Türkeş;Diyarbakır’daki komutanlık neden kapatıldı?’

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, ‘Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın kapatılması’ hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

MHP Genel başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş soru önergesinde; 30 yıldır terörle mücadelede üstün hizmetler vermiş olan Türk Hava Kuvvetleri’nin, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusunu korumak ve kollamak ile görevlendirilmiş olan 2. Hava Kuvvet Komutanlığı geçtiğimiz aylarda dikkat çekici olaylara konu olduğu ve bunların neticesinde de 05.08.2014 tarihli YAŞ toplantısında kapatılarak Eskişehir’de yeni oluşturulan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Savunma Füze Komutanlığı’na bağlandığına dikkat çekti.
Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde Doğu ve Güneydoğudaki Türkiye’nin komşuları başta olmak üzere yaşanan olaylar yurt savunması açısından en kritik bölgenin burası olduğunu açıkça ortaya koyduğunu vurgulayan Türkeş, “Gerek Suriye ve Irak’ta yaşanan olaylar ve gerekse AKP iktidarının uygulamaya çalıştığı ‘Barış Süreci’ adı altında PKK terör örgütü ile yürüttüğü ve ülke bütünlüğümüzü tehdit eden çalışmaların bu safhasında Diyarbakır’da bulunan ve uzun yıllardır üstün hizmetler veren Hava Kuvvet Komutanlığı’nın, hava üssünde bulunan muharip jetlerimiz ile alakalı alınan bu karar dikkat çekicidir. PKK’lı terörist olarak nitelendirilen bir profesyonel tarafından Hava Kuvvet Komutanlığımızda ki bayrağımız 9 Haziran 2014 tarihinde direkten indirilmiştir. Üzerinde 2 ay geçmesine rağmen bu şahıs bulunamamış ve bayrağımızın akıbeti bilinmemektedir. Bu olayın akabinde oraya yeni bir bayrak asılmadığı iddiaları da cevapsız bırakılmıştır.” dedi.

“AKP’NİN HER ZAMAN Kİ ‘TEFLON TAVA’ SİYASETİ”

Bu olayların akabinde AK Parti’nin her zamanki ‘teflon tava’ siyasetini sürdürerek konu ile ilgili hiçbir sorumluluk üstlenmediğine vurgu yapan Türkeş, şöyle devam etti: Aradan makul bir süre geçip toplum tepkisi ölçüldükten sonra oradaki muharip hava birimimizin tasfiyesi uygulamaya konmuştur. Diyarbakır-Şemdinli arasının 587 km, Eskişehir-Şemdinli arasının ise 1733 km olduğu dikkate alındığında yaklaşık 1150 km geriye çekilen bir muharip birimin o bölgede gerek komşu ülkelerden gelen tehditlere gerekse ‘biti kanlanan’ terörist gruplara karşı ne duruma getirildiği daha iyi anlaşılacaktır. Örneğin; Kandil’e yapılacak operasyonlarda mevcut duruma nispetle 1300 km geriden müdahale gerekecek bu da en başta müdahale süresi, yakıt ve diğer nedenlerle etkinliği zayıflatacaktır. PKK açılımı kapsamında sözü verilen Diyarbakır Uluslararası Havaalanı Terminal binasının boşaltılan bu askeri birliğimizin alanında kurulması ve 1 milyon 100 bin metrekarelik arazinin Hava Kuvvetleri Komutanlığımızdan Ulaştırma Bakanlığına geçtiğimiz yıl devredildiği de oynanan bu oyunun açık delili niteliğindedir.”

BAŞBAKAN’IN BAYRAK İNDİRME SONRASI SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Türkeş, Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türk Bayrağını indirenin bulunmasını, bunu yapan teröristin hak ettiği cezaya çarptırılmasını ve en önemlisi de Suriye ve Irak’ta ki yaşanan olaylar göz önünde bulundurularak Türkiye’nin savunmasının zafiyete uğratılmamasını talep ederek bunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, 9 Haziran 2014 tarihinde bir PKK militanının Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın bahçesinin duvarından atlayarak direkte bulunan Türk Bayrağını indirdiğini hatırlatarak, “Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Orada görevli olan askerdi, komutandı. Bu teftişten sonra hepsi bunun bedelini ödeyecektir’ ifadesini kullanmıştır. 05.07.2014 tarihinde YAŞ toplantısında alınan karar uyarınca, Lice’deki askeri üste Türk Bayrağının indirilmesi olayında, bölgenin en üst düzey sorumlusu olması nedeniyle gündeme gelen ve orgeneralliğe terfi listesinde bulunan 2. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Nejat Bilgin emekliye sevk edilmiş, Bilgin’in sorumluluğundaki komutanlık da, fiilen Eskişehir’de yeni oluşturulan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na bağlanmıştır.” bilgileri ışığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

TÜRKEŞ’İN ERDOĞAN’A SORULARI

“Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın bahçesindeki direkten indirilen Türk Bayrağı ile ilgili yapılan soruşturma ne şekilde sonuçlanmıştır?
Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın bahçesinin direğine tekraren Türk Bayrağı asılmadığı iddiası doğru mudur?
Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın Eskişehir’de yeni oluşturulan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na bağlanmasının nedeni sadece Türk Bayrağının korunamaması mıdır?
“PKK Açılımı” kapsamında, anılan Komutanlığın lağvedilmesi yönünde bir anlaşmanız bulunmakta mıdır?
Bahsi geçen Komutanlık bahçesindeki Bayrağın indirilmesi provokasyondan öte, Komutanlığın lağvedilmesi konusunda planlı bir organizasyon mudur?
Diyarbakır’da anılan olayda sorumluların tespit ve cezalandırılması yerine, milli savunmamıza ve bölgede yapılacak operasyonlara zarar verecek şekilde Hava Kuvvetleri’nin lağvedilmesinin gerekçesi nedir?
Bu karar alınırken, Eskişehir-Şemdinli arasının 1733 km, Diyarbakır-Şemdinli’nin arası 587 km, Şemdinli-Kandil’in arası 90 km mesafede iken, Kandil’e yapılacak operasyonlar, sınır ülkelerden gelecek tehlikelere acil müdahale hassasiyeti neden dikkate alınmamıştır?
Malatya Erhaç ve Adana İncirlik’teki iki askeri hava üssünün NATO kapsamında olduğu göz önünde bulundurularak, bölgede tek milli Hava Kuvveti Komutanlığımızın da bölgeden kaldırılmasının yaratacağı hassas durum dikkate alınmış mıdır?
Kandil’e yapılacak operasyonlarda, Eskişehir’den müdahale nasıl sağlanacaktır?
PKK’nın kol gezdiği bölgede örgüt ile mücadele ve operasyonlar tamamen askıya mı alınmıştır?
PKK’nın bölgede yarattığı terör sona mı ermiştir?
PKK açılımı kapsamında yapılması sözü verilen Diyarbakır uluslararası Havaalanı Terminal binasına ek olarak Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığının bulunduğu alan kullanılacak mıdır?
Anılan Komutanlığın kaldırılması kararı ne zaman alınmıştır?
Bu karar alınırken, Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının görüşleri ne olmuştur?
Diyarbakır 2. Hava Kuvveti kaldırıldıktan sonra, Komutanlığın bulunduğu alan nasıl değerlendirilecektir?” CİHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.