Türkiye'nin kanını 4 sülük emiyor

Ulusal Kanal'a konuşan Doğu Perinçek şunları söyledi;

Birincisi; artık “Yeni Anayasa” söylemi yok. AKP, yeni anayasa değil, anayasayı değiştirmekten söz etti. Yeni Anayasa ancak bir devrimle ya da karşı devrimle yapılabilir. Siz bu anayasaya göre seçilmişsiniz, meşruluğunuzu bu anayasadan alıyorsunuz, o zaman bu anayasayı toptan değiştirme hakkına sahip değilsiniz. AKP'nin arkada kalan dönemde “yeni anayasa yapacağım” iddiası, hukuken de geçerli değildi, siyaseten de geçerli değildi, Türkiye'nin geleceği bakımdan da büyük yanlıştı. Onun için artık Yeni Anayasa kavramı geçerli değil. Milli Anayasa Hareketi'nin de büyük mücadelesi sonucu Yeni Anayasa'dan vazgeçtiler.

TÜRKİYE MAFYASI TÜRKİYE'Yİ YÖNETECEK
Niye Başkanlık sistemine ihtiyaç var. Başkanlık sisteminden kasıt ne? Hükümetin yetkilerinin aynı zamanda Cumhurbaşkanında toplanması. Bizim hukukumuza göre, padişahlık zamanından beri, sorumsuz bir devlet başkanı var. Hükümet yetkililerini yani Başbakanında yetkilerini devlet başkanında toplandığınız zaman, hükümetle cumhurbaşkanını birleştiriyorsunuz, Başkan, yürütme organının yetkilerini kullanıyor. Bizde de yürütmenin başında cumhurbaşkanı vardır ama sorumsuzdur, esas yürütmeden sorumlu olan hükümettir. Şimdi siz hükümeti etkisiz hale getirip hepsini cumhurbaşkanının eteğinin dibinde topluyorsunuz, peki Meclis nasıl denetleyecek o cumhurbaşkanını? Çünkü mevcut anaysaya göre cumhurbaşkanı sorumsuz.
İkincisi, niye bütün yetkileri bir adamda toplamaya çalışıyorsunuz? Türkiye'de siyaset ve ekonomi mafyalaştı. 1980 sonrasında Özal'la başlayan, Çiller'le devam edip, Tayyip Erdoğanlarla son noktası konan süreç Türkiye'yi bir borçlanma ekonomisine soktu. O ekonomide kimler ipleri ele geçirdi? Sıcak para komisyoncuları, dolar-borsa vurguncuları, ihale vurguncuları, tarikat rantçıları. Bunlara sülük diyoruz. Bunlar sanayici değil, tüccar değil. Bu saydığım dört sülük, Türkiye'nin kanını emiyor. Kimle birlikte, yabancılarla birlikte emiyor. Şimdi bu dört sülüğün hakim olduğu bir sistem oluştu. Bu dört sülük Türkiye'yi ben yöneteceğim diyor.
Parlamentodan çatlak ses çıkar, itiraz çıkar... Nitekim yaşadık, 2003 yılı 1 Mart tezkeresi Erdoğan'ın, Gül'ün bütün çabalarına rağmen parlamentodan çıkmadı. Demek ki AKP'nin parlamentoda çoğunluk olması yetmiyor. Şimdi Başkanlık sistemiyle parlamento da etkisiz hale getirilmek isteniyor. Demin saydığım dört sülük, yani Türkiye mafyası Türkiye'yi yönetecek. Demek ki başkanın etrafında bir mafya ve o mafyanın diktatoryası olacak. Onun için Başkanlık sistemini Tayyip Erdoğan'a bağlamak çok yanlış, çünkü bir sistem getiriyorsun, Tayyip Erdoğan bugün var yarın yok, yarın yok zaten. Türkiye'nin yarını açısından bakmak lazım. Başkanlık sistemi, mafya ekonomisininin anayasaya kendini kabul ettirmesi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.