Uşak İl Başkanı: MHP Kanarya Severler Derneği Değildir!

 Açıklamasında olağanüstü kurultay taleplerine destek vermelerine sebep olan süreci değerlendiren Kurt, kendilerine tepki gösterenlere de sert çıktı.

İşte MHP Uşak İl Başkanı Ali Kurt'un basın açıklaması:

Öncelikle ve özellikle bilinmesini isterim ki; Milliyetçi Hareket Partisi; kanarya sevenler derneği değildir. Öyle her kafası  esen “bende kanarya seviyorum, bir zamanlar bende sevdim” diyenlerin yorumlar yapıp, içi boş laflar edebileceği bir hareket değildir. 47 yıllık şanlı bir tarihi olan, tüzüğü belli, yönetim usulü belli  güçlü bir partidir. Bir kısım haddini bilmezlerin kafasına göre ahkam kesip, dizayn edebileceği bir parti hiç değildir.

            Açıklamalarımın başında belirtmek isterim ki, MHP de olağanüstü kongre talebinin , Genel merkez muhaliflerinin veya Genel Başkan muhaliflerinin  bir talebi şeklinde ifade edilmesini kesinlikle kabul etmiyorum. Bizler ne Genel Başkan nede Genel merkez muhalifi değiliz. Hiç kimse bulanık suda balık avlamaya kalkmasın.

            Olağanüstü kongre talebi 1 Kasım seçimleri sonrası oluşan tablonun en yetkili organ olan Genel Kurulda değerlendirilmesi amacına matuf, yasaların ve parti tüzüğümüzün verdiği bir hak ve yetkinin kullanılmasıdır.   

             Bilindiği üzere 01/11/2015 seçimlerinden sonra partimizin milletvekili sayısı 80’dan 40 düşmüştü. 07/06/2015 seçimlerinde Uşak ili olarak 16 yıl aradan sonra çıkartmış olduğumuz milletvekilimizi bu seçim sonucu itibari ile üzülerek söylüyorum kaybettik.  Mhp il teşkilatı olarak 01/11/2015 gecesi ağlayan partililerimizi gördük. O kadar çaba ve enerjinin sonucunda en kötü ihtimal ile Uşak  25. Dönem Milletvekilimiz olan Sayın Durmuş YILMAZ’I TBMM göndermeyi düşünüyorduk ama başaramadık. O gün partililerimizin düşüncesi, fikri kısmen de olsa mevcut MHP yönetim kadrosunun değişmesi iradesini gündeme getirmiştir.

              Bu süreçte özellikle Uşak MHP İl Teşkilatı olarak  sürekli Üst kurul delegelerimiz, İl teşkilatı üyelerimiz, partimize gönül vermiş dostlarımız, kardeşlerimiz, ağabeylerimiz ve ablalarımızla sürekli irtibat halindeydik. MHP Tabandaki değişim hareketi il başkanlığımıza aşırı derecede yansıdı. Yaptığımız teşkilat istişareleri ve ilimizde Partimize emeği geçmiş ve  geçmişte yöneticilik yapmış 184 Uşak il delegesi ile yaptığımız görüşmeler  neticesinde; Ekseri  çoğunluğun, değişimden yana fikir beyan ettiklerini gördük. Bu görüş peygamber sünneti olan istişareler neticesinde ‘’Geçmişe takılıp, geleceği kaybedemeyiz" Felsefesi ile  değişimden yana tüzük kurultayı için tavrımızı belirledik.

             Kamuoyunca da bilindiği gibi 1 Kasım seçimleri sonucu yaşanan hezimet sonrası ülkücü tabanın talep ve baskılarıyla, başarısızlığın sebeplerinin tartışılabileceği ve gerekirse MHP parti tüzüğünde bulunan antidemokratik hükümlerin değiştirilebilmesi amacıyla olağanüstü kongre toplanması için bir çalışma başlatıldı. Tüzük kurultayının toplanması için toplanan imzalar hukukçular tarafından noterce onaylanarak toplam 544 adet imza 15.01.2016 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezimize teslim edilmiştir. Toplanan bu imzaların tesliminden sonra Genel Merkezimiz tarafından bu yönde bir karar alınmadığı için de 16 il başkanının “talepte bulunan” olarak gösterilmek sureti ile siyasi partiler kanunu, dernekler kanunu ve parti tüzüğümüzün ilgili hükümleri doğrultusunda mahkemeye müracaat edilmiştir. Tekrar belirtmek isterim ki bizim bu müracaatımız Sayın Genel Başkanımıza bir başkaldırı asla değildir. Kendimize yeni bir Lider arayışında hiç değiliz. Talebimiz; mevcut durumumuzun  MHP nin en yetkili kurulu olan Genel kurulda gözden geçirilerek değerlendirilmesinin sağlanmasıdır. Biz Uşak il teşkilatı olarak ; Şucu, bucu değil MHP li ülkücüleriz kimsenin değirmenine su taşıma derdimiz yok, koltuk ve ikbal kaygısında değiliz. Tek derdimiz MHP ve Ülkücü hareketin  bekasıdır ve başka hiçbir kaygı taşımamaktayız.

            Kendini ve haddini bilmez birileri ve bazı çevreler tarafından konuyla ilgili değişik komplo senoryoları yazılıp çizilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Bu kişiler öncelikle aynaya baksınlar… MHP ye oy vermeyip, seçim meydanlarında vefalı insanlar tüm gayreti ile çalışırken yumuşak koltuklarından kalkma zahmetinde bulunmayanlar, öğleye kadar yatıp bi zahmet partiye gelip fotoğraf görüntüsüyle, çalışmalara katıldım algısı oluşturmaya çalışanların, Ülkücülerin derdiyle dertlenmeyenlerin, tabanın sesine kulaklarını tıkayıp ofis siyaseti yapanların ve “ülkücü duruştan” dem vurup, tüm teşkilat kurallarını hiçe sayanların bu konuda ne fikir beyan etme nede yorum yapmak hadleri değildir.  Hele partimizle hiçbir alakası olmayan ne olduğu belirsiz, hangi bayrağa selam verdiği belli olmayan kalemşörler ve bunlar vasıtası ile ilimizde dizayn çalışmaları yapanların hiç haddi değildir.

            Ben 08.02.2015 tarihinde ilimizde yapılan kongrede MHP Uşak il başkanı seçildim ve halen de görevimin başındayım. Bu yetkiyi MHP Uşak delegasyonundan aldım. Ortaya koyduğumuz tavır ; tamamen demokratik ve yasal hakkımızın tezahürüdür. Göstermiş olduğumuz tavırdan dolayı Genel Merkezimizce görevimiz ile ilgili bir tasarrufta bulunulması, şahsım ve ekibim için hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. Anamdan il başkanı doğmadım , mezar taşımda da il başkanı yazmayacak. Bu kutlu davanın bir neferi olarak bu güne kadar hizmet ettim, ömrüm vefa ettiği müddetçe de hizmet etmeye devam edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın.

            Bu vesile ile Ülke ve milletimizin başına bela olmuş terör belası nedeniyle şehit düşen tüm şuhedayı rahmetle anıyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
göktürk bozkurt 5 yıl önce

helal olsun ülküdaşım sana durumu gayet güzel ifade etmişsin ancak kimseye yaranamazsın bunu bil ülkücü iradeye tabana saygısı ve sevgisi olmayanlar koltuk makam mevki çıkar menfaat mama peşinde koşanlar bizi anlayamazlar. bizler ülkücüyüz bizim yegane ve tek liderimiz rahmetli başbuğdur sonrasında gelen ve gelecek olanlar bizim genel başkanımızdır. türkiye nin her köşesinde taban kaynıyor artık yeter diyor ülkücünün muhalifi mi olur ? ülkücüler iktidar istiyor ülkücüler hareket istiyor ülkücüler ülkeyi yönetmek istiyor. bizlere hain onun bunun adamları ajan başka güçlerin maşası demek kimsenin hakkı ve haddi değildir. nasıl mevcut genel başkanımız ülkücü irade ve parti tüzüğüne uygun şekilde başkan seçilmişse aynı şekilde bizlerde ülkücü irade ve tzüğümüze siyasi partiler kanuna uygun bir şekilde değişim istiyoruz ve kimsenin de bunu engellemeye gücü yetmeyecektir....

Avatar
tiyatroya gerek yok 5 yıl önce

siz uşak'ta oyunuzu arttırmadınız ve kalkıp genel merkezi suçluyorsunuz. kanaryayı seve seve gidersin il başkanım. yok öyle mhp içinde kargaşa yaratmak

"sayın genel başkanımıza bir başkaldırı asla değildir. kendimize yeni bir lider arayışında hiç değiliz" demişsiniz ya 10 ay bekleyemedi mi sorgulama yapmak. i̇lk kez mi seçim mağlubiyeti aldınız?
sizler mhp'nin uç beylerisiniz. kalkıp, mhp'yi dağıtmaya kararlı kimliklerin peşine takıldınız. bir yılda ne değişti de bu tavra girdiniz.

Misafir Avatar
bülent gezgin 5 yıl önce @tiyatroya gerek yok

beyim önce ismini bağışlarsın. sonra söze girersin. (tabii ki ülkücü olaydın bunları yapardın.) hele sen bir kenara çekil de, meydanı şöyle net görelim. öyle ayrık otu gibi kapladınız ki, nerede ise ülkücülere yer bırakmadınız. onların yerine siz konuşur oldunuz. çekil be mahluk. çekil. önümüzü görelim.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
göktürk bozkurt 5 yıl önce @tiyatroya gerek yok

uşak il başkanı uşak ta oyunu artıramadı haklısın ama mhp genel başkanı osmaniye de açık ara oy patlamasıyla 1 nci parti oldu hatta etrafındaki kurmay kadrosuda memleketleri yerine hep seçilebilecekleri başka yerlerden aday oldu sırf turistik gezi olsun diye oy oranını artıran tek il ardahan teşkilatı da niye biz oylarımızı artırdık ki kahrımızdan değişimcileri destekliyoruz dedi....senin beynini inceletmek lazım bu kadar olur ancak kendini bu kadar komik durumlara düşürüp bu kadar saçmalayabilir bir insan tiyatroya gerek yok işgal bitecek o kadar !!!!

Beğenmedim! (0)
Avatar
mustafa kara 5 yıl önce

her yerde,muhtemelen uşakta da milet sayın vekili beğenmediği,kızdığı için değil,g.başkanın geçmişi,tavrı,yüzünden oy vermemiştir...

Avatar
Kılıçkıran 5 yıl önce

inşaAllah sayın başkan mhp'yi,vatanı ve türk dünyasını bu kötü gidişattan kurtaracağız.başbuğ atatürk ve türkeşin idealine eskiden olduğu gibi ihtişamla yürüyeceğiz.