Ümit Özdağ'dan asgari ücret tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1603 TL olarak açıklanan asgari ücreti eleştirenlere sert cevaplar verdiğini ve 2002 yılında ilk AKP hükümeti kurulduğunda asgari ücretin 184 TL olduğunu ve şuan asgari ücretin 1603 TL’ye ulaşmasının çok ciddi bir artış olduğunu ileri sürdüğünü hatırlatan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ, “Oysa Murat Muratoğlu Sözcü’de hesaplamış. 184 TL ile 2002’de 8 adet çeyrek altın alınıyordu. 2017’de 1603 TL ile 6 çeyrek altın alınıyor. Diğer bir ifade ile 1603 TL’nin 184 TL’nin 2002’deki alım gücüne çıkması için 2 çeyrek altınlık zamma daha ihtiyacı var” diyerek Murat Muratoğlu’nun tespitine dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Ocak 2016’da bin 300 TL olan asgari ücretin karşılığı 403 avro, 2017’de 1404 TL olan asgari ücretin karşılığı 377 avroydu. Ocak 2018’de 1603 TL olan asgari ücretin avro olarak karşılığı 352 avro. Özetle, asgari ücret 2017 başına göre 25 avro, 2016 başına göre ise 51 avro azaldı. Üstelik Erdoğan’ın bas bas bağırarak milletin başına kaktığı zam 2018’in ilk üç ayında gelecek olan enflasyon ile birlikte tamamen eriyip gidecek. Bunun ilk işareti elektriğe yapılan yüzde 8.5’luk zamdır. Önce doğalgaza, şimdi de elektriğe yapılan zammın zincirleme etkisi önümüzdeki üç ayda ortaya çıkacak. Enflasyon ise zaten yüzde 13 civarında rekor üstüne rekor kırıyor. 10 yıllık devlet iç borçlanma senetlerinin faizleri ise yüzde 14’e yükseldi. Kısacası kimse nankörlük etmiyor, aksine ortada haklı bir feryat var.”
 
ERDOĞAN TÜRK MİLLETİNE NANKÖRLÜK YAPIYOR
 
Bütün bu faktörlerin göz önünde tutulduğunda Türk milletine nankörlük eden, Türk milletinin parasını har vurup harman savuran kişinin Erdoğan olduğunu vurgulayan Ümit Özdağ, “AKP hükümetinin ağır ekonomik kriz karşısında çok yüksek faiz ile gelen vurguncu faiz lobilerinin sıcak parasını ekonominin kan damarlarına pompalamaktan başka bir çözümü olmadığı ortada. Bir yandan hükümet yatırımlarını yüzde 15 oranında azaltırken, diğer yandan israf harcamalarını sürdürüyor” dedi.
 
Ankara’daki kışlık sarayın yanında şimdi Muğla’da 300 odalı yazlık saray ve saraya gelen gemilerin demirleneceği liman yapıldığının altını çizen Özdağ, “Sarayın uçak filosu büyüyor. Suriye politikasının 34 milyar dolarlık görünen bedeli her geçen gün ülke ekonomisini tüketen dipsiz kuyu haline geldi. Yap-işlet-devret modeli, yap-işlet-soy politikasına dönüştü” şeklinde konuştu.
 
AKP’NİN EKONOMİK MODELİ İFLAS ETTİ
 
Ege’de Türk adalarının Yunan Ordusu tarafından işgal edilmesine sessiz kalan, FETÖ’ye TSK’yı terk ederek tarihinin en büyük zararını veren, Afrika’da sözde askeri güç sergileyen, AKP hükümetinin asgari ücretli ve sabit gelirlinin omzuna yüklenen vergiler ile karşılanmaya çalışıldığının altını çizen Özdağ, “AKP’nin ekonomik modeli çoktan iflas etti. Artık bu iflas etmiş model, mezarda kan nakli yapılarak ayakta tutulmaya çalışılıyor. Bu modelin öncüsü olan Ali Babacan dahi bu modelin iflas ettiğini açıkladı ve bu açıklamasından dolayı siyasetten tasfiye edildi. Bu cesetleşmiş modelin yüksek faiz ve sıcak para politikası ile sözde yaşatılmaya çalışıldığı her gün Türk ekonomisinin geleceğinden bir ay daha çalmak anlamına geliyor” diye konuştu.
 
YATIRIMLAR YURTDIŞINA KAÇIYOR
 
Uygulanan hukuk dışı politikaların, otoriter tek adam yönetiminin Türk ekonomisinin geleceğine olan inancı ortadan kaldırdığına değinen Ümit Özdağ, “Türk işadamları Türkiye’yi, Erdoğan’ın da itiraf ettiği gibi, terk etmeye başladı. Büyük sermaye grupları sermayelerini, yatırımlarını yurtdışına kaçırıyor. Sadece 2015-2016 arasındaki 12 ayda servetinin değeri 1 milyon doların üzerinde olan 6 bin kişi yurtdışına yerleşti. Yine aynı dönemde İstanbul’da yıllık geliri 30 milyon doların üzerinde olanların yüzde 22’si yurtdışına kalıcı olarak gitti” dedi. 

Türklerin yurtdışında ev alanlar sıralamasında dünyada dördüncü sıraya yükseldiğini hatırlatan Prof. Dr. Özdağ, “Çünkü ev alarak oturma izni almak, ilk fırsatta Türkiye’yi terk etmeye hazırlıyor. Ülkeden ayrılanların başında orta kuşak girişimciler ve profesyonel yöneticiler geliyor. Özetle, Türkiye’nin sermaye ve insan gücü Türkiye’nin geleceğini belirsiz görerek Türkiye’den ayrılıyor.  İşte bu ortamda Erdoğan 1603 TL asgari ücrete az diyenlere “Nankör” diyor. Bu Türk milletine haksızlıktır” diyerek sözlerini noktaladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.