hassasiyet gösterilecek, itfaiye, fen, sıhhi, gayrisıhhi işyeri şartları incelenirken gereken şartlara uymayan işyerlerine kesinlikle işletme ruhsat veya izni verilmeyecektir. İzinsiz açılmış olan tüm işyerleri de kapatılacaktır.İlimizde işyeri olarak faaliyet gösteren gayrimenkul sahiplerinin de konuya gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyor, izinsiz işyeri açma taleplerinin önlenmesi konusunda bizlere yardımcı olmalarını istiyorum.Konut olarak iskan izni olmayan yerlerin de asla konut olarak kiraya verilmemesini, verenler hakkında da ilgili belediyelerimizin bundan sonra gerekeni yapacağının bilinmesini istiyorum. Gaziantepli hemşerilerimizin, ilimiz dahilinde barınan tüm sığınmacılara karşı geçmişten beri gösterdikleri yardımseverlik ve misafirperverlik yaklaşımlarının, bundan böyle de aynı şekilde devam edeceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum.Farklı amaçlarla, kadirşinas Gaziantepli hemşerilerimizi münferit olayları bahane ederek, halk içerisinde infial uyandırarak, il asayişini tehdit edecek mahiyette, farklı yönlere sürüklemek isteyen kişi ve grupların eylemlerine destek olmamalarını rica ediyorum.Toplumda özellikle kadın, çocuk ve gençlerimizi bu yolla sokağa dökmek isteyen, olayların içine çekmek isteyen kişi ve gruplara karşı tüm vatandaşlarımızın daha duyarlı ve dikkatli olmalarını bekliyorum.Bu türden kişi ve gruplara karşı gerekli çalışmalar yürütülmekle birlikte, hiçbir Gaziantepli hemşerimizin bu niyetlerin içerisinde olmayacağına, ilimizin genel huzur ve asayişini, refah ve sosyal düzeyini olumsuz yönde etkilemek isteyenlere fırsat vermeyeceğine gönülden inanıyorum, yapılan çalışmalarda da basınımızın bizlere yardımcı ve destek olmasını bekliyorum.” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.