Türkiye en borçlu 5 ülkeden biri
Ulus­la­ra­ra­sı Pa­ra Fo­nu­’nun (IMF) “u­lus­la­ra­ra­sı dış borç ve­ri­le­ri­ne­” gö­re Tür­ki­ye dün­ya­nın en borç­lu ül­ke­le­rin­den bi­ri. Ve­ri­le­re gö­re Tür­ki­ye­’nin 2013’ün ikin­ci çey­re­ği ya­ni Ha­zi­ran so­nu iti­ba­riy­le top­lam dış borç sto­ku 367.3 mil­yar do­lar.
 
DÜN­YA SI­RA­LA­MA­SI­NA GİR­DİK
Tür­ki­ye 367.3 mil­yar do­lar dış borç sto­ku ile bir­lik­te, ge­liş­mek­te olan ül­ke­ler ara­sın­da en borç­lu dör­dün­cü ül­ke ol­ma­yı ba­şar­dı.
Ge­liş­mek­te olan ül­ke­ler için­de Bre­zil­ya top­lam 476.6 mil­yar do­lar dış borç ile bi­rin­ci sı­ra­da.
Bre­zil­ya­’yı sı­ra­sıy­la, Hin­dis­tan, Mek­si­ka, Tür­ki­ye ve En­do­nez­ya ta­kip edi­yor.
Kı­sa­ca­sı dün­ya­nın en borç­lu ül­ke­le­rin­den bi­ri ol­ma­yı ba­şar­dık.
 
ÖZEL SEK­TÖR DÜN­YA İKİN­Cİ­Sİ
Tür­ki­ye için önem­li bir so­run ha­li­ne ge­len özel sek­tö­re ait dış borç sto­ku 2013’ün ikin­ci çey­re­ği iti­ba­riy­le 276.2 mil­yar do­la­ra ulaş­tı.
Ge­liş­mek­te olan ül­ke­ler için­de özel sek­tör dış borç sto­ku en yük­sek olan ül­ke 411 mil­yar do­lar ile Bre­zil­ya.
Tür­ki­ye bu alan­da Bre­zil­ya­’dan son­ra dün­ya ikin­ci­si ol­ma­yı ba­şar­dı.
Bre­zil­ya ve Tür­ki­ye­’nin ar­dın­dan, Mek­si­ka, En­do­nez­ya ve Tay­land ge­li­yor.

Tür­ki­ye­’nin bor­cu­nu sı­fır­la­dık di­ye­rek mey­dan­lar­da do­la­şan­lar, Tür­ki­ye­’yi dış borç ko­nu­sun­da dün­ya şam­pi­yo­nu yap­tı­lar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.