Türk Sağ Sen:Fırıncı değil sağlıkçı atansın

Mektupta Sağlık Bakanlığı’nda yapılan atamalarda objektif davranılmasını isteyen, sözleşmeli yöneticiler içerisinde bazılarının devlet memuru bile olmadığına dikkat çeten Kahveci, "Asıl mesleklerinin fırıncılık, kasaplık gibi sağlıkla uzaktan yakından ilgi ve alakası olmayan işlerle meşgul olan insanların da olduğunu basına yansıdığı kadarıyla biliyoruz. Sağlık kurumları, sağlığı ve sağlık çalışanlarını bilen insanlar tarafından idare edilmelidir. Sağlık Kurum ve kuruluşlarındaki yöneticiler, liyakat ve yeterlilikleri ile sağlık çalışanları tarafından saygı duyulan yöneticiler olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Türk Sağlık-Sen tarafından Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na açık bir mektup gönderildi. Gönderilen açık mektupta tüm atamalarda objektif olunması ve adil bir sınav yapılması talep edildi. Sendika Genel Başkanı Önder Kahveci imzasını taşıyan mektupta önümüzdeki dönemde Kamu Hastane birliklerinde görevli yöneticilerin atamalarının yapılacağına dikkat çekildi. Hiçbir bilgi, beceri ve yarışma sınavına tabi tutulmadan, sözleşmeli idareci tercihiyle Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında, Görevde Yükselme Yönetmeliği'nin fiilen uygulanmaz hale getirildiğine vurgu yapıldı.

Başarılı olmuş olan idarecilerle yeniden sözleşme yapılacağının da bir garantisinin olmadığı dile getirilen mektupta "Nitekim hiçbir yönetim kusuru olmadığı halde keyfe keder görevden alınan ve mahkeme kararı ile de görevine iade edilen yöneticilerin olduğu da bu iki yıllık süre içerisinde görülmüştür. Objektif bir yarışma sınavı ile seçilmeyen idareci belirme anlayışı ve bu idarecilerin, getirilen kriterlere göre başarılı olsalar bile bir idari kararla çok rahat görevden alınabilecek olmaları hiçbir çağdaş yönetim anlayışı ile izah edilemez." denildi.

Mektupta bu sözleşmeli yöneticiler içerisinde bazılarının devlet memuru bile olmadığına dikkat çekilerek "Asıl mesleklerinin fırıncılık, kasaplık gibi sağlıkla uzaktan yakından ilgi ve alakası olmayan işlerle meşgul olan insanların da olduğunu basına yansıdığı kadarıyla biliyoruz. Sağlık kurumları, sağlığı ve sağlık çalışanlarını bilen insanlar tarafından idare edilmelidir. Sağlık kurum ve kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir görevde yükselme sınavında başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir. Sağlık kurum ve kuruluşlarındaki yöneticiler, liyakat ve yeterlilikleri ile sağlık çalışanları tarafından saygı duyulan yöneticiler olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

HİZMETLİLERE SINAV YAPILIRKEN YÖNETİCİYE SINAV YAPILMIYOR

Bakanlık bünyesinde hizmetli, şoför gibi kadroda görev yapan personelin, görevde yükselme sınavından 70 puan barajını geçmesine rağmen atanmadığının belirtildiği mektupta Bakanlıkta, Sağlık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü idari kadrolarına görevlendirme yöntemi ile idarecilerin belirlenmesi ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve genel sekreterliklere bağlı hastanelerin idarecilerinin hiçbir yarışma sınavına tabi tutulmadan, tamamen sübjektif değerlendirmelerle, idari kadrolar için sözleşmeli idareci olarak belirlenmesinin mantıklı olmadığına vurgu yapıldı.

Devlet Memurları Görevde Yükselme Yönetmeliği’nin hükümleri, istisnasız tüm yönetici seçimlerinde uygulanmasının istenildiği mektupta şu ifadeler yer aldı: "Açık, objektif ve güvenilir bir görevde yükselme sınavı yapılsın. Yeterli olanların, siyasi düşüncesine, sendikasına bakılmasın. İş yani emanet ehline verilsin. Bu durumda hem çalışanlar rahatlayacak, hem de emanet ehline teslim edildiğinden, hizmet alanlar daha kaliteli sağlık hizmeti alacaktır."

CİHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.